Акции срещу купуване на вот няма как да спрат схемите за разкешване за "преференции", "мрежов вот" и корпоративно Ресто
ОД МВР-Варна проведе акция срещу купуване на гласове, след като в тази предизборна кампания прякото разкешване за вот стартира по-рано.
Как ще реагират "башовете" на изборджийски мрежи за купуване на гласове - ще дадат кинтите на лидерите на кланове, които ще ги разкешат след деня на вота, когато няма да има полицейски акции.
Всъщност прякото купуване на гласове не е основната схема. Партиите реализират част от "мрежовия вот" чрез разкешване за "преференции" вътре в структурите.
Схемите с "преференции" са отработени до перфекционизъм - в две от големите партии не върви никакъв кеш, а кандидат-депутати, които вкарват стотици хиляди в предизборната кампания (според изборджии кандидат-депутат е приготвил една "милка" за "преференции"), обявяват в чат-групи колко ще "почерпят" съпартийците след изборите.
Кеширането за "мрежов вот" за бонус отвън е преди кампанията. Затова ОД МВР няма как да "закове" старите лидери на изборджийски мрежи, някои от тях дори не са в България, а си пият мазното турско кафе в Авджилар в Истанбул или марковото уиски в Малага, или пунтират активност в осветени "явки" от "Аспарухово" до "Владислав Варненчик" и чакат оперативните от ОД МВР, за да им дадат визитка на избрания от тях кандидат-депутат - винаги държат само по една.
"Преференциите" може и да корумпират политическия вот вътре в партиите, но така вдигат активността на "твърдия" електорат, част от който вече не е готов да гласува за партията, защото лидерът е много готин.
ОД МВР-Варна няма как да пробие и схемите за корпоративен вот, който направи Благомир Коцев кмет на морската столица.
След балотажа служителите на фирмите си получиха "премиите" - кой може да докаже, че те са заради "правилно" гласуване?
Корпоративният вот за парламентарните избори е подреден, но този път няма да отиде за ПП-ДБ, а за партиите, които се очаква да вземат властта и да върнат Ресто.
"Всички партии купуват гласове", заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов в кампанията за предишните парламентарни избори.
Вероятно и сега ще бъде така, но защо Делян Пеевски и Бойко Борисов да влизат сега в тази поста, след като те "продават" посланието, че ще редят властта.
Не че Пеевски и Борисов нямат най-много Ресурс и Мрежи, но играта им е друга. Кметовете на ГЕРБ и ДПС ще "купуват" вот с усмивки и кимване. Един пример - кметът на Белица Радослав Ревански, приятел на Делян Пеевски, дали трябва да "разкешва" или само да се усмихва, както и кметът на Бургас от ГЕРБ Димитър Николов.
Кой се "усмихва" във Варна след акцията на ОД МВР - не само лидерите на бизнес групи, които не са "в този джаз", но и партийни шефове, които са си подредили играта.
Когато ОД МВР разбие схема за "преференции", "мрежов вот" и корпоративно Ресто, тогава ще е в голямата Игра.
Един пример за "преференции". "Двойка" в една от партиите дори прехвърля "преференции" на колеги, докато планира къде ще плажува това лято, след като и двамата кандидат-депутати са на избираеми позиции.
Ето и пример за "мрежов вот" - кметове на общини отдавна са "хванати" в приятелски мрежи и вече са подредили вота.
Корпоративното Ресто е ясно от кого се определя - от лидерите на партии, които могат да го осигурят след вземането на властта.
МВР обаче не може да не организира акции срещу прякото купуване на вот, щом като "Всички партии купуват гласове" според министъра, ОД МВР-Варна ще атакува всички партии по принцип.
Партиите, които ще редят властта след изборите обаче, няма как да бъдат "хванати в крачка" - лидерите им само се усмихват и кимват и няма как да бъдат засечени със СРС, не че някой ще им скочи.
Корумпирането на вота с пряко купуване на гласове дали е най-големият проблем, след като са корумпирани партиите и за "политечески вот" като "преференции" се разкешва с оферти във вътрешно-партийни чатове с оферти за Ресто "като спечелим изборите"?!
bgsniper.com