В украинското военно разузнаване разказаха какво се очаква през февруари-март и как се променя тактиката на РФ

Украинското военно разузнаване прогнозира активни военни действия в Луганска и Донецка област през февруари-март тази година, отбелязва
промяна в тактиката на руските нашественици.
"Ще има активни военни действия в Донецка и Луганска посока. Герасимов не изпълни задачата, която му беше поставена. Първата е пълната окупация на Донецка и Луганска област.
Да, активни военни действия ще има през февруари-март, именно в Луганска и Донецка област (защото Владимир Путин нареди да се "превземе Донбас" до март – бел. ред.)
Ние виждаме прехвърлянето на 2-ра механизирана дивизия на 1-ва танкова армия от Беларус. Не изключваме, че те отново могат да се опитат да влязат на наша територия през границата, това е Купянското направление, възможно е да се възобновят настъпателните операции, за да се възвърне контролът над териториите, превзети преди това от врага в Луганска област", заяви заместник-началникът на Главното управление за разузнаване (ГУР) на Министерството на отбраната на Украйна генерал-майор Вадим Скибицки в интервю за Укринформ".

Ген. Вадим Скибицки
Скибицки отбеляза, че разузнаването вижда "как техните (руски) въздушнодесантни подразделения се прегрупират сега" и го нарече "почерк" на Валерий Герасимов, който замени Сергей Суровикин като командващ съвместната групировка войски в Украйна.
"Това е почеркът на Герасимов. Защо? Защото в началото на пълномащабната агресия ясно знаехме, че на всички направления във втория ешелон, всъщност, в стратегическия резерв имаше десантчици, а в настъплението към Киев те като цяло изпълняваха основната задача. Очакваме, че и сега ще има по-активно използване на въздушнодесантни войски.
Очевидно именно на този фон са възникнали недоразумения между Герасимов и командващият въздушнодесантните войски (Михаил Теплински по време на среща в руския Генерален щаб изпраща Герасимов по "маршрута на кораба" и е уволнен – ред.).
На първо място, защото под командването на Герасимов въздушнодесантните войски на Русия през първите шест месеца на голямата война в Украйна бяха почти наполовина елиминирани. А това са елитни войски – 76-а дивизия, 106-а, 98-а... Между другото, последната беше прехвърлена от Херсонското направление на други, по-важни според техните оценки. "
Скибицки отбеляза също, че руснаците променят тактиката, защото "не просто се учат, сега са започнали по-реалистично да оценяват нашата сила".
Ако през февруари 2022 г. те "влязоха в колони без никакво прикритие, без организирана система за противовъздушна отбрана и ние унищожавахме всичко, което отиваше към Киев, направо в колоните, сега те разбраха, че тук никой няма да ги посрещне с цветя".
"Колкото повече воюваме, толкова повече те правят изводи. Сега изграждат по-ясна система за управление по цялата фронтова линия и можем ясно да видим това. Те променят тактиката на използване на своите подразделения.
Ако преди година това бяха БТГр, батальонни тактически групи, сега те се върнаха към класическата схема - бригада, полк, батальон. Те започнаха да създават щурмови отряди, които наброяват 140-160 души. Такива отряди включват механизирани части, танкове, артилерия, минохвъргачки, противотанкови оръжия - с цел пробив в определени райони именно с щурмови действия.
А също и тактиката на "Вагнер", която е използвана първо в Бахмут, после в Соледар. Те се опитват да провеждат щурмови операции за сметка на мощни артилерийски удари с цел пълно унищожаване на нашите отбранителни позиции. И това е – вълна след вълна идват, въпреки колосалните човешки загуби, които понасят."
Заместник-началникът на ГУР отбеляза, че нашествениците правят определени промени в използването на крилатите ракети: избират други рубежи за изстрелване, други полетни маршрути на авиацията, опитват се да "заобиколят" украинската противовъздушна отбрана.
"Колкото по-дълго продължават боевете, толкова повече опит придобива врагът. А заплахата е, че сегашните мобилизирани вече са различни от тези, които дойдоха на наша територия през октомври", каза Скибицки.
Елена Рощина, "Украинская правда"