"Русская весна": Започна да става плитко на Днепър. Подготвят ли се въоръжените сили на Украйна за офанзива?

В Украйна Днепър, който вече не е много пълноводен през последните десетилетия, изведнъж започна рязко да става плитко. Това явление е много необичайно за последните топли зими. Освен това през последните седмици на цялата територия паднаха огромно количество валежи. Главно се наблюдава значително намаляване на нивото на реката надолу по течението на язовир Кременчуг. Това пише военният анализатор Сергей Ишченко с позоваване на запорожката журналистка Ирина Егорова.
"2 януари 2023 година. Нещо се случва с Днепър – водата се е отдалечила значително от брега. И няма птици на брега, но има някои препятствия. Някак си е тревожно, когато видиш такава картина", описа мистериозният, на пръв поглед, природен феномен запорожката журналистката Ирина Егорова.
Трябва да се отбележи, че в Украйна вече има спекулации, че намаляването на водния поток в основната река на страната е процес, създаден от човека, съзнателно организиран от режима в Киев в горното течение на Днепър чрез постепенно блокиране на хидравличните порти на водноелектрическите централи на други язовири на каскадата на Днепър в горното течение.
"За какво? Възможно е по този начин да е започнала подготовката на въоръжените сили на Украйна за предстоящото преминаване на тази водна бариера от десния бряг и преминаването към настъпление срещу руските позиции на левия бряг", предполага Сергей Ишченко.
Наистина, това предположение е много подобно на истина, защото точно в следващите дни на територията на Украйна най-накрая ще има още една предпоставка за прехода на двете страни към решителни атакуващи действия.
Според прогнозата за времето се очаква рязко захлаждане. Например в районите на Чернигов и Суми до 7 януари те прогнозират до 10-13 градуса под нулата, а в района на Лиман и Кременная, където отдавна се водят ожесточени боеве, до минус 10 градуса.
Такива студове, за първи път тази зима, ще доведат до дълбоко замръзване на почвата в по-голямата част от територията на Украйна. Очевидно е, че замръзналата земя ще даде възможност на войските на двете страни след дългата есенна распутица да преминат към активни настъпателни действия по цялата линия на съприкосновение, като същевременно широко използват не само верижни, но и колесни превозни средства.
Според анализатора направленията на съсредоточаване на основните усилия на въоръжените сили на Украйна отдавна са известни. Те са абсолютно логични, така че не изискват достъп до строго секретни карти на киевските генерали.
В резултат на това се обсъжда широко не само в Киев и Москва, но дори и в страните от НАТО: концентриран удар на въоръжените сили на Украйна от Запорожкия регион до Мелитопол. Може би с едновременно дебаркиране на демонстрационни десанти някъде близо до Херсон, Нова Каховка или на Кинбърнската коса, за да се разтегнат руските резерви и да се предотврати бързото им прехвърляне там, където може да се реши съдбата на тази стратегическа операция.
След това - втори удар към Бердянск. В случай на успех, с излизането на украинските танкове на северния бряг на Азовско море, разсичането на руската групировка, участваща в спецоперацията, на две и създаването на реална заплаха за руския Крим на подстъпите на Перекоп.
Павел Ковалёв, "Русская весна"