Загубата на Тръмп: седем обяснения на нула

Какво да добави коментатор, който е предсказал вярно загубата на Тръмп на изборите в САЩ? Не ми остава друго, освен да припомня някои факти и да обърна внимание на текущите обстоятелства около защитата на Тръмп.
Първо, Америка може да има всякакви предстоящи проблеми с новия си президент Байдън, но те са хипотеза, която предстои да бъде доказвана. Колкото до Тръмп, провалът му е не само явен, но и драстичен. Дали защото управлението му е било толкова прекрасно за американците, колкото искат да внушат отчаяните му защитници?
Второ, дори и Тръмп да е сторил добрини за самите американци, тяхна работа е да ги сложат на кантара. Както и направиха. Да не ги мислим от дистанцията на собствените ни несгоди.
Трето, “виж кой говори” и кой мълчи в чужбина покрусено от загубата на Тръмп. Това е мерилото за нас в оценката дали събитието с отстраняването на Тръмп е със знак плюс от нашата външна гледна точка. Часове след победата Байдън беше поздравен от председателката на Европейската комисия Урсула фон Дер Лайен, от канадския премиер Джъстин Трюдо, от президента на Франция Еманюел Макрон, от премиера на Великобритания Борис Джонсън, от германския канцлер Ангела Меркел. Зад тях, предсказуемо, се подреди и Бойко Борисов.
От Москва се дочува само многозначително мълчание.
Четвърто, ако главната защитна теза на тръмпофилите, според които Байдън щял да наложи комунизма в САЩ, можеше да се вземе насериозно, това би означавало да приемем, че в САЩ “комунистите”, които гласуваха за него, чупят световния рекорд по комунизъм. Т.е. САЩ са развъдник на комунизма в мащаб, който надхвърля по брой комунистите в Русия, Северна Корея и Беларус взети заедно.
Пето, сламката, за която се хващат давещите се в мъката си тръмпофили, не може да издържи и други количествени критерии. Трябва да си наистина фанатик, за да повярваш, че едва ли не десетки милиони американци са участвали доброволно в заговор по “открадване” на изборите чрез съзнателното им фалшифициране.
Фактът, че някои тръмпоподобни коментатори признават все пак, че демократите са постъпили далновидно с поощряването на своите симпатизанти да гласуват по пощата след усилена работа на активисти от врата на врата, докато републиканците са се отнесли с фатална за тях надменност към тази възможност, явно не може да избие от главите на фанатиците убеждението, че “не може да бъде” техният кумир да загуби.
А една от причините това да се случи беше тъкмо месианската самовлюбеност и увереност в неговата богоизбраност на разглезеното от живота богаташко синче, която вдъхна и на следовниците. Вярваше си, че е му е достатъчно само да се появи пред тълпите в навечерието на изборите и да покълчи на сцената пред тях неустоимото си за жените туловище, за да го аплодират и всичко ще бъде наред.
Шесто, при цялото старание на Тръмп и опълченците му да отрекат симпатиите му към Путин ( или страхът от него по някакви тайни причини?) с аргумента, че няма доказателства за такава намеса през 2016 година, явно самият Путин не бърза 4 години по-късно да разбие тази т.н. мит. С мълчанието си налива още петрол в мелницата на необяснимата дружба между двамата.
Колкото до опитите на руски официални лица да заявят тържествено, че вече се виждала ясно липсата на руска намеса в изборите, на практика те са скрито признание за тяхната убеденост, че при руска намеса Тръмп отново би спечелил. Т.е. – няма руска намеса, следователно Тръмп не побеждава. Иначе…
Иначе казано, Москва запазва “минута мълчание”, скърбейки за провала на предпочитания от нея американски президент, в чест на когото руските депутати пиха шампанско при изненадващата му през 2016-та победа на народния вот в САЩ. Този път и народният вот и гласовете в електоралната комисия са повод те да пият по една белина, както самият Тръмп препоръча на сънародниците си в разгара на кризата с китайския грип. Още повече, че и Русия и САЩ плащат изключително висока цена за пропуснатите по вина на своите лидери възможности да овладеят пандемията – нещо, което родее Путин и Тръмп.
Седмо и последно : да бъде хвален Байдън от далечната българска дистанция, каквато като коментатор стриктно съм спазвал, не е моя работа. Но не е трудно да се обясни защо победата му беше толкова желана от стотици милиони хора по света. Някой трябваше да свърши тази спасителна работа. Можеше и да е друг. Но американците се наеха сами за справяне с проблема Байдън. Ок?
.jpg)
Ivo.bg