Лорер не може да "вземе" Варна, столица на "старите играчи" - икономическата група, Маджо, Маргините, Таки и "Мултигруп"

Защо ПП не може да спечели кметския вот в морската столица? Варна е столица на "старите играчи" - икономическата група, Маджо, Маргините, Таки и новите босове на "Мултигруп", както и на един от най-влиятелните топ бизнесмени.
Даниел Лорер, който ще е "кмет в сянка", ако кандидатът на ПП Благомир Коцев спечели кметския вот, иска Пренареждане, а не "пренареждане с нюанси".
Затова ПП няма как да спечели кметския вот във Варна. "Старите играчи" винаги са разпределяли икономическите позиции в морската столица.
Дали Варна е била смятана за града на Илия Павлов, икономическата група, Майкъл Чорни, Делян Певски и т.н, "старите играчи" винаги са се договаряли. И сега ще е така.
Сега Лорер иска едва ли не Революция. Как да стане? Бойко Борисов може да си позволи да загуби в София, но не и във Варна. Толкова много неща го свързват със "старите играчи"...
Много геополитически, геостратегически и геоикономически интереси се преплитат в морската столица, но основното винаги са били курортите и пристанището.
Външните фактори влияят, но решаваща е позицията на реалните икономически фактори - "старите играчи", които доминират големия бизнес във Варна.
"Старите играчи" са заели позиции в курортите - нещо повече, техни са, имат капии в пристанището за трансграничната "търговия", разпределят бюджета чрез лобистите си в Общинския съвет и кметството.
Как да влезе Лорер в тази Поста? Бойко Борисов показа с кандидат-кметската номинация на кмета Иван Портних, че има ресурс за влияние, за да балансира интересите на "старите играчи" въпреки някои предизборни конфронтации, които бяха повече заявка за отстояване на икономически интереси, отколкото за корпоративно-политически битки. Не че нямаше готовност за премерване...
Каква е разстановката? Икономическата група владее един от курортите и има позиции в другия, диверсифицирала е близнеса си във Варна. Маджо е силен на "Златни пясъци", паркингът на Морска гара е само ресурс за разходите за поддържане на неговата група. Маргините държат позициите си в застраховането, дори Алексей Петров не успя да ги измести. Таки и знаков топ бизнесмен заедно с икономическата група владеят пристанището. Делян Пеевски като приемник на Илия Павлов като бос на империята "Мултигруп" има позиции в "Златни пясъци", строителството, кметството и пробива в други сектори.
Бойко Борисов даде знак с кандидат-кметската номинация, че разполага с ресурс да балансира и пинизите за разграничаване от този или онзи топ бизнесмен са не повече от пинизи и традиционните за него комбинации. Сякаш ББ не знае кои топ бизнесмени, които уж са опоненти в кметската битка, са съседи по къщи в зимен френски курорт? Или не знае кой с кого пие едномалцово уиски Glenfiddich, а кой с кмета - "синьо уиски"?
Който и да е бил кмет досега, "старите играчи" винаги са намирали "подход". Сякаш Димата Руснака не се е срещал с бивш син кмет или икономическата група е била на минус, когато Кирил Йорданов беше кмет, а Илия Павлов беше смятан за биг бос на Варна? Маджо и Маргините не са се афиширали, но си владееха позициите. Поли Пантев се опита да вземе Улицата, но "старите играчи" го спряха, а Таки се възползва и сега е биг бос на Улицата в "партия" с други играчи.
При тази разстановка Даниел Лорер няма никакъв шанс да заформи Пренареждане дори да спечели кметския вот, което няма да стане. Лорер е много умен играч, (може би по-добър бриджьор от Бойко Борисов и Васил Божков) много повече от Кирил Петков и Асен Василев тугедър и играе дълга игра, която предполага да се впише в Играта на "старите играчи", а не да опитва корпоративно Пренареждане, както стори след победата на ПП на парламентарния вот през ноември 2021г.
Затова след кметския вот ще има "Още веднъж от същото, но с нюанси" - повече преразапределяне, по-малко пренареждане.
bgsniper.com