Флагът на Руската империя, който воините на Александър II развяват на Шипка, не е бяло-синьо-червено, а черно-златно-бяло

Флагът на Руската империя, който воините на император Александър Втори развяват на Шипка и освобождават България, не е трикольор в бяло-синьо-червено, а в черно-златно-бяло, но на Шипка продължава да се вее трикольор в бяло-синьо-червено, държавен флаг на Руската империя при император Николай Втори.
След рухването а СССР президентът на Руската Федерация Борис Елцин избира национален флаг на новата държава да бъде флагът на Руската империя при император Николай Втори.
.png)
Флагът на Руската империя от 1882 г. до 1917 г. при императорите Александър Трети и Николай Втори
"Знамето на руската империя, с което руските войски са дошли на балканите за своята поредна война за доближаване до Проливите, е било черно-жълто-бяло.
Цветовете му са заимствани от Свещената римска империя, т.е. от Германия, която след Петър Първи системно прелива германска кръв в жилите на руската империя. Жълтото, златното като основа, е заимствано от Византия. Това е бил бил цветът на московския флаг, под който през 1472 г. великият княз Иван III Василевич се е женил за София, племенницата на последния византийски император, приемайки двуглавия византийски орел за свой символ. Позовавайки се този на брак от 15 век Русия и днес има налудничавата претенция да бъде продължител на Римската империя.
Заимстваният от Германия трикольор е утвърден от Александър II с негов указ от 1858 г. Той заменя като държавен флаг утвърдения от Петър Първи бяло-синьо-червения трикольор , видян от Петър I в Холандия. Прощъпулникът на това знаме на московска почва с холандски произход е на първия руски кораб "Орел", построен в Холандия от холандеца Давид Бутлер. Петър I го утвърждава като "флаг царя Московского" на построения вече в Архангелск кораб "Свети Петър" през 1693. Четири години по-късно Петър пристига и дефилира из Холандия именно под това знаме.
Въпреки тази създадена от Петър традиция на преклонението пред всичко холандско (дори изобразеният на знамето андреевски кръст Петър I прекопира от герба на Амстердам, независимо от руската традиция да се почита Апостол Андрей като покровител на рибарите и мореплавателите) , черно-жълто-белият германски трикольор се запазва паралелно с холандския бяло-син-червен флаг в Русия – преди Александър II да възстанови първенството на германския вариант и армията му да марширува с избраното от него знаме с германските цветове. Александър I утвърждава черно-жълто-бялото за кокардите на военните, а Николай I нарежда тези кокарди да бъдат носени от всички офицери.
Защо все пак Руската империя се връща по-късно (след руско-османската война от края на 19 век) към бяло-синьо-червения вариант? Разривът със знамето, което прекалено се родее с германското, настъпва заедно с влошаването на отношенията на Русия с Германия и Австро- Унгария . Синьо-бяло-червената комбинация отива повече на сближаването на Александър III с Франция и той предпочита да имитира нейния трикольор, състоящ се от същите цветове, както в холандския вариант. Александър III го реабилитира през 1896 г. Разпорежда се декорирането на официални сгради в империята да става в бяло-синьо-червено. Така се стига до коронацията на Николай II, в навечерието на която знамето се налага като официално", пише Иво Инджев в ivo.bg.

Трикольорът на РФ на Шипка на 3 март 2024 г.
Вероятно бяло-синьо-червеният трикольор се вее на Шипка, защото е флаг на РФ на Путин, но това няма как да е знак на почит към император Александър Втори Освободител.

Тази година на 3 март на Шипка до синьо-бяло-червения трикольор на император Николай Втори се появи и черно-златно-белият на император Александър Втори.
bgsniper.com