ПОЛИТИКА

«Американцы показали, кто в доме хозяин». Иранская ракета подорвала влияние России на Ближнем Востоке

alt

Совершенно неожиданно для мирового сообщества Иран сделал то, на что не сразу решались даже демократические державы: громко признал вину за сбитый гражданский самолет, а командующий КСИР попросил у соотечественников прощения. Какие выводы могла бы сделать российская власть, глядя на иранскую, объясняет востоковед и политолог Леонид Исаев.

Леонид Исаев — заместитель заведующего лабораторией мониторинга рисков социально-политической дестабилизации факультета социальных наук Высшей школы экономики, доцент Школы социальных наук и востоковедения НИУ ВШЭ в Санкт-Петербурге, кандидат наук по специальности «политические проблемы международных отношений».
alt

Президент Ирана Роухани. Фото: EPA

— Почему Иран все-таки признал вину за сбитый самолет? Это персидская гордость или просто «под тяжестью улик»?

— У Ирана в сложившейся ситуации было две опции: признать вину, или прикрываться дежурными фразами о том, что необходимо дождаться результатов расследования и так далее. Результатов расследования можно ждать несколько лет. В какой-то момент инцидент станет уже никому не интересен, о нем забудут.

— Но внутри страны это вызвало волну протестов. Люди скандировали «Нам врут, что наш враг Америка» и «Смерть диктатору».

— История со сбитым самолетом и последовавшим признанием вины послужила триггером к протестам, и ничего удивительного в этом нет. Самолет был украинский, но большинство пассажиров были иранцы, то есть КСИР убил собственных сограждан. А дальше — причин для недовольства у людей много, не только плохая экономическая ситуация. Иранское студенчество — это та часть общества, которая хотела бы, чтобы западный образ жизни проникал в страну все больше и чтобы Иран все больше интегрировался в мировое сообщество. Кроме того, преклонный возраст верховного лидера с каждым годом актуализирует межэлитную борьбу за власть, и каждый пытается извлечь максимальную выгоду, в том числе — из массовых протестов. Каждая из внутриэлитных группировок пытается воспользоваться ситуацией в своих интересах, чтобы ослабить оппонентов.

— Какие выводы делает власть в Иране из протестов? Или только ждет, когда они сами рассосутся?

— Наблюдая за иранскими протестами последних лет, я бы не сказал, что в Иране на этот счет есть какая-то жесткая установка, например — ни при каких условиях не идти на компромисс, а всеми силами подавить. Иранская власть старается совмещать кнут с пряником: силовое подавление с попытками договориться с протестующими и даже принять какие-то их требования. В случае, если они выполнимы. Очевидно, что этого не скажешь о последних требованиях — об отставке верховного лидера.

— Если это такая рациональная, такая прагматичная власть, зачем она дразнила американцев?

— Иранский режим действительно очень рационален. Он существует больше 40 лет во враждебном окружении.

Он умудрился выжить в 1980-е годы после ирано-иракской войны. Он испытал на себе не одну волну санкций. И были периоды, когда союзников он мог сосчитать на пальцах одной руки. И то, что Исламская Республика все еще существует, означает, что режим ведет себя действительно очень прагматично.

— Когда они вредили американским союзникам в регионе, когда подзуживали толпу брать штурмом американские объекты, это тоже было рационально?

— Вполне. После выхода США из СВПД (ядерной сделки, — И.Т.) Тегеран планомерно испытывал американское руководство на гибкость. И в общем-то извлекал из этого выгоду. Ему необходимо было очертить для себя «красные линии», понять, насколько далеко можно заходить, при каких обстоятельствах Трамп начнет реагировать. И эта задача была выполнена, пусть и ценой жизни Касема Сулеймани. После его убийства Иран продолжал действовать не менее прагматично. Нужно было дать какой-то симметричный ответ, чтобы в глазах собственного населения не выглядеть лузерами. Точнее, не столько дать ответ, сколько создать его видимость. И они атаковали американские базы с таким расчетом, чтобы ни одна ракета, упаси боже, эти базы не задела. Все бы так и шло дальше: иранский постпред в ООН заявил, что Иран больше не будет атаковать американские объекты, Трамп пообещал не идти на эскалацию. Если бы по традиционному для региона разгильдяйству иранцы не сбили самолет. Из-за этого не удалось вернуться к тому статус-кво, который предшествовал убийству Сулеймани.

Это, кстати, урок, который неплохо бы из сложившейся ситуации извлечь России.

— Почему России?

— Государство может играть на повышение: захватывать танкеры в Ормузском проливе, атаковать нефтезаводы в Саудовской Аравии. Отнимать у слабого соседа кусок территории, посылать туда «добровольцев». Это такая демонстрация силы региональным оппонентам, в мире она некоторое время может оставаться без внимания. И некоторые политические очки в глазах собственного населения режим получает. Но в какой-то момент бонусы иссякают. Приходится повышать ставки или идти ва-банк. В ситуации, когда ресурсы режима ограничены, а борьбу он затеял с противником совсем не своей весовой категории, издержки могут свести к нулю все добытые преимущества даже внутри страны.

— В России тоже до июля 2014 года сохранялась иллюзия, что с Донбассом все как-то рассосется. Пока не сбили «Боинг». Когда ты все время «играешь на повышение», можно ждать, что произойдет что-то не просчитанное и прихлопнет твой статус-кво.

— Всего не просчитаешь. Вероятность того, что они собьют самолет в небе над собственной столицей, в своем тылу, а не где-нибудь на границе, была минимальной. А до того момента все было хорошо просчитано, все шаги соответствовали интересам Исламской Республики в ее попытках расширить влияние в регионе.

— Почему на всю эту ситуацию Россия реагировала так болезненно? И МИД, и Минобороны, и даже Госдума как-то неадекватно расстроились. Им-то чем был так дорог Сулеймани?

— Как раз после убийства Сулеймани у России открылось пусть и краткосрочное, но окно возможностей в регионе. Иран оказался занят противостоянием с США, а потом еще и урегулированием ситуации со сбитым самолетом. К тому же он лишился человека, который фактически курировал распространение иранского влияния в «шиитском полумесяце» и отвечал за действия иранских прокси на этой территории, в том числе в Сирии. И у России появилась возможность усилить давление на Асада. Что тут же и было сделано: Путин полетел в Дамаск, начал переговоры по деэскалации в Идлибе, по соблюдению договоренностей, достигнутых с Эрдоганом в сентябре позапрошлого года. То есть Россия явно попыталась воспользоваться временной слабостью Ирана, чтобы упрочить собственные позиции.

— Почему тогда так раскричались? Зачем Америку клеймили, Сулеймани оплакивали?

— Во-первых, нужно было заранее на всякий случай снять с себя ответственность за риски, к которым гипотетически могла привести ликвидация Сулеймани, если бы все развивалось по негативному сценарию. Все-таки на протяжении последних лет Россия позиционировала себя как ведущую силу на Ближнем Востоке, некоего гаранта существующего статус-кво. А ресурсов для этого у нас нет. И на случай, если американо-иранское противостояние приведет к большой войне, нам надо было заранее снять с себя ответственность: дескать, виной всему американцы, которые опять пренебрегли мнением мирового сообщества, пусть теперь они и расхлебывают. Это дежурная антиамериканская риторика, которая служит для российского МИДа условным страховочным механизмом.

— То есть вообще-то России убийство Сулеймани и все, что за ним последовало, выгодно?

— С чисто рациональной точки зрения, да. А с идеологической, что тоже немаловажно для российского режима, — нет.

— Это как?

— Ликвидация Сулеймани отрезвляюще подействовала не только на Россию, но и на других региональных акторов. Миф о том, что русские вытеснили американцев с Ближнего Востока, что без ведома России там ничего не происходит, развеялся в одночасье. Американцы даже не выносили на Совет безопасности ООН атаку на свое посольство, а просто спланировали операцию и ликвидировали одного из ключевых военачальников Исламской Республики. Это означает, что американцы, как и раньше, могут действовать в регионе в своих интересах и без ведома России. Ну и, кроме того, они показали, кто в доме хозяин. Поэтому тот факт, что Россия играет роль первой скрипки в Сирии, говорит не о ее возросшей мощи, а, скорее, о дефиците внимания к Сирии в США после прихода Дональда Трампа. Помните, как он комментировал помощь России сирийским властям? «Там много песка, в который они могут играть». Что бы там ни говорили относительно американского ухода из региона и конце Pax Americana, руку-то на пульсе они держат и вмешаться готовы в любой момент.

Вот это, мне кажется, больше всего задело российское руководство.

alt

То что американцы до сих пор держат руку на пульсе и готовы вмешаться в ситуацию с Ираном в любой момент — больше всего задело российское руководство. Фото: Reuters

— Как выводы из этой ситуации, особенно из трагедии с самолетом, могла бы сделать Россия?

— Ну, во-первых, вывод о том, что друзей в этом регионе у нас нет, доверять там никому нельзя.

— Это все и раньше понимали про Восток.

— Понимать-то понимали. Но непонятно, зачем российская пропаганда бросилась защищать Иран даже более рьяно, чем сами иранцы. Меня поразило, с какой неимоверной скоростью Россия начала выдвигать выгодные для себя версии о том, например, что самолет сбили американцы. В итоге иранцы, признав вину за сбитый самолет, поставили нас в очень невыгодную ситуацию.
как это было
 

Пропагандисты не сдаются! Как Иран и российские СМИ сначала отрицали, что «боинг» сбила ракета, а потом признали

— Да просто подставили!

— Иранцы-то вину признали, а что делать нашим политикам и пропаганде? Они-то утверждали, что доказательств вины Ирана нет и быть не может. В итоге действия Ирана привели к тому, что в глазах мирового сообщества лгунами выступили опять мы. И снова все выглядит так, будто ложь — это главная скрепа российского государства. Ведь от Ирана признания никто не ожидал. Все думали, что этот одиозный режим никогда в жизни не признается. Даже сверхдержавы в подобном признавались не сразу или не признавались вовсе. А здесь иранцы, нужно отдать им должное, совершили мужественный поступок. Волей-неволей начинаешь вспоминать эпизод, когда американцы сбили иранский самолет над Персидским заливом в 1988 году. У людей, которые даже не сильно-то и следят за Ираном и за Украиной, в сознании всплывает первым делом малазийский боинг, сбитый в Донбассе.  
Черный ящик сбитого иранцами украинского «боинга». Фото: Reuters

А следом возникает желание разобраться, почему одни сознались, а другие продолжают делать вид, что к ним это не имеет отношения. И получается, что иранцы поставили нас в такую ситуацию, что даже в сравнении с Исламской Республикой мы выглядим более темными и неповоротливыми. На наш взгляд, это со стороны иранцев, конечно, подлость. Получилось, что Россия несет имиджевые потери даже в ситуации, к которой не имеет отношения. То есть конфликтуют Америка с Ираном, а по касательной это бьет опять по репутации России. Хотя чему тут удивляться? Мы сами сделали все, чтобы мир усвоил: наши союзники — «ополченцы Новороссии», Башар Асад и иранский режим, которые в последние годы только и делают, что сбивают самолеты. Малазийский боинг, Ил-20 в Сирии, теперь — украинский самолет. Ничего не поделаешь, мы сами выбрали себе таких партнеров.

Ирина Тумакова, спецкор «Новой газеты»

 
ПОЛИТИКА
News image

Водачът Радев напира за мнозинство и мачка малките партии: Всеки глас за малките партии ще си остане просто статистика

Водачът Румен Радев напира за абсолютно мнозинство и пред 20 000 в зала "Арена 8888" в София безцеремонно намачка малките партии с "Всеки глас за малките партии ще си остане просто статистика".     Някои лидери на "малки партии" лъстиво се усукваха около Радев като колеги пу...

News image

Диана Дамянова: ДА ЗАПОМНИМ ТЕЗИ ЦИФРИ !?! Забележете къде отива математиката?!? На ма@ната си, накратко…

Запомнете тазсутрешната "социология", препоръчва в свой коментар анализаторът и пиар експерт Диана Дамянова във фейсбук.   Забележителен екземпляр на научност, съчетан с висока степен на комерсиалност (по Кольо Колев).   Забележете къде отива математиката?!? На ма@ната си, на...

News image

Радев, не се юркай за "унгарски вот", не си Петер Мадяр с Копринков и Демерджян ага и с постилането на Путин

Румен Радев обърна Резбата, засега само едната, и поиска 80% избирателна активност като в Унгария, с която харизматичният лидер на унгарците погроми на вота корупционера, мафиот и слуга на Путин Виктор Орбан, за да свалял от сцената Пеевски и Борисов.   Радев, не се юркай, няма как д...

News image

Слави Василев нарече Радев "българският Орбан", не го опроверга. Няма как да е Мадяр, значи е менте Орбан, врътна се

Румен Радев преигра подир Великден, ама много, първо се избара с черно яке, демек хвърля ръкавицата по стайлинг на Бойко Борисов с неговата комисарска черна тужурка от епохата на комисарите, след вота в Унгария се опита комично нагло да яхне антиорбанистката вълна, след като Петер Мадяр разг...

News image

Товарищ Радев, унгарците свалиха твоята дружка Орбан с "Ruszkik Haza!", ти се постла на Путин с "Крим е руски"

Товарищ Радев, унгарците свалиха твоята дружка мафиота Виктор Орбан, слуга на Путин, с "Ruszkik Haza!", "Русские домой!", "Руснаци, вървете си вкъщи!", "Руснаци вън!", ти се постла на Путин с "Крим е руски".   Така че, товарищ Радев, няма да вдигнеш "унгарски вот" от 80%, не се натяг...

News image

Прокремълският вестник "Независимая газета" вижда Радев като "българският Орбан"

Анализирайки предстоящите избори в България, известният руски вестник "Независимая газета" нарича Румен Радев "аналог" на Виктор Орбан, чието правителството се оказа доносник на Москва и изпълнител на поръчките на Русия на ниво ЕС.    Неслучайно Орбан се възползваше от правото си на ...

News image

МВР разкри схема за онлайн купуване на вот. Само че основната схема е така наредена, че няма как да я блокира

Главният секретар на МВР Георги Кандев обяви, че е разкрита схема за онлайн купуване на вот. Схемата на задържаните търговци на гласове - откривали сметки на клиенти за разкешен вот.   Само че основната схема е така наредена, че МВР няма как да я блокира, освен ако не се намесят ДАНС...

News image

Орбанисти се боядисват на "мадяристи", щото Мадяр казал, че ще преговяря с Русия. Пропускат "Ruszkik Haza!"

Орбанисти се пребоядисват в двжение на "мадяристи" след погрома над Орбан, щото Мадяр казал, че ще преговяря с Русия. Пропускат "Ruszkik Haza!".     "Ще трябва да седнем на масата за преговори с руския президент. Географското положение нито на Русия, нито на Унгария няма да ...

News image

Пропагандата на Кремъл ниже сълзи и сополи за "провала" на Орбан, нашите орбанисти и путинисти тоже ги бършат

Пропагандата на Кремъл ниже сълзи и сополи и ги бърше за "провала" на Орбан, нашите орбанисти и путинисти тоже ги бършат и се покриха след толкова хвалебствия за слугата на Путин.   Кремълската пропаганда обаче се врътка като дърта гювендия, както казва виден варненски антиорбанист -...

News image

66% активност в 15 часа и 74% в 18. Унгарците мачкат Орбан. Мадяр призова за натиск до 19 часа, за да бъде погром

Избирателната активност в Унгария, която в 13 часа отбеляза рекорд от 54%, вече е 66% в 15 часа и 74% в 18, съобщи унгарската информационна агенция TELEX.    Унгарците мачкат Орбан, който вкарва дезинформация за превземане на сгради на властта.   Кой да ги превзема, "ТИСА" го...

News image

Агентът на ДС "Николай", протръбил победа на Орбан, тръпне - 54% рекордна активност в Унгария в 13 часа

Агентът на ДС "Николай", протръбил победа на Орбан, тръпне - 54% рекордна избирателна активност в Унгария в 13 часа, която не вещае успех за корумпирания слуга на Путин.   Въпросът е колко голяма може да бъде победата на Петер Мадяр, ако е повече от разгромна, орбанистите, които храч...

News image

Доган застана на Пеевски. Йордан Цонев да си реди схемата за депутат от Велико Търново. "Фратели" гидиджас с Аѝше Кадир

Ахмед Доган отправи предизвикателство на Делен Пеевски в Партизани. Силна среща, видео ни изпратиха от службите, никакъв пиниз, "Дидо", изпускаш властта.   Хюсни Адем, харизматичен партиен лидер, водач на листата на АПС в Трети МИР-Варна, новият Гела, и Кадир Кадир, стар боец, Рамада...

News image

ГЕРБ сюрприз във Варна. Босовете няма да дадат властта на Радев, не им дреме от пинизите му по руската писта

ГЕРБ сюрприз се реди във Варна, както вече написахме, британците и "Бойко" прeнаредиха корпоративния вот - седем депутатски мандата за Радев, аре по-леко мебелите, че да не се заформи паритет.   Блаже Скопски има лаф - "Ден с ден не си прилича". Македонски мъдрец, казахме му каква е ...

News image

Мазна интрига. Борисов предлагал на Радев "Възраждане" и ДБ да подкрепят правителство без техни министри

Нова мазна интрига се пласира в задкулисието. Бойко Борисов предлагал на Румен Радев "Възраждане", ДБ - ДСБ и "Да, България" да подкрепят правителство без техни министри, за да нямало нови предсрочни парламентарни избори.   Тоест, ДПС и ГЕРБ да не влизат в ципията пряко, е, да, но гл...

News image

Победа на Петер Мадяр ще бъде щета за Радев, но за премиер може да го спре радикалната му проруска позиция

Победа на Петер Мадяр срещу Виктор Орбан ще бъде щета за Радев в пика на предизборната кампания, но за премиер може да го спре радикалната му проруска позиция.   Знакът в Унгария на 12 април при победа на Мадяр може да срине кампанията на Радев, но парадоксално на пръв поглед победа ...

News image

Красен Кралев като кардинал Мазарини и Фуше реди корпоративен вот за ГЕРБ. Кристиян Ганчев острие за "Света Анна"

Красен Кралев като кардинал Мазарини реди корпоративен вот за ГЕРБ като жокер на Бойко Борисов пред лидери в бизнеса.   Кристиян Ганчев, близък до Кралев, е острие за МБАЛ "Света Анна", варненският "Пирогов", когото ГЕРБ-Варна се опитва да превърне в машина за генериране на корпорати...

News image

Борисов: Истината е, че хората си ни обичат, подкрепят ни. Виждат руската намеса. А зад нас стои украинското знаме

"Истината е, че по страната хората си ни обичат, подкрепят ни. Виждат руската намеса. А зад нас стои украинското знаме. След руската агресия ние подкрепяме Украйна", заяви Бойко Борисов на среща с активисти на МГЕРБ.     Борисов не спира да ни изненадва - гушкаше се с Путин,...

News image

Совите не са това, което са. Духат за прилив на Радев, но къде видяха ръст за ДПС. И как АПС е пред "Величие"

Совите не са това, което са, тоест "Сова Харис" беше консервативна социологическа атенция, но дали все още е, ще стане ясно на 19 април.   Совите обявяват избирателна активност от 55%, но сметанката не излиза при посочените от ЦИК 6.5 млн избиратели и заявилите под три милиона, че ще...

News image

Красен Кралев заля Варна с билбордове на приятеля си Кристиян Ганчев, реди и бонус корпоративен вот

Красен Кралев заля Варна с билбордове на приятеля си Кристиян Ганчев, четвърти в кандидат-депутатската листа на ГЕРБ-СДС в Трети МИР-Варна.     "Кристиян за президент ли го кандидатират, че преброих 15 билборда с него, сигурно има два-три пъти повече", заяви изборджия от ГЕР...

News image

Слуги на Радев, които бяха ибрикчии на Делян, и са, редят "Мосад" в ципията. Не, бе, пичове, Дънката е важен и ягодите

Слуги на Румен Радев, които бяха ибрикчии на Делян Пеевски, и са, редят "Мосад" в ципията, некви израелци били в схема с ПП-ДБ. Не, бе, пичове, Дънката, който се върна от Швейцария за няколко дни, точно преди Бойко Борисов да Застане във Варна, е важен, както  и варненският чернокоп и кричим...

News image

Радев преиграва с атаката срещу "Гюров". Кой назначи Гюров за премиер - Радев, после "кой ми сра в гащите"?!

Румен Радев настояваше Андрей Гюров да бъде назначен за служебен премиер веднага след оставката на кабинета "Желязков" на 11 декември, тъй като беше респектиран, меко казано, от Сорос-протеста от 150 000 в София, който го свали, затова от президентството изтече инфо към bgsniper, че той ще б...

News image

Борисов е за "Оскар", беше блестящ след AC/DC във Варна. Само че топ играч с позиции в ДАНС иска "Иван" по очи

Бойко Борисов е за "Оскар", беше блестящ след AC/DC във Варна, Гьобелс може само да му е поддържаща роля, не, не че "Бойко" лъже на принципа на пропагандиста на Третия райх, всичко, което каза в морската столица, беше точно - от до.   Гьобелс е бил виртуоз при организирането на срещи...

News image

Радев вади таен коз преди изборите, готви се за силен финален спринт преди изборите на 19 април

Румен Радев се готви за силен финален спринт преди изборите на 19 април, когато ще извади коз, който може чувствително да увеличи разликата между „Прогресивна България“ и очакваната да се класира на второ място партия на Бойко Борисов, обясниха пред „Филтър“ представи...

News image

Бойко Борисов във Варна: ГЕРБ-СДС не обещава, показваме какво сме направили

Кандидатът за депутат от СДС-Варна в листата на ГЕРБ-СДС за 3 МИР-Варна доц. д-р Медиха Хамза: Вярвам и виждам надеждата в хората, че безвремието и политическият хаос ще приключат   От ГЕРБ-СДС не обещаваме, ние показваме какво сме направили по време на нашето управление, каза на пре...

News image

Месут Рущид надипля бонус вот на макс за Радев във Варна, Сали Табаков е на линия

Месут Рушид, който е в кандидат-депутатската листа на ПБ и с преференции се реди схема, и с вот от Турция, да стане депутат, надипля бонус вот на макс за Румен Радев във Варна, заявиха източници от ДАНС.   Може, ама зад него е кой - Сали Табаков, който е изградил такава изб...

РЕКЛАМА
Банер
СНАЙПЕР

ОДМВР-Варна и ГДБОП мачкат ДПС, но този път гепаха ГЕРБ на дупката с 200 000 евро. Дудука само дето ги редна на КОЙ

News image

ОДМВР-Варна и ГДБОП мачкат ДПС, но този път гепаха ГЕРБ на дупката с 200 000 евро, надиплени от общинския съветник на партията в Провадия Георги С. и лихварска мрежа. Дудука само дето ги редна "евраците" на КОй.   Водачът Румен Радев получи презент да юрка Бойко Борисов, че купува гл...

Д-р Любиша Блажевски на среща на "Величие": Проблемът в "Света Анна - Варна" е в управлението, не е в кредита

News image

Д-р Любиша Блажевски, кандидат-народен представител от ПП "Величие" заяви категорично на отворена среща на партияjd в морската столица, че проблемът в МБАЛ "Света Анна - Варна" е в управлението, не в кредита.     "От няколко месеца се борим за Окръжна болница "Света Анна", о...

Ивелин Михайлов се е явил на полиграф, който показал, че не лъже за кинти за "Костя" и натиск към ПГ на "Величие"

News image

Ивелин Михайлов се е явил на полиграф в София, който показал, че не лъже за кинти за "Костя" за парламентарните избори през пролетта на 2021 г. и натиск към ПГ на "Величие" в мандата на 51-ия парламент.     Акцията на Михайлов може да се окаже атака на финала в предизборната...

АКЦИЯ

"Маркет" редна "прогноза" с "разкопчана съвест" и разтвори Дюкяна за бърза френска с "българския Орбан"

News image

Данните, представени от "Маркет", са уйдурма отвсякъде, а "прогнозата" им три дни преди вота е лайна со говна без кавички.   Стефан Продев имаше сочна метафора - "разкопчана съвест", е, "маркетаджиите" си "разкопчаха съвестта" и разтвориха като ексхибиционисти Дюкяна за "българския О...

Радев, Мелони въвлича ли Италия във войната със споразумението в отбраната с Украйна?!

News image

"Срам те био", путинисте Радев, както казват сърбите, Мелони въвлича ли Италия във войната със споразумението в отбраната с Украйна?!     Радев, твоята Пирова победа ще бъде повече от загубата на Орбан, слугата на Путин, с мерзавската ти позиция срещу Украйна, путинисте. ...

КИЛЪРИ

Разстрелът на тримата "рейнджъри" в хижа "Петрохан" е "под индиго" с отстрела на Красимир Каменов-"Къро"

News image

Разстрелът на тримата "рейнджъри" в хижа "Петрохан" е "под индиго" с отстрела на Красимир Каменов-"Къро", препратките към разстрела на Алексей Петров-"Трактора" не са "планинарски", а мафиотски.    Профита казват - аксиома е, че с поръчкови разстрели не се преследва само една цел, то...

Килърите, Ивелине, са сърби, и наши, не са украинци. Ако бяха от ГУР, "Бойко" щеше да е "Чао, Бамбино, Сори"

News image

Приятел ни изпрати поредното готино видео на Ивелин Михайлов, направо сладко, наистина, друг приятел, ще го оцени, освен може би за... стрелците, защото е наясно кои са, откъде са и прочие.   Сега, ясно е, че Ивелин не е Дудука, само дето се беше сближил с него, застава, пич е, но и ...

МАФИЯ

Милиони долари от руската мафия за Виктор Орбан

News image

През 90-те години на миналия век културистът Ласло Ковач е работил за Игор Краля, лидер на най-мощната организирана престъпна група в Будапеща, която е била подчинена на главния престъпен бос Семьон Могилевич. Според Ковач, неговите задължения са включвали, наред с други неща, прехвърляне на...

Таки още не е "предал" Банкенския, заради "Орлин" и "Делян". Маджо е на ръба, ама така е като Тужурката предава достове

News image

Преди два месеца написахме с инфо от службите, че Николай Вълканов, Георги Самуилов, Гриша Ганчев, Домусчиевите и прочие "олигарси", кавичките са задължителни, защото бяха клиенти на Банкенския и на Делян, са се постлали на Румен Радев. Бобоковите, Гергов и другите са ясни, те са негови. ...

РЕКЛАМА
Банер