СНАЙПЕР

Валерия Велева: Дейвид Хейл изразява позицията на САЩ и персоналната на Тръмп за зачеркването на "Турски поток"

alt

„Наскоро се договорихме да проведем сериозен диалог за конституционна реформа и за отчетността на съдебната власт”.

Това заяви тази сутрин в ефира на БНР Дейвид Хейл – заместник държавен секретар на САЩ по политическите въпроси.

И още от това интервю: САЩ са против втората линия на „Турски поток“, чието продължение трябва да доставя газ за Югоизточна Европа през България, защото не осигурява истинска енергийна диверсификация за Европа, а всъщност увеличава руското политическо влияние в Европа.

Интервюто е взето по телефона от Вашингтон след фанфарното откриване на 8 януари т.г.в Истанбул на газопровода „Турски поток“. Покрай символичния червен кран на мащабния енергиен проект застанаха водещите играчи на тържествената церемония - президентите на Русия и на Турция - Владимир Путин и Реджеп Ердоган, а до тях премиерът на България Бойко Борисов и президентът на Сърбия Александър Вучич - като лидери на страните, през които руският газ с посредничеството на Турция ще достига до Европейския съюз.

Дейвид Хейл трябваше да пристигне същия ден в София като водач на американската делегация за първите разговори с българското правителство по изпълнение на Стратегическото споразумение, подписано от премиера Борисов и президента Тръмп през ноември във Вашингтон. Но заради кризата Иран-САЩ Хейл е бил помолен от Помпео да остане във Вашингтон, както обясни посланик Мустафа.

Интервюто на заместник държавен секретар на САЩ обаче е симптоматично и поражда много въпроси.

Първо, Дейвид Хейл не е кой да е. Той е дипломат с най-високия ранг в САЩ, третия по важност в американската администрация, бивш посланик в Йордания, Ливан и Пакистан, бивш специален пратеник за Близкоизточния мир, човек ползващ се с изключителното доверие на американския президент. В този смисъл думите на Дейвид Хейл изразяват официалната американска позиция, както и персоналната на самия Тръмп.

Второ, изявлението му, че представители на американската администрация са се договорили за промени в българската Конституция, е меко казано, скандално. И досега трябваше да има реакция на българските институции, тъй като откъси от това интервю от два дни са качени на сайта както на БНР, така и на американското посолство у нас.
Хейл не казва кои аспекти на Конституцията ни са предмет на американското внимание, но по информация на Епицентър.бг става дума за т.нар. конституционна жалба – възможността български граждани да могат да сезират Конституционния съд. Пратеници на Държавния департамент вече са провели и разговори в българското Министерство на правосъдието.

В тази насока бяха и наскоро проведените при президента консултации. Самият Радев заяви, че обмисля да използва правомощията си и да внесе в парламента предложение по тази тема. Но! Каквото и да си мислят американците, каквито и чиновници да ни пращат – въпросът за т.нар. „конституционна реформа” опира единствено и само до българския парламент. А там изобщо няма нагласа, няма атмосфера, няма воля, няма и съгласие за промяна на Конституцията. И дълго време няма да има.

Но ако президентът Радев, по силата на основния закон, има право да внася конституционни предложения, то е абсурдно и граничещо с накърняване на националния суверенитет, такива аспирации да получаваме от чужда държава. Ако пък сме поканили някого да ни дава съвет как да си реновираме Конституцията, то това трябва да стане през органите в парламента, а не да го чуваме от Вашингтон.

И като допълнение към темата, искам да припомня, че не за първи път в 30-годишната история на Прехода посланици на САЩ или висши американски представители са се нагърбвали със задачата да ни променят Конституцията. Никога не са успявали. Но винаги са създавали антиамерикански настроения в обществото.

Трето, с интервюто си г-н Хейл ни казва, че Белия дом зачерква втората тръба на „Турски поток”, която ние по настояване на премиера наричаме „Балкански поток”. И пак от думите на Борисов знаем, че той е убедил президента Тръмп, че „Балкански поток” не е „Турски поток”, а е част от газоразпределителната система на България с цел диферсификация на газовите източници, което САЩ горещо подкрепят.

Сега какво излиза, че прегръдките, ръкостисканията и веселото потупване по рамото в Овалния кабинет са били само за пред камерите. А в действителност интересите на САЩ са над всичко това и с тях компромиси няма - американската политика е преди всичко бизнес, тя не е обвързана с ценности и приятелства, а Тръмп налага със сила бизнесинтересите на САЩ по цял свят. И България няма да е изключение!

Както и да наричаме Втората тръба на „Турски поток”, Вашинтгон е против нейното строителство. И Дейвид Хейл ни го каза в прав текст. Странно е мълчанието и по този повод. Няма реакция нито от Външно министерство, нито от Министерство на енергетиката, нито от кабинета на премиера.

Сякаш Хейл чакаше да види как Борисов ще завърти заедно с Путин червения кран на „Турски поток”, за да го плесне публично през ръцете. Руските медии пък го унижиха, че в тази ВИП четворка в Истанбул, е бил „неудачника”, който преди години сложи кръст на „Южен поток” през собствената си страна, за да открива сега същия газопровод през чужда.

Няма съмнение, че Борисов се опитва по всякакъв начин да удържа балансите за България в тежката схватка САЩ-Русия и да прокарва националния интерес чрез „Турски поток”. С цената да загърби хладното отношение на Путин, да покаже специално внимание към „стратегическия партньор” или да се усмихва там, където го гледат под око.

Преди да тръгне за Истанбул Борисов обяви решението на правителството България да придобие 20% от собствеността на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, от където ще пристига предимно американски втечнеп газ
САЩ приветстват това като „голямо постижение, което ще подобри енергийната диверсификация на Балканите“, но не приемат Втората тръба на „Турски поток” като част от тази диферсификация, а като „проводник на руските политически интереси в Европа”. И искат ние да се съобразим безпрекословно с това тяхно виждане.

Думите на Хейл са симптом, че тепърва правителството на Борисов ще бъде изнудвано в това руско-американско менгеме. В днешния хаотичен свят, където са прекрачени всички червени линии на принципи и правила, страна като България ще бъде изправена пред все по-сериозни предизвикателства, за които нито сме подготвени, нито имаме ресурс да отстояваме собствени позиции, нито имаме истински партньори, на които да се опрем. Ще се люшкаме ту към едните, ту към другите в желанието си да угодим на всички, да бъдем приятели с всички, и ще плащаме висока цена за това.

Четвърто. Как трябва да се реагира на интервюто на Дейвид Хейл? Единият начин е да не му се обръща внимание – някакъв си американски чиновник бил казал нещо, от което няма да произтече нищо. Това е принципът на снишаването – чакаме по Живковски да отмине бурята.

Вторият начин е да се реагира, като се изрази несъгласие и се заяви, че България сама решава кое е добре за нея и кое не. Това означава обаче синхрон в позициите на премиера, на президента, на опозицията. Означава парламентът да излезе например с декларация, че подкрепя строителството на „Балкански поток” като част от националните интереси на страната, за да се даде възможност на премиера да удържи на евентуален натиск, подобен на този, който удържа Меркел по отношеие на „Северен поток”.

В ситуации като настоящата държавническо е да бъдат загърбени партийните интереси. Защото, ако сега Тръмп наложи санкции само върху морската част на „Турски поток”, то утре американските интереси могат да го принудят да направи същото и за сухоземната част на газопровода. Тогава какво правим?
Отказваме се, както направихме с „Южен поток”? Това ще е поредното самоубийство. Сърбите само това чакат. А и Путин ни предупреди – продължим ли да се забавяме със строителството, Втората тръба ще ни заобиколи.

Пето, Хейл подчерта, че стратегическото ни партньорсто е заради географското положение на страната ни. „България е на източния фланг на НАТО, до Близкия изток е - наистина много важна страна за европейската стабилност и сигурност, както и за американската визия за бъдещето на Европа. Това е една от причините да искаме да бъдем партньори на България, включително със структурите за сигурност”. Толкоз! Нищо друго не ги интересува.

САЩ гледат на нас като на територия, която им трябва.
И имат самочувствието, че могат да се разпореждат в тази територия.

Делегацията, която дойде на 8 януари за разговорите по Стратегическото партньорство със САЩ, е била внушителна, както никога досега – повече от 20 американски чиновници от нисш ранг са пръснати по министерствата: на отбраната, на правосъдието, на образованието, за да ни помагат в управлението на държавата. При това сами сме ги поканили.
В прав текст - САЩ ни взеха на ръчно управление!

Това е рекапитулацията за 30 години Преход.

alt

Валерия Велева, "Епицентър"

 
СНАЙПЕР
News image

Орлин Алексиев игра на две пости, не се скофти като Брендо с Пеевски, и "Делян" с "Мистър Кеш"

Бившият "ковчежник" на София Орлин Алексиев игра на две пости, не се скофти като Брендо, който го подложи с "Кокаинови крале", с Пеевски, и "Делян" с "Мистър Кеш".   "Орлин Алексиев е многопластов играч", заяви топ изборджия и голям левскар, когато го попитахме с кого е повече "Орлин...

News image

Защо Радев провокира с Копринков и шефа на ДАНС. Само че с клана на биг боса шиптърът Даут Кадриовски е остро...

Защо Румен Радев провокира толкова безцеремонно с Копринков и шефа на ДАНС, явно смята, че може да си го позволи след голямата победа, намачкала "Няма да позволЪ" на Делян Пеевски, който се правеше, и беше, освен за някои знакови лидери в бизнеса, биг бос в държавата.   Румен Радев в...

News image

Пеевски застава на пусия в Чакало за Радев, но не е "стрелец", "Асан ага" беше друга бира?! А и Радев му взема ДАНС...

Бившият бос в държавата Делян Пеевски очевидно застава на пусия в Чакало за премиера Румен Радев, но не е "стрелец", "Асан ага" беше друга бира.   Пеевски обаче може да си остане с упованието в "Търпението е горчиво, но плодовете му са сладки", любима източна поговорка на Ахмед Доган...

News image

Радев "прехвърлял" много варианти, въпросът е "Боташ" на кого ще "прехвърли". А лобито "Прокопиев" и "Сорос" на кого?!

Румен Радев заяви, че били "прехвърляни" много варианти за номиниране на министри. Въпросът е "Боташ" на кого ще "прехвърли", защото атаките в медиите едва ли ще спрат въпреки нишаните на Пеевски.   Кирил Темелков, който уж беше фаворит за министерската номинация в енергетиката, смят...

News image

И какво стана, вместо Кирил Темелков министър ще бъде Ива Петрова. Прокопиев с едни гърди пред Бориславова?!

И какво стана, вместо Кирил Темелков министър на енергетиката ще бъде Ива Петрова, която беше зам.-министър и в правителството на Сглобката, кабинетът "Денков", и в правителството "Желязков", назначена, апропо, преди да го овладее Делян Пеевски.    Илиян Василев само дето се коркаше ...

News image

Кампанията на кръгове до Борисов в подкрепа на Темелков за министър на енергетиката, нови стандарти по арогантност

Кампанията на кръгове, близки до Бойко Борисов, в подкрепа на номинирането на Кирил Темелков за министър на енергетиката в кабинет на Румен Радев поставя нови стандарти по арогантност за годините на прехода. Моделът е познат – кеш и пост. Политическа подкрепа срещу контрол върху ключов...

News image

"Будката на суфльора" подаде репликите и Кирил Темелков е нареден за министър?! Малинов аут...

"Будката са суфльора", Писачката и "Делян", подаде репликите и Кирил Темелков е нареден за министър на енергетиката.    Вече написахме, че за номинацията на министъра на енергетиката се заформя интрига - "Заформя се дженк кой да бъде министър на енергетиката, а "темелковският" пласме...

News image

Америка фърст за министър на енергетиката, "Люси" секънд, трети играч, Пеевски, в Зара. Суфльорът "Делян" е "в джаза"?!

Заформя се дженк кой да бъде министър на енергетиката, а "темелковският" пласмент е само доосветяване на интригата.   Америка е фърст в играта, "Люси" секънд, трети играч (пеевски) е в Зара. Суфльорът "Делян" е "в джаза"?!   Прокси на американците е смятан за фаворит за минис...

News image

Каква "куртизанка" е "Севда", там е "Пашата", който остана единствен на 100% лоялен на "Бойко"

"Веждичката" редна мръсна пеевска интрига с "девойка", която кадрувала в ГЕРБ и провалила партията на изборите.   И се почна - "Рая", "Ванина", "Севда", шлякани поръчкови медийни етюди, поръчани от "Делян".   Борисов кадрува в ГЕРБ - "Влади" той го редна, но и босове бяха "в ...

News image

Ген. Радев като военен пилот може да не е ас като ВЕЛИКИЯ Вернер Мьолдерс, но използва неговата тактика, атака отгоре

Ген. Карл Галанд, инспектор на Луфтвафе, ас на ВВС на Третия Райх, е разработил тактика за втора атака отгоре, но неговите бойни пилоти са излизали от първата обикновено отдолу и съсредоточаването на групата е било Чао за втори рейд.   Вернер Мьолдерс, ЗВЕЗДАТА на Третия Райх, не сам...

News image

"Табакерка", театрална за Радев-Дьо Гол, и "царска" за Путин?! Кой го брига за подкрепа от България за Украйна

"Табакерка", театрална за Радев-Дьо Гол, колкото театрални бяха изборите, например, една бизнес група дава 2608 преференции за Мария Димитрова от ГЕРБ-СДС във Варна и тя става втора, влиза в парламента, другият вот, обаче, "алтернативният", е за генерал Радев. Две в едно, "партизанско движен...

News image

Мръсникът "Светльо" беше маша не само на "Делян", но и на "Бойко". Мурафетите с Външно ги пое от банкенския тарикат

Мръсникът "Светльо" беше маша не само на "Делян", но и на "Бойко", двамката си го делкаха за мръсни ченгеджийски поръчки.   Всъщност мурафетите с нерегламентирано Външно "Светльо" ги пое от банкенския тарикат, но ги въртеше мутренски.   "Бойко" го даваше профи, може да е бил ...

News image

Пеевски, пак ли опря до Гелосаното, с тази поръчка ще го надуха до сливиците този шлякан мръсник

Пеевски, пак ли опря до Гелосаното, с тази поръчка ще го надуха до сливиците този шлякан мръсник, подлагаш ли ни го нещо, а, Пеевски?!   Този шибан мръсник има да връща Ресто, не ли, Пеевски, или и ти си навит, дето още се правиш на Государь, ама друг път.   Постановки, Пеевс...

News image

Орлин Алексиев си върна на Борисов, нареди се до Радев в "партия" с Цветанов. Аре, сега, мачкай, "Бойко"

Орлин Алексиев си върна на Бойко Борисов, нареди се до Румен Радев в "партия" с Цветан Цветанов, отне му почти 3% гербаджийски вот, найс, а?!   Николай Попов, лидерът на "Сияние", е много близък до Орлин Алексиев, бивша машина за вот за ГЕРБ в София.   Само че Борисов го прец...

News image

Ген. Стоименов хвърля под автобуса ген. Радев. "Антисъветизмът" е нафталин, кинтите са от ЕС, не от Кремъл

Ген. Стоимен Стоименов, реден като гуру на бившия президент и бъдещ премиер, се опитва да хвърля под автобуса ген. Румен Радев с прокремълско послание, въздълго и скучно, каквато била според него предизборната кампания, няма да стане.   Що да беше скучна предизборната кампания, ген. ...

News image

Издънка за "Дънката" на премиера. Даниел Славов беше в Швейцария, каква "приближена на него дама" в листа на ГЕРБ?!

Знакова издънка за "Дънката" на премиера Андрей Гюров. Даниел Славов-"Дидо Дънката" беше в Швейцария, каква "приближена на него дама" в листа на ГЕРБ?!      "Ето например случая във Варна – 200 000 евро, Дънката. След като парите бяха хванати, той е напуснал страната, ...

News image

Ивелин Михайлов вдигна въстание, свали Пеевски и Борисов с Вълната "Радев". Черешовото топче бяха "прасетата"

Ивелин Михайлов вдигна въстание с бойците от "Величие" и свали Делян Пеевски и Бойко Борисов с Вълната "Радев", която провокира със Заставане като воин.   При това с въстание без външна подкрепа, дори Априлското е имало рамо отвън, не само от Сръбско, не само от Румънско с Ботевата ч...

News image

Дудук, "Валтер" е бос от "старата мафия", не е прокси като Пеевски на Илия Павлов, корав играч, не е Лисица на пусия

Е, този път еваларката на Дудука, откри Америка, атакува Валтер Папазки след байряма. Някои от ГДБОП много се натягат за шефове, няма лошо, но в тази поста има едно подробно - DEA e "в джаза".   Дудука разследвал "вероятности" и "засичания" на самолети в Нидерландия, дестинацията на ...

News image

"Старата мафия" не се наведе на Радев, Пеевски също. Ай Сиктир за подлагането на Генерала, щото някои мъстят на ППДБ

"Старата мафия" не се наведе на Румен Радев, въпреки че беше предизвестен победител, нещо повече, застана на Генерала.    Кой се наведе - Таки ли, без който ДПС нямаше да устои на натиска, въпреки че Пеевски е прав с "Вие сте герои".   "Валтер" ли се наведе, който, ако не беш...

News image

Ченгеджийските мрежи и бизнес-политическите предприемачи са целунали новия пръстен най-късно вчера следобед

Oчевидно е, че се събуждаме в различна България. България, в която рисковете - геополитически, корупционни и дори икономически - са удвоени и утроени.   Просто защото никога не сме виждали подобна концентрация на власт в един човек - нито при Виденов, нито при Костов, нито при Симеон...

News image

Чирпанския пред bgsniper: "Не съм шпионин, никого не съм изпял! Няма 200 000 евро, 500 евро са в протокола за обиск"

Николай Тошев-Чирпанския се обади на bganiper.com, за да опровергае инфо на оперативни от службите, че е "изпял" за акцията в Провадия.   "Не съм шпионин, никого не съм изпял! Няма никакви 200 000 евро, 500 евро са в протокола за обиск на Георги.   Всичко друго, завимавал съм...

News image

Чирпанския изпял схемата в Провадия. Борисов намачка Чирпанския и Дънката, прати ги при Генерала, връщат се в неделя

Николай Тошев-Чирпанския, много вътрешен на ГДБОП след комбинацията с Борислав Манджуков, изпял лихварската схема с 200 000 евро в Провадия, заяви топ на топа източник от службата.    Бойко Борисов намачка Николай Тошев-Чирпанския и неговия бос Даниел Славов-Дидо Дънката, като буквал...

News image

Д-р Любиша Блажевски на среща на "Величие": Проблемът в "Света Анна - Варна" е в управлението, не е в кредита

Д-р Любиша Блажевски, кандидат-народен представител от ПП "Величие" заяви категорично на отворена среща на партияjd в морската столица, че проблемът в МБАЛ "Света Анна - Варна" е в управлението, не в кредита.     "От няколко месеца се борим за Окръжна болница "Света Анна", о...

News image

Ивелин Михайлов се е явил на полиграф, който показал, че не лъже за кинти за "Костя" и натиск към ПГ на "Величие"

Ивелин Михайлов се е явил на полиграф в София, който показал, че не лъже за кинти за "Костя" за парламентарните избори през пролетта на 2021 г. и натиск към ПГ на "Величие" в мандата на 51-ия парламент.     Акцията на Михайлов може да се окаже атака на финала в предизборната...

News image

"Ивелин" помля "българският Орбан" на отворена среща на "Величие" в Пловдив. Мадяр отвори очите на бивши "радевисти"

"Има слухове, че ТРЪМП е избрал РАДЕВ за свой ПАРТНЬОР!", заяви лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов, цитиран от "Дарик" на 22-ри януари.   Само че след разгрома, който Петер Мадяр нанесе над Виктор Орбан, лидерът на "Величие" помля "българският Орбан" на отворена среща на партията в...

РЕКЛАМА
Банер
ПОЛИТИКА

"Путин вече е клекнал". Какво стана с "Киев за три дни" на воденските, вацевските и чуковските, потопиха се рубладжиите

News image

"Путин вече е клекнал", заяви приятел-русофил, докато му казвахме, че "Путин няма да клекне", леле що стана, докъде я докара Государят в Кремъл, който от русофили със стотици велики руски книги, някои и на разведки като на легендарния "нелегал" на КГБ ген. Юрий Дроздов, ни направи радикални ...

Радев няма да е Орбан, но няма да е и Мадяр, както пласират от обкръжението на премиера

News image

Румен Радев като премиер няма да е Виктор Орбан, както заявяваше Слави Василев, който след победата на Петер Мадяр се врътна като гюбек ханъм.   Радев няма да се постила на Путин като Орбан, но няма как да е Мадяр, както пласират натегачи от обкръжението и обслужващ персонал в медиит...

Схемата на Пеевски "Връткалник-2" няма да мине при Радев като при Борисов, не само заради "Магнитски" и "Мистър Кеш"

News image

Делян Пеевски реди под индиго схемата "Връткалник" с медийната си империя като на 5 юли 2009 г. вечерта, когато Бойко Борисов се пинизеше с "Мама Ирен" - флагманът на "Дидо" вече беше минал от "Боко Тиквата" като хедлайн на "Триумфът на Борисов".    "Връткалник-2" обаче няма да мине ...

АКЦИЯ

Нидялковските гневни за "розовия" Альоша. Украйна пета година "капитулира", питайте вашия Фашага Путин, нидялковски

News image

Путин вече не само е "клекнал", Путин е "по очи" заради катастрофата след шляканото нападение срещу Украйна, нидялковските се коркат за "розовия" Альоша заради Джирото.   Нидялковските гневни за "розовия" Альоша, не се коркайте, пичове, нали на 9-и май премиер вече беше "проруския" Р...

Русия пълзи на фронта, офанзивата се проваля и за първи път от 3 години инициативата е в Украйна

News image

Руският диктатор Владимир Путин се опита да убеди президента на САЩ Доналд Тръмп, че неговите войски вървят към неизбежна победа в Украйна, като изтъкна, че Киев трябва да предаде целия източен регион на Донбас, за да избегне предстоящо поражение. Само че ситуацията на бойното поле разказва ...

КИЛЪРИ

Бандюги, говорещи на руски, се стреляха на пъпа на Варна, ако са и украинци... Само че не е за общака на "Олег"

News image

Бандюги, говорещи на руски, се стреляха на пъпа на Варна. Не е сефте пуцане на "Княз Борис I", преди повече от 20 години в заведение на гезмето килърът "Малин" застреля македонеца Орце Коруноски.   Говорещи на руски, ама можело и да са украинци, редят патетично тролове във Фейсбук, а...

Интригантът Пеевски застава на "Демерджян ага", но е нареден за "Асан ага". И за Широката, и за Митьо Очите, и за Бацата

News image

Интригантът Делян Пеевски, научил много мурафети от ментора си Илия Павлов, пак се реди за "Илия Павлов-2", вече го няма дори брадатия "Екскурзовод" от СОБТ, куражлия е "Дидо", поздравяваме го за Деня на храбростта, не на българските воини, защото не знаем дали е бил в армията, пардон за пин...

МАФИЯ

Пеевски "рибки бананки", станали радевски, редят "Бойко" като "цар на тревата". Хак му е, но с "Мишо Мечката" е кофти

News image

Пеевски медийни мърши, станали радевски, редят "Бойко" като "цар марихуаната". Хак му е, много "поръчки" е редил.   Ще си счупят ръчичките да копипействат, няма лошо, мишки, обслужвали сте гербаджии с френска, пеевски, сега радевски, оннадър с пеевски, найс ли ви е да духате?!   ...

Фишинг интрига за Роси Кирова, Таки, шиптри и прочие измишльотини за регионални "елчаповци"

News image

Скука ли в тихия ръмеж и преподреждането на тарикатите в парламента, скука ли - Мадам В. обърна поредната Палачинка, от "Жан" ги обръща, няма спирка, идвала "ерата Радев", уж нямаше вълна, пък сега има, няма толкова връткава медийна джидия, че и една Снимка на Демерджиев и Пеевски за разкош....

РЕКЛАМА
Банер