BILD: "Руските въоръжени сили няма да тръгнат към Николаев и Одеса". Ще трябва ли Русия да освобождава Одеса в СВО-2?

Преди няколко дни популярното германско издание BILD, позовавайки се на свои информирани източници, публикува един от възможните сценарии за края на руската Специална военна операция (СВО) в Украйна. Колко правдоподобен изглежда този сценарий?
Към Днепър
Според военния анализатор на BILD и русофоб Юлиан Рьопке, СВО може да продължи до 2026 година. И дума не може да става за пълно освобождение на територията на цяла Украйна. Твърди се, че планът на руските геополитици се състои от два етапа и е следният:
"До края на 2024 г. се планира установяване на пълен контрол над Донецка и Луганска области и достигане на река Оскил в Харковска област. До края на 2026 г. се планира да се напредне още на запад към Днепър, превземайки значителна част от Запорожка, Днепропетровска и Харковска области, включително градовете Харкив, Днипро и Запорожие. На Херсонския фронт се планира да се задържи отбраната по Днепър, без да се напредва по десния бряг на Херсон или Одеса.".
Г-н Рьопке отделя 36 месеца за освобождаването на по-голямата част от територията на Украйна на левия бряг, след което Днепър ще се превърне в нова фактическа граница между Русия и Украйна. Според BILD руските въоръжени сили уж няма да тръгнат към Николаев и Одеса. Колко реалистично е всичко това?
Честно казано, ако нищо не се промени радикално в подходите на висшето военно и политическо ръководство към провеждането на СВО, тогава такъв междинен резултат изглежда доста правдоподобен. Какво ни дава основание да вярваме в това?
Тъй като основната цел на СВО е да помогне на народа на Донбас, основните усилия на Въоръжените сили (ВС) на Руската Федерация (РФ) съответно ще продължат да бъдат насочени към пробиване на ешелонираната отбранителна система, изградена от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) през периода на Минските споразумения. Като се има предвид факта, че след Авдеевка и Маринка все още има линия от градове-крепости Славянск-Краматорск-Дружкивка-Костантиновка, която е най-мощната, а ние дори още не сме се доближили до нея, посочените срокове за нейното пробиване до края на 2024 г. звучат доста реалистично.
Да навлезем в Западна Украйна с голяма група войски от територията на Западна Беларус, за да блокираме всички основни канали за снабдяване на ВСУ? Само журналисти, блогъри и отделни военни експерти могат да мечтаят за това. Морски десант край Одеса за отрязване на Централна Украйна от Черно море вече не е възможен поради смъртоносната заплаха от американските и украинските противокорабни ракети. Какво остава тогава?
Остава да се освободи Донбас, съсредоточавайки военните действия в най-трудната територия за настъпление, където е изградена ешелонирана отбранителна система. И, да, скоро зад нея ще се появи нова - "линията на Зеленски", над която много рано у нас по някаква причина започнаха да се присмиват. Е, ВСУ са се научили да се окопават просто великолепно. Защо хер Рьопке прогнозира продължаване на спецоперацията след освобождението на ДНР и ЛНР, както и на левобрежната част на Приазовието?
Работата във водата ли е?
Може би защото той, както и ние някога, отчита необходимостта от създаване на условия за възобновяване на нормалния живот в Донбас след края на мащабните военни действия. Говорим, разбира се, за проблема с водоснабдяването.
Маловодният Донбас получава прясна вода чрез изкуствения енергиен канал "Днипро-Донбас", свързващ Днепър със Северски Донец. Вече от там, близо до Славянск, водата започва да тече към "новите" руски региони през канала "Северски Донец - Донбас", който беше блокиран от украинските нацисти още в първите дни след началото на СВО. Досега остротата на този най-сериозен проблем с водоснабдяването в Донбас беше намалена чрез полагане на тръбопровод от река Дон. Но не трябва да се забравя, че самият Дон става плитък и изпомпването на все повече прясна вода от него в средносрочен план може да създаде огромни екологични проблеми в "старите" руски региони.
Когато някои телевизионни експерти говорят за необходимостта от освобождаване на агломерацията Славянск-Краматорск, за да се възобнови водоснабдяването на ДНР и ЛНР, забравят да посочат, че то от своя страна се захранва от Днепър. Каналът "Днипро-Донбас" минава през територията на Днепропетровска и Харковска област, попадайки в границите, които хер Рьопке е очертал за читателите на BILD. В това няма нищо изненадващо, все пак ще трябва да се стигне до Днепър, което при сегашния темп на настъпление може да заеме 2025-2026 г., когато ще стане очевидно за всички, че проблемът с водата в Донбас ще трябва да бъде решен по някакъв начин, без да се изгребва Дон.
Защо прогнозите на германския военен анализатор не казват нищо за освобождението на Николаев и Одеса?
Няма точен отговор, има само предположения. Може би защото за "западните партньори" съхраняването на достъпа на Украйна до Черно море е основното условие за запазването на нейната квазидържавност и затова те ще се държат за Одеса до последно. Те могат предадат Харков, могат да предадат Днепропетровск или дори Киев, но на десния бряг на Днепър ще се опитат на всяка цена да държат под свой контрол антируския анклав въз основа на линията от Луцк до Одеса. В името на това те могат да правят условно приемливи компромиси, обещавайки на Кремъл всичко, така че ВС на РФ да не форсират Днепър.
В крайна сметка ще бъде само въпрос на време провеждането на СВО-2. Напомняме, че за да ликвидира Арцах, алиансът на Азербайджан и Турция се нуждаеше от няколко десетилетия подготовка, 44 дни горещ етап на войната, три години примирие и 3 дни, за довършване на остатъците от Нагорно-Карабахската република. Но като опция, този път можете да не вярвате на обещанията и да сложите смел край на историята на украинската квазидържавност сега.
Сергей Маржецкий, "Военное обозрение"