Веселин Василев, заместник-кмет на район "Приморски", Варна: Лев, даден за спорт, връща 3 лв. на здравеопазването
"Инвестициите в спортна инфраструктура трябва да бъдат един от приоритетите в следващите бюджети на града. Няма да се уморя да повтарям изследването на ЮНЕСКО, според което: "Всеки инвестиран лев във спорта връща три лева на здравеопазването!"
Това каза за ДНЕС+ заместник-кметът на район "Приморски" Веселин Василев. Секретарят на общинската структура на СДС-Варна бе категоричен, че Варна има пълния потенциал да се развива и да продължава да бъде дом на български и международни спортни прояви и успешни спортисти.
- Г-н Василев, предстоят местни избори и това ще е още едно предизвикателство за СДС, който вече много години е част от местната власт във Варна. Какво даде СДС на варненци и какво може още да даде?
СДС със своите представители в общинския съвет в лицето на д-р Янко Станев и Стефан Станев, както и с подкрепата на съветниците от новосформираната група СДС-ВОЛЯ за Варна доц. Николай Евтимов, Николай Почеканов и Щериана Иванова, имат съществен принос за развитието на града ни.
И тук не говорим само за подкрепата, а в голяма степен благодарение на експертизата на нашите съветници са реализирани всички важни за Варна проекти.
Вече 10 години г-н Иван Портних е кмет на града и през всичките тези години той е имал подкрепата на СДС. Десетки са случаите, при които, благодарение на активното участие на СДС в мнозинството, са печелени политически битки в полза на варненци. Силно се надявам на предстоящите в края на октомври местни избори СДС да удвои резултата си и със своя група да бъде още по незаобиколим фактор в местния парламент.
Не по-малко по значение е и присъствието на кадри на СДС в общинската администрация. Нашите хора се отличават с експертиза и работохолизъм, и се ползват с авторитет и в голяма община, и в районните кметства.
Предстои да се вземат важни решения, как ще участва партията в изборите, но ние разполагаме със сериозен човешки ресурс и СДС има потенциал да излъчи свои кандидати за районни кметове, а защо не и за кмет на Варна?!
- Вие сте човек, който е силно ангажиран със спорта, бяхте и зам.-директор на ОП „Спорт“ към община Варна. Как се развива спортът във Варна?
- Целият ми живот е свързан със спорта. И в момента активно участвам в управлението на СК „Титан“. Обрахме медалите на последното европейско първенство по вдигане на тежести в Кишинев. Наш състезател е Христо Христов - спортист на Варна за миналата година. Надяваме се на олимпийските игри да донесе медал за България, дай Боже - златен.
Действащ делегат съм на БФС. Тази седмица започват мачовете от първенството на Трета лига и пак тръгваме по стадионите. Всяка година си казвам, че е за последно, но като дойде време за мачовете и… няма накъде... Тръпката и любовта към футбола са по-силни.
Като бивш зам.-директор на общинско предприятие "СПОРТ", чиято дейност е ремонт и поддръжка на спортните имоти на Варна, мога да ви споделя, че голяма част от спортните обекти, строени през социализма са морално остарели и децата тренират в условия, които не отговарят на никакви модерни стандарти.
Визирам лекоатлетическата и хандбалната зала на Локомотив. Гребната база е в ужасно състояние. Слава Богу, борците имат вече своята нова база, изгради се и чудесен спортен комплекс във Владиславово. Градът ни обаче има крещяща нужда от нов плувен комплекс, както и от зимен дворец за ледени спортове. Повярвайте ми, интересът към ледените спортове е огромен. Същото се отнася и за тенис кортовете.
Инвестициите в спортна инфраструктура трябва да бъдат един от приоритетите в следващите бюджети на града. Няма да се уморя да повтарям изследването на ЮНЕСКО, според което: "Всеки инвестиран лев във спорта връща три лева на здравеопазването!"
- В момента сте зам.-кмет на район "Приморски", бих казала един от големите райони на Варна. Какво се направи в района и какви са нуждите в тази част на Варна?
- Вече трета година съм зам.- кмет на район "Приморски", с ресор устройство на територията. Освен че е огромен с население 115 хил. души, колкото голям областен град, район "Приморски" е и много труден и сложен район със своите 12 селищни образувания, вилни зони, курортни комплекси. Всички големи болници и университети са при нас, кв. "Виница" стана цял град.
Не е лесно да се управлява такъв район, особено през летния сезон, когато и к.к "Златни пясъци" и "Св. св. Константин и Елена" са пълни с туристи. Тази година е още по-сложно заради мащабните ремонти, от които жителите на района са най-засегнати. Хората с право недоволстват, разбирам ги.
Затворени са възлови пътни артерии, образуват се километрични тапи, шум, прахоляк, чести спирания на водата... Аз обикалям всеки ден строителните обекти, разговарям с граждани и знам колко е трудно. Няма как с магическа пръчка да бъдат изградени километри водопроводи, канализация, тротоари, асфалтиране на улици, междублокови пространства и т.н и т.н. Така беше и с Ларгото преди години, така беше и с бул. Левски.
Ще трябва да изтърпим неудобствата. То е като ремонт на къщата. Заминават много пари, изтърпяваш майсторите, шума и всички останали несгоди, но после ти е уютно, удобно и приятно...
Веселин Василев е дипломиран бакалавър от Технически университет Варна, магистър и докторант от Икономическия университет в морската столица, специалност "строителство и недвижима собственост". Секретар е на Спортно техническа комисия на БФС-Варна, член на Управителния съвет на Спортен клуб "Титан", а функцията му в местната структура на СДС е секретар на общинската структура. Семеен, горд баща на син и дъщеря.
По материала работи Геновева Михайлова, ДНЕС+