Президентът е опасен противник. Доган и Фидан спират войната "Пеевски - Радев"? Сарая може да не приеме намеса на Анкара
Президентът Румен Радев е опасен противник. "Вдигнатият юмрук" и "Мутри, вън!" на протестите през лятото на 2020г., логистирани от американците чрез кръга "Сорос", спряха премиера Бойко Борисов за четвърти мандат и пренаредиха политическата и властова конструкция.
През лятото на 2020г. протестът, лидиран от президента, беше подкрепен от БСП. Сега Корнелия Нинова вече воюва с него, а лидерите на другите партии не застават на негова страна в конфликта с Пеевски.
Радев даде заявка, че може да подкрепи нов партиен проект, обявявайки алтернативата на статуквото за неизбежна. Това е знак, че няма да застане начело на партиен проект до края на втория си президентски мандат.
Президентът има най-високия рейтинг, управляващите имат голямо мнозинство в парламента, а опозицията - "Възраждане", ИТН и БСП няма ресурс да се противопостави.
Избирателната активност в няколко поредни парламентарни вотове е ниска, негласуващите се увеличават и непредставянето в Народното събрание на големи електорални групи отваря ниша за нов партиен проект.
Президентът Румен Радев обаче едва ли ще играе на евроизборите с Движение "Трети март" и вероятно ще подготвя Проекта за следващите парламентарни избори.
След като войната между Радев и Пеевски ескалира с "Аз няма да коментирам г-н Магнитски" и "Диктатурата на МИСТЪР КЕШ свърши" като че ли се появяват знаци за деескалиране на конфликта.
"Не разбирам този път какво прави Делян Пеевски. (...) Това, което върши няма нищо общо с публичния образ, с ролята, с ключовите качества на ДПС, което през тези 35 години участваше в политиката. Те винаги са били балансьор, те винаги са били фактор, който отчита всички страни, те винаги са имали дългосрочна визия, която да е умерена. Това са качествата, които те залагаха и пренасяха през времето
Учудвам се как Ахмед Доган приема всичко това, което става, защото Пеевски и Доган като образи са несъвместими", коментира в студиото на "Денят започва" на БНТ бившият говорител на служебното правителство Антон Кутев, отправяйки послание към почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган да се намеси в конфликта.
Всъщност едва ли Пеевски би стартирал толкова мощна атака, ако нямаше "добро" от Доган и това явно се разбира в президентството, затова и Кутев отправя това послание.
Делян Пеевски обаче получи подкрепа от министъра на външните работи и бивш шеф на MIT Хакан Фидан на знакова среща в посолството на Република Турция, за която съобщи пресцентърът на ДПС.
Ахмед Доган и Хакан Фидан могат да спрат войната между Пеевски и Радев или да деескалират конфликта, въпросът е каква линия ще избере Сарая и каква Анкара.
Дори Фидан да е дал знак, че Анкара не приветства дестабилизиране на институциите в приятелска България, решаваща ще е ролята на Доган. (Знаково ще е и дали ще има среща между Хакан Фидан и президента.)
Доган обаче може да ескалира още войната, ако Фидан се намеси пряко в конфликта, тъй като принципно не приема интервенции от Анкара в ДПС. Преди евровота обаче може да реши, че няма интерес от конфликт с Анкара заради вота на турците в Европа, върху който има влияние Анкара.
Пеевски влезе в ролята на башбакан за членовете на ДПС след атаката срещу президента и най-вече със срещата с Хакан Фидан, така че може да намали газта.
Ако обаче Делян Пеевски е решил да бъде башбакан и на държавата, това ще е само временно прекратяване на медийния огън, но не и край на войната с президента.
Президентът също едва ли ще се откаже от битката след ескалирането й с "Аз няма да коментирам г-н Магнитски" и "Диктатурата на МИСТЪР КЕШ свърши".
bgsniper.com