Лидерите на мрежовия вот вдигнаха мизата на 100 и 200 лева. МВР не може да спре финансирането от бюджета за общините
Лидери на изборджийски мрежи вдигнаха мизата на 100 и 200 лева, не се притесняват от призивите на президента Румен Радев за борба на МВР срещу "купения вот".
Иронията е, че някои от тях се активираха в понеделник, когато президентът отправи призив МВР да се пребори с "купения и контролиран вот".
Изборджийските мрежи, разбира се, не правят рейдове, предизборната кампания все още не е стартирала, но се договярят за кеша.
Схемата е класическа - ресурсът за лидерите е отделно от парите за изборджиите, които реализират кеша за вот.
МВР ще проведе акции срещу купуването на гласове, те дори може да са по-успешни от минали кампании и да снижат дела на разкешения вот.
Много по-сложно е с корпоративния вот, който е организиран по други схеми и на практика не може да се повлияе на неговия дял.
Всъщност не разкешеният и корпоративният вот ще определят кои партии ще запазят или увеличат резултата си на изборите.
МВР не може да спре финансирането от бюджета за общините, а това е основен ресурс за повишаване вота на партиите.
Делян Пеевски е осигурил над 400 млн за общините, в които кметовете са от ДПС. Това не е "купен вот", няма раздаване на пари.
Защо обаче гласоподавателите в тези общини да не подкрепят партията на Пеевски, след като той е осигурил финансиране?
Някой наистина ли смята, че кметът на Белица Радослав Ревански, приятел на Делян Пеевски, ще раздава пари, за да гласуват избирателите в неговата община за ДПС-"Пеевски"?
Друга е политиката на Пеевски - показва, че разполага с инстуционално влияние и власт да осигури финансиране за общините, но президенът няма как да каже, че това е "купуване на вот".
Бившият министър на финансите Асен Василев от ПП не осигури ли 100 млн за Варна, чийто кмет Благомир Коцев е от ПП?
Въпросът е, че Пеевски проследява стотиците милиони, които е осигурил, да бъдат усвоени чрез проекти за общините.
Може да не се окаже изненадващо, ако ДПС-"Пеевски" има по-висок резултат от прогнозирания от опоненти на Пеевски.
Затова темата с "купения и контролиран вот" вероятно се преекспонира, не че няма да се разкешва, напротив, лидерите на изборджийски мрежи във Варна, например, вдигнаха мизата на 100 и 200 лева, но корпоративният вот и осигуряването на финансов ресурс за общините ще има по-голямо влияние за разпределението на вота за партиите.
Освен това, партийният вот (част от него за партиите, които са били във властта, е административен и "клиентелистки") може и да има снижен дял в сравнение с изборите през 2017 г., примерно, но големите партии ще го активират в кампанията и той ще е основният фактор кой ще спечели изборите и кои партии могат да сформират коалиция за мнозинство в парламента и да съставят правителство.
bgsniper.com