#КОЙ иска 50% от "Овергаз". Бойко Борисов може и да не знае за КОЙ, може и да се пързаля - на руска тройка
Тази година в държавата България, където кражбата на бизнес е лесна – и честа работа – като телефонна измама, се отваря един голям бизнес. 50% от "Овергаз инк" до средата на годината трябва да бъдат в ръцете на нов собственик. КОЙ? Ще разберем, дори да е скрит зад люксембургска или друга офшорна регистрация.
Компанията, чийто изпълнителен директор е Сашо Дончев, и която е посредник за 10% от количествата руски природен газ за България, внезапно беше поставена на колене в края на м.г. И то от акционерите си от "Газпром". Резултатът беше, че "Овергаз инк" се обърна към "Булгаргаз" за необходимите количества синьо гориво, което купува и доставя на клиентите си.
Всъщност и сега правеше същото, просто няма как да предлага по-евтини цени, тъй като минава през доставчика "Булгаргаз".
Това я компрометира пред потребителите й – индустриални клиенти и битови абонати, на които "Овергаз инк" предлагаше газ на по-ниски от цените на държавната "Булгаргаз". Дори и да искат да останат лоялни, те си дават сметка какво им "подсказват" с действията си "Газпром" – и държавата. Впрочем, в Русия имат добър опит в рейдването на бизнеси.
"Газпром" държи 0.49% в "Овергаз", а дъщерната й компания "Газпром експорт" – 49.51%. До средата на 2016 г. "Газпром" обаче планира да се оттегли, което означава, че тези 50% ще попаднат в други ръце.
Някои експерти прогнозираха, че "Газпром" планира да изкупи "Овергаз инк". Едва ли. Оттеглянето е официално обявено. Но е трудно да повярваме, че Москва ще остави любимата си газова карта, лост и бухалка едновременно в чужди ръце.
Няма много варианти за тези 50 на сто. Разбира се, този дял би трябвало да се предложи първо на останалите акционери – т.е. на Сашо Дончев, който да го изкупи, тъй като държи останалите 50 на сто. Всеки нормален бизнесмен в тази ситуация би потърсил кредитиране, за да стане стопроцентов собственик на един бизнес, който е развил и ще се развива.
Както вече обяснихме, компанията е монополист в регионалното и битово газоснабдяване, изградила е мрежа и притежава куп лицензии. Освен това сондира в България за природен газ.
Апетитен дял. Големите въпроси са два: на каква цена "Газпром" и "Газпром експорт" ще предложат този дял на Дончев – и дали на него, макар че са длъжни да го направят? Всъщност има и трети – дали няма да принудят Сашо Дончев изцяло да се оттегли.
В интервю за телевизия BIT днес Дончев отново казва, че е убеден, че кризата във фирмата му в последните дни на 2015 г. е предизвикана от опит да му бъде откраднат бизнесът. Разследваща компания му е показала кои са личностите, направили опита, но опасността това да се случи все още не е отминала.
Типично и за други в неговата ситуация, той не обвинява публично премиера Бойко Борисов. Самият Борисов демонстрира прекомерна активност на 30 и 31 декември миналата година в опита си да ни убеди, първо, че има криза, второ, че той я разрешил благодарение на контактите с "Газпром" и добронамереността на "Булгаргаз". Направо тема за частушка – или ода, кой както го разбира.
Дончев използва похват, ползван и от други като него, които казваха за други ситуации, че премиерът бил "подведен", но той използва определението "зпързалян". Тоест – вариацията е, че Борисов не бил наясно.
"Борисов не знае причините и целта на този заговор, докато за мен еднозначно той означава опит да бъде откраднат бизнесът на "Овергаз". Разиграваше се класическа схема и не смятам, че тази опасност е отминала.
Живеем в общество, в което законите и тяхното прилагане не защитават предприемачите от крадците, а обратното".
Дончев разказа, че двамата с Борисов тези дни разговаряли час и половина и споделили общото мнение, че има някакъв заговор, и че те са станали не по своя воля жертви на сценарий.
"Останах с впечатление, че наистина е разтревожен и подведен, че не е бил много наясно, че го пързалят, но това не е хубава характеристика за министър-председател", каза Сашо Дончев.
Шефът на "Овергаз" беше категоричен, че при други обстоятелства не би подписал писмо до държавната "Булгаргаз" в 18.32 ч на 31 декември с молба да осигури газ за неговите клиенти. "Ако не беше този шум, нямаше и днес да съм подписал никакво писмо", каза Дончев.
"Заподозрях в този шум опит за кражба на бизнеса, защото ние имаме перфектен договор и никой не е казал, че този договор не е актуален и не се изпълнява", посочи той.
Развръзката на този заговор предстои. За разлика от случая с "Белведере", когато френският посланик даде гласност и не позволи едно дружество да попадне в чужди ръце благодарение на "гнилите ябълки" в съдебната система, тук не може да очакваме посланик, най-малко руският, да бие камбаната.
Впрочем, наскоро определената като "гнила ябълка" Румяна Ченалова публично заяви, че е необходимо разследване за произхода на парите – близо 1.5 милиона евро, с които се твърди, че Борисов е купил къща на своя приятелка в Барселона.
Това изскочи като твърдение на Владимира Янева, бивша вече съдийка и бивш председател на Софийски градски съд, в телефонен разговор с Ченалова, пуснат отново от Биволъ.
Според сайта за разследваща журналистика става въпрос за Десислава Кръстева, назначена за главен специалист в Дирекция "Правителствен протокол" към Министерския съвет на 2 ноември 2009 г.
Въпросът за богатството на Борисов, както и за броя на охраняваните от "бившата" му компания "Ипон" обекти, е табу. Съвместните фирми с разни лица от ъндърграунда в началото на прехода и произходът на първите милиони също. Но може би следващите се нуждаят от изясняване.
Борисов показва голям афинитет към газови сделки. Сега се опитва да убеди Европейската комисия колко ще е добре да построи с европейски пари тръбите, които бяха планирани за "Южен поток". И по които, от евентуалния хъб "Балкан", да тече руски газ.
Разбира се, Борисов се опитва да докаже, че газът в този хъб ще е и азерски, български и всякакъв, и малка част – руски. Но всъщност това не е истина. Сондажите за природен газ в България започват наесен – не е ясно дори и да има доказани залежи, кога ще могат да се експлоатират. Първо трябва да се докажат.
За азерския газ е блъф – доставката му зависи от това кога ще изградим газовата връзка с Турция, за която беше постигната устна договорка на 15 декември м.г. Но въпросът вече е дали – предвид влошените отношения заради случая с Лютви Местан и намесването на Анкара.
Едно обаче е ясно – не може някой да се кани да отмъкне значима фирма, използвайки държавни компании – руска и българска, и Бойко Борисов да не знае КОЙ. Може и да се пързаля, да – на руска тройка.
Емилия Милчева, Ureport
Заглавието е на bgsniper.com