АКЦИЯ

"МЕДУЗА": Они сами толком не знали, куда едут. В гражданской войне в Ливии погибли от 10 до 35 российских наемников

alt

В сентябре в Ливии погибли от 10 до 35 россиян — участников гражданской войны в Ливии. Официально Россия не принимает участия в боевых действиях, которые продолжаются на севере Африки уже несколько лет. Но фактически российские военные оказывают одной из сторон конфликта масштабную помощь. Взамен российский союзник в Ливии обещал отдать РФ «нефть, железные дороги, автомобильные трассы». Корреспондент отдела расследований «Медузы» Лилия Яппарова выяснила, что счет убитых в Ливии россиян идет на десятки. Кроме того, «Медуза» узнала имена нескольких погибших, хотя информация о них скрывается, а тела не хотят выдавать даже родным, объясняя это «неспокойными выборами».

alt
 

Цепочка бесконечных уличных боев

В апреле 2019 года военные столкновения в Ливии участились: установивший контроль над востоком страны фельдмаршал Халифа Хафтар (его поддерживает Россия) повел свои силы на запад страны, который контролирует созданное под эгидой ООН Правительство национального согласия (ПНС) — поддержку ему оказывают западная коалиция во главе с США и Турцией. 25 сентября агентство Bloomberg сообщило о появлении на передовой бойцов ЧВК «Вагнер», около 100 российских наемников и сейчас помогают Хафтару в наступлении на столицу.

Сведения о составе российских потерь в Ливии «Медузе» передали четверо наемников, человек из руководства «Союза добровольцев Донбасса», а также связанный с рынком ЧВК ветеран ФСБ и человек, близкий к руководству «Вагнера». Число погибших может доходить до 35 человек. Это выходцы из трех регионов России: Краснодарского края, Свердловской и Мурманской областей.

Родственники членов отряда потеряли с ними связь и пока не получали ни официальных сообщений от министерства обороны или других государственных ведомств, ни информации от представителей ЧВК «Вагнер», которые обычно в случае боевых потерь привозят родным справки о смерти и награды погибших.

Первые сообщения о гибели россиян в Ливии появились 9 сентября 2019 года: в арабоязычном твиттере писали, что «семеро наемников ЧВК „Вагнер“ были убиты во время авианалета на здание оперативного штаба хафтаровцев в [городе] Каср-Бен-Гашир» к югу от Триполи.

Позже похожие сообщения со ссылкой на ливийские правительственные силы опубликовал канал «Аль-Джазира», об этом же писал Bloomberg. «Такое ощущение, что удар был нанесен неслучайно, — говорит в интервью „Медузе“ специалист по Ливии, преподаватель школы востоковедения факультета мировой экономики и мировой политики Высшей школы экономики Андрей Чупрыгин. — Судя по всему, они [противники] накрыли виллу, на которой находились [наемники]. Как вилла оказалась на линии фронта? Она [линия фронта] там сейчас проходит не в пустыне, а в пригородах и предместьях Триполи. Не в песке они сидят, а воюют в населенных районах. Такая цепочка бесконечных уличных боев с применением воздушных налетов».

alt

«Мы прольем очень много крови»

Собеседник «Медузы», осведомленный о сближении ливийского командира Халифы Хафтара с Россией, вспоминает, как началось сотрудничество с фельдмаршалом: «Он обратился к России в 2015 году, когда увидел, что мы вступили в войну в Сирии. Эта история восхитила его и его окружение. Тогда, четыре года назад, его эмиссары хотели от России сразу все. Звучало это примерно так: „Дайте нам людей, оружия, блокируйте на полгода любое решение Совбеза ООН — чтобы не было резолюций, — мы прольем очень много крови, будет очень грязно, но мы возьмем страну. И результат вам понравится. Вы получите нефть, железные дороги, автомобильные трассы — все, что захотите“».

По словам источника «Медузы», военное ведомство России сначала отнеслось к обещаниям фельдмаршала Хафтара с недоверием. «Минобороны тогда отвечало: „Что за туфта? Мы вам не верим“. Ливийцы хотели встречаться с Путиным лично, как [Башар] Асад, но делегатов от Хафтара принимали даже не в Москве, а в Грозном. Тогда нам важно было, чтобы не появилось заголовков вроде „Продолжается экспансия России на Ближнем Востоке: Ливия стала следующей после Сирии“. Даже вице-премьер Ливии и [премьер-министр ПНС Фаиз] Сарадж приезжали [не в Москву, а] в Грозный — город превратили в такой „санитарный коридор“», — говорит собеседник.

По словам этого источника, несмотря на то, что переговоры были непростыми, помощь России Хафтар все же получил. Первые сообщения в СМИ о присутствии россиян в Ливии появились в октябре 2018 года: газета The Sun со ссылкой на источники в британском правительстве сообщила, что Россия направила на поддержку фельдмаршала несколько десятков военнослужащих спецназа и сотрудников Главного управления Генштаба. В Бенгази и Тобруке, утверждало издание, были открыты военные базы.

Собеседник «Медузы» в Министерстве обороны, который был военным советником в Ливии еще при Каддафи, про период гражданской войны 2018-2019 годов говорит: «В Ливии [тогда было] горячо: база в Бенгази работает, всем руководят российские военные советники». Российские и западные СМИ рассказывали, что Москва поставляла вооружение ливийскому фельдмаршалу Хафтару, его армию обучали российские военные специалисты.

В ходе своего последнего публичного визита в Москву в ноябре 2018 года Хафтар провел переговоры с российскими военными, включая министра обороны России Сергея Шойгу. За одним столом со всеми сидел совладелец группы компаний «Конкорд» Евгений Пригожин, которого считают фактическим владельцем ЧВК «Вагнер».

alt

Евгений Пригожин

Пригожина видно на видеозаписи, которую Ливийская национальная армия опубликовала на своем ютьюб-канале — внимание на этот факт обратила «Новая газета». Тогда РИА «Новости» со ссылкой на свой источник объясняло, что Пригожин не был участником переговоров, а присутствовал на встрече как организатор официального обеда.

Впервые собеседники «Медузы» среди наемников заговорили о том, что их приглашают повоевать в Ливии, еще зимой 2018-2019 годов. «Пригожина в стране интересует только нефть, — рассказывал тогда же собеседник „Медузы“ из ФСБ. — В Ливии сейчас ренессанс в отношениях между Пригожиным и Хафтаром».

В январе 2019 года французский информационный ресурс Maghreb Confidential сообщил, что наемники предложили Хафтару помощь в охране нефтяных месторождений. Близкий к минобороны собеседник РБК также утверждал, что российское присутствие в Ливии связано с нефтегазовыми интересами.

В марте The Telegraph писал, что численность группировки «Вагнера» в Ливии составляет уже 300 человек. С началом наступления на Триполи в апреле 2019 года фотографии предположительно российских наемников появлялись в ливийских социальных сетях несколько раз.

alt

ЧВК "Вагнер" в Ливии

По данным Bloomberg, наемники оказывали силам Хафтара артиллерийскую поддержку. Близкий к ФСБ собеседник говорил «Медузе», что «вагнеровцы охраняют поставки оружия и все [логистические] потоки, связанные с людьми Хафтара». «Они готовят людей, технику, проводят разведывательные операции, — рассказывает „Медузе“ эксперт по Ливии из ВШЭ Григорий Лукьянов. — То, что российские наемники там действуют, это факт».

Один из участников боевых действий на севере Африки и ветеран ЧВК «Вагнер» объясняет, что положение российских наемников в той части страны, которую контролирует фельдмаршал, сейчас непростое. «Ливия — это не Сирия: там нет [сил российского] министерства обороны, там нет никого вообще, там люди предоставлены сами себе, — жалуется он в разговоре с „Медузой“. — Кроме людей „Вагнера“, там больше никого нет — не договорились наши с Хафтаром [о более масштабном взаимодействии]».

Источник, близкий к российско-ливийским переговорам, соглашается с участником военных операций. Он утверждает, что сейчас «у России нет рычагов влияния на фельдмаршала Халифу Хафтара» — поскольку тот пользуется не только поддержкой России, но также принимает помощь Египта и Саудовской Аравии, а значит, мало зависит от своих российских партнеров.

«Погибших будет больше»

В Свердловскую область первая информация о потерях поступила в субботу, 28 сентября. «Их накрыло авиаударом на линии фронта. Просто в расчете боевом стояли, и что-то пошло не так, как говорится», — пересказывает «Медузе» полученные сведения близкий знакомый двух погибших, сам воевавший на Донбассе.

alt

ЧВК "Вагнер" в Ливии

Другой собеседник «Медузы», боец ЧВК «Вагнер», обсуждал подробности атаки в Ливии с двумя своими знакомыми — командирами среднего звена, попавшими под авиаудар. «Эти два отряда должны были составить штурмовой кулак наступления на Триполи. Правда, как бы они это делали без [тяжелой военной] техники, для меня загадка», — говорит он. По его словам, по отряду ЧВК «отработала авиация Правительства национального согласия», которое воюет против Хафтара. «[Удар наносили самолеты] штурмовики — соответственно, и потери все отсюда. Возможно, была утечка [информации], что российские наемники находятся в этом месте. Им нанесли упреждающий удар, как бы сказали: „Ребята, не суйтесь“», — говорит наемник. По данным собеседников Bloomberg, поддержку силам ПНС с воздуха сейчас осуществляет турецкая авиация.

Лично знакомый с погибшими собеседник «Медузы» утверждает, что информация о потерях поступила непосредственно с фронта: руководитель уральского отделения «Союза добровольцев Донбасса» Максим Хлопин «созвонился с [находящимся в Ливии] командиром [ЧВК], на чьих глазах это произошло, и подтвердил имена: Артем Невьянцев [с позывным] „Халк“ и „Беня“ — Игнат Боричев. У „Бени“ брат погиб в „личке“ [личной охране] у „Бэтмена“ [начальника штаба 4-й бригады Луганской народной республики Александра Беднова]».

Хлопин подтвердил «Медузе», что получил информацию о гибели Боричева и Невьянцева, и уточнил, что «[погибших] будет больше». Минобороны к моменту публикации не ответило на запрос «Медузы».

Екатеринбуржец Артем Невьянцев с позывным «Халк» упоминается на сайте «Миротворец»: согласно этим данным, Невьянцеву 38 лет, он ветеран второй чеченской кампании, на Донбассе с 2014 года был военным разведчиком, пулеметчиком и участвовал в штурмах. Когда Невьянцев уехал с юго-востока Украины, неизвестно, но во время своего присутствия на Донбассе россиянин состоял в подразделении «Казачий корпус» самопровозглашенной Донецкой народной республики и в батальоне «Степь». Собеседники «Медузы» называют «Степь» «казачьим подразделением», «Радио Свобода» упоминало, что так называлась одна из двух первых тактических групп в составе ЧВК «Вагнера».

Указанные на «Миротворце» страницы Невьянцева в социальных сетях закрыты, но сервис распознавания лиц FindClone нашел фотографии ветерана в аккаунтах трех пользователей «ВКонтакте» — на снимках Артем Невьянцев и его спутники в военной экипировке, и, по всей видимости, эти фотографии сделаны в зоне боевых действий на Украине. На других фото, доступных только через FindClone, Невьянцев стоит в кубанке и камуфляже, на шевроне которого различим его позывной — «Халк». На нескольких снимках он вместе с семьей: женой Оксаной Чумаковой и ребенком.

alt

Артем Невьянцев на Донбассе

«Медуза» написала Оксане Чумаковой в соцсетях — она ответила аудиосообщением. Ее голос звучит встревоженно: «Я не знаю, где он. Вы мне сейчас такое пишете все, я не пойму, блин, это прикол какой-то или что? Я не знаю, где он, что с ним — мне волноваться нельзя, а тут такие сообщения весь день приходят». Женщина не уточнила, кто еще писал ей о ее муже, но сказала, что ей «еще никто не звонил», а командировка мужа засекречена. «Они сами толком не знали, куда едут», — заявила она.

Игнат Боричев — второй екатеринбуржец, который, по сведениям собеседников «Медузы», погиб в Ливии. В 2015 году он давал интервью местным журналистам с сайта «Е1», когда те делали репортаж с похорон старшего брата Игната. Романа Боричева с военными почестями похоронили больше четырех лет назад — он погиб, защищая бывшего министра обороны ЛНР Александра Беднова, первого из влиятельных полевых командиров, погибших в волне покушений 2015-2016 годов.

Игнат Боричев, как и его брат, был телохранителем Беднова, но пережил покушение на своего командира. «Мы ехали на Донбасс [воевать] не конкретно к „Бэтмену“. Думали, к кому попадем, к тому попадем, — вспоминал Игнат в разговоре с журналистами в 2015 году. — Уже на границе узнали об отряде Беднова и решили остаться там. Занимались личной охраной как телохранители. На гражданке мы тоже это делали [работали телохранителями], и начальник службы безопасности командира решил пригласить нас».

Страница Игната Боричева «ВКонтакте» закрыта. Его мать и родные не ответили на вопросы «Медузы», отправленные в соцсетях.
Тела не выдают из-за «волнений после московских выборов»

Точных данных об общем числе россиян, погибших в Ливии, нет, но собеседники «Медузы» оценивают потери в диапазоне от одного до трех десятков с лишним человек.

«Всего из [Свердловской] области [погибли] 15 человек, а со всей страны, нам сказали, 35», — говорит «Медузе» знакомый погибших из Екатеринбурга.

«Речь пока идет о шести подтвержденных [смертях] в УрФО, — утверждает боец „Вагнера“, поддерживающий связь с ранеными под Триполи россиянами. — А всего речь идет о 10-15 [погибших] — это вообще по личному составу [частной военной] компании».

Собеседник «Медузы» в Ростовской области — бывший командир одной из российских ЧВК — говорит, что общие потери от авианалета в Ливии составляют 20 человек. «Если они [россияне под началом Халифы Хафтара] возьмут Триполи, они будут контролировать страну, и 20 человек потерь для такой операции — это ничего».

alt

Работающий на рынке ЧВК ветеран ФСБ тоже знает о российских потерях в Ливии — и боевых, и небоевых. «Одному [участнику конфликта из России], например, стопу отхерачило, но это невоенная потеря — провалился туда, где бульдозер работал, ему ковшом рубануло, а из-за воспаления пришлось отрезать», — рассказывает он.

В разговоре с «Медузой» неофициально признал факт потерь в Ливии и представитель министерства обороны России. Он попросил не раскрывать его имя и звание, но подтвердил присутствие в стране российских наемников, а также рассказал об одном погибшем за все время кампании гражданине России. «Был один несчастный случай. В остальном наши [военные] советники максимум царапиной отделываются: мы же воспитываем сейчас личный состав, бойцы бегают, прыгают — удары, ушибы», — заявляет военнослужащий.

Поддерживающий контакт с ранеными к югу от Триполи командирами-вагнеровцами собеседник «Медузы» напоминает, что последствия авиаудара, унесшего жизни россиян, уже всплывали в открытых источниках. 25 сентября лояльная ПНС группировка «3-я триполийская пехотная рота» опубликовала видео с личными вещами наемника, брошенными им во время воздушной атаки: бумажным образом Богородицы, фотографией ребенка в матроске, лекарствами, распечатанным электронным билетом на самолет, а также банковской картой Сбербанка на имя VADIM BEKSHENEV. Об этой же находке уже писала расследовательская команда журналистов Conflict Intelligence Team. Собеседник «Медузы» знал Вадима Бекшенева. «Он командир взвода в шестом отряде [ЧВК „Вагнер“]. По нему непонятно, погиб или нет, пока что он считается без вести пропавшим».

Три собеседника «Медузы» рассказывают о погибших из Краснодарского края. Фамилию первого из них изданию выяснить не удалось, хотя известно имя и позывной. «Денис (позывной „Вектор“) родом из станицы Кущевской. У него остались жена, дети в первый-второй класс пошли», — рассказывает боец «Вагнера». Другой наемник на вопрос, знает ли он о гибели в Ливии уроженца Кущевской Дениса «Вектора», ответил утвердительно — и положил трубку. Также гибель человека с позывным «Вектор» подтверждает близкий к ЧВК «Вагнер» источник: «Когда-то я всю эту ******* [сволоту] готовил на юго-восток [Украины]».

alt

Собеседник в ЧВК «Вагнер» рассказал «Медузе», что «командир первого отряда [ЧВК „Вагнер“ с позывным] „Ратибор“ тяжело ранен и находится в Питере, куда его быстро вывезли [из Ливии]». «Ратибор» — это позывной Александра Кузнецова, одного из командиров военной компании, который есть на фото с приема в Кремле в декабре 2016 году, который давал президент Владимир Путин в честь кавалеров Георгиевского ордена, орденов Героя России и Советского Союза. Еще один знакомый с ситуацией источник утверждает, что «с „Ратибором“ попали под замес люди из „Русича“ [диверсионного отряда, участвовавшего в конфликте на Донбассе]».

Другой близкий к наемникам собеседник «Медузы» сообщает, что тело одного из погибших в Ливии уже привезли в Мурманск. Об этом погибшем изданию не известно ничего, кроме его позывного — «Академик».

Тела погибших доставят в Россию только в конце октября, рассказывает близкий к руководству ЧВК «Вагнера» собеседник: «Еще не прошли волнения после выборов [в Мосгордуму]: люди переживают, так что тела там еще в Ливии в холодильниках полежат. Примерно 30 „двухсотых“. В каком состоянии? Ты представляешь вообще, что такое „двухсотый“? Тебе это лучше не знать».

Автор: Лилия Яппарова

Редакторы: Алексей Ковалев, Владислав Горин

 
АКЦИЯ
News image

Николай Копринков "партия" с произраелското лоби "Паси"?! Копринков дал "свободно" на Гергов и проруски масони

Николай Копринков е "партия" с произраелското лоби "Паси", инфото е от източници в службите и от масонски среди.   Според тях Копринков е близък със Соломон Паси и е много по-влиятелен в лобито на Израел от Даниел Лорер.    "Николай Копринков е пробил в мощни израелски бизнес...

News image

Демерджиев поръча задържането на Широката от САЩ, даде знак към Калин Стоянов и Делян Пеевски

Министърът на МВР Иван Демерджиев поръча задържането на Широката от САЩ, даде знак на Калин Стоянов и Делен Пеевски, че разполага с ресурс и "добро" от Генерала да връща Ресто за атаките.   И за да е поръчката на ачика, Широката е бил задържан от кърджалийски антимафиоти. Демерджиев ...

News image

Пада ли Бастилията?! Генерала провокира прегрупиране на бизнес групите в морската столица?!

Пада ли Бастилията във Варна с генералски щурм, тоест доминирането на фракциите на бизнес групите в мнозинството в Общинския съвет в морската столица?!   Пренареждането за кметския вот и за избора на общински съветници по традиция във Варна стартира година и половина преди вотовете. ...

News image

Босове в хазарта в постата за кмет на Варна. Две групи "в джаза" - радевските "ефбетци" и пеевските "уинбетци"

Босове в хазарта влизат в постата за кмет на Варна. Две групи са "в джаза" - радевските "ефбетци" и пеевските "уинбетци"   "Ефбетците" се заявиха като радевски в предизборната кампания за парламентарния вот във Варна, водачът на кандидат-депутатската листа на ПБ Илин Димитров редеше ...

News image

НАТО редна в Анкара пай от 60 -те млрд евро и за ракети Storm Shadow за ВСУ. Точняк за НПЗ на Русия. "Англичанка гадит"

НАТО и... ЕС реднаха в Анкара щедро намазана филия от 60-те млрд евро от ЕС за Украйна за ракети Storm Shadow за ВСУ. Точняк за НПЗ на Русия.   Разбира се, че милиардите за Великобритания от 60-те милиарда кредит от ЕС за въоръжение за Украйна няма да са само за Storm Shadow, а и за...

News image

Hürriyet: "Турция препродаде ЗРС С-400 на монархия от Залива". Тръмп показва на Ердоган и Путин кой е Босът

Купените от Турция руски зенитни ракетни системи (ЗРС) С-400 вече са препродадени на една от страните в Персийския залив, твърди турското проправителствено издание Hürriyet, цитирано от сайта "Военное обозрение", смятан за медиен актив на ГРУ, руското военно разузнаване.    Турция е ...

News image

Шофьор на такси командва Русия, по ирония в криза с бензина. Путин губи войната заради воините на ВСУ и лъжи на Генщаба

Бившият шофьор на такси Владимир Путин командва Русия, по ирония в криза с бензина, провокирана от успешните удари на ВСУ с дронове и ракети по нефтопреработвателни заводи (НПЗ).    Майорът от ПГУ на КГБ Путин се връща от Дрезден в Ленинград и преди да го поеме "братвата" от "подворо...

News image

BlackRock, ВПК&Рубио и... босове в хазарта промениха линията на Тръмп за Украйна. "Одесса мама" става Лас Вегас?!

BlackRock, ВПК&Рубио и... босове в хазарта промениха линията на Тръмп за Украйна, която от "пропутинска" става "антипутинска", колкото и Путин да му се измазни за Четвърти юли с "Дорогой Доналд".   Мега инвестиционният фонд BlackRock, който управлява над 10 трилиона долара, изкупи ед...

News image

Путин може да редне, че след Константиновка е превзел и Варна. Само дето тя била под властта на украинската мафия и СБУ

Путин обяви за Четвърти юли, че руската армия е превзела Константиновка, смятана за "врата" към Краматорско-Славянската агломерация, последната цитадела на ВСУ в Донбас.   Дали това е "превземане" като Купянск, три пъти "превземан" от ВС на РФ, или е реална победа, ще проличи от това...

News image

Задържан е бившият главен архитект на кметство "Приморски. Демерджиев атакува във Варна въпреки медийните "плюнки"

Акцията на ГДБОП и ОДМВР в "Приморски" явно продължава, както заяви главният секретар на МВР Любомир Николов - задържан е бившият главен архитект Валентин Койчев.   Слухове, че той ще бъде задържан имаше още при влизането на бопаджиите и "Икономическа полиция" от ОДМВР в кметството....

News image

Mission Control е в Генерала, "плюнките" по Демерджиев и Копринков не нанасят щети по управлението на многоходовката

Mission Control е в Генерала, "плюнките" по Иван Демерджиев и Николай Копринков не нанасят значими щети по управлението на многоходовката във Варна. Засега...   Генерала е делегирал на Демерджиев и Копринков тактическа свобода на действията, но стратегията е негова.   Заради ...

News image

Илия Коев уж не дава битка на "Благо", но дърпа конци зад кулисите. Атаката на Кристиан Димитров е знак за това

Кметът на Варна Благомир Коцев уволни зам.-кмета в ресора "Управление на сигурността и обществен ред" Илия Коев на превратаджийската дата 9 юни.   И това въпреки че според запознати Илия Коев-"Илко" е повече "хоризонтец" от Благомир Коцев-"Благо".    Коев не тръгна да дава на...

News image

"Кой разпореди това безобразие", надиплени дописки - делото "Коцев" е "прекратено". Дали не е Генерална интифа

"Кой разпореди това безобразие", тоест надиплените дописки, че делото "Коцев" е "прекратено", провокирали гнева на врази на кмета на Варна Благомир Коцев, които явно имат да му редят Връщанка.    Какво заглавие само в сайт от Генералния медиен пул с "дачковска окраска" - "Съдът прекр...

News image

Спешъл за Иво Христов. Путин 1 500 дни не може да превземе Малая Токмачка. Болшой Токмак в Украйна за Государя

Аре като е тръгнало на руска тема. Спешъл за "лейтенанта" на Генерала Иво Христов, този песнопоец на Государя - Русия можела да унищожи света.    Путин 1 500 дни не може да превземе Малая Токмачка, отворко, какви ги диплиш, че само Русия можела да унищожи света. Верно ли?   С...

News image

Путин не е Сталин, няма геноцид срещу руснаците в "Рашка", само в Украйна. Всички са клиентела на Государя. Бляд!

Руската тема, която пласира Борислав Гуцанов с шляканата путинска пропаганда в "Денят започва с Георги Любенов" на БНТ "Русия ще победи!", вече става в повече в сайта, но няма как да не коментираме тезата на приятел, че Путин бил като Сталин с геноцида срещу руснаците.    Какъв Стали...

News image

Русия побеждава, а, Гуцанов?! Руснак за бензина: "Вова трябва да бъде поставен на четири крака на Червения площад!"

Борислав Гуцанов, прононсиран путинист, пласира послание на пропагандоните в Кремъл в "Денят започва с Георги Любенов" - "Русия ще победи", само дето гневен руснак от Новгородска област заявява гневно заради кризата с бензина:  "Вова трябва да бъде поставен на четири крака на Червения площад...

News image

Гуцанов: "Русия ще победи!". Альооо, Гуцанов, пета година "побеждава". Нали щеше да ги подкара "мъжката" "бандеровците"

"Русия ще победи!", заявява Борислав Гуцанов в "Денят започва с Георги Любенов" на БНТ. Верно ли, Гуцанов - нещо за Крим, нещо за НПЗ в Москва, нещо за бензина, нещо за ракетните удари по военния завод във Волгоград, нещо за мачкането на Путин в сайта на ГРУ "Военное обозрение".   Ал...

News image

Пепейската интрига за "партия" на евродепутата Емил Радев с Невзоров заформя напрежьонка за Благомир Коцев?!

Пепейската интрига за "партия" на евродепутата от ГЕРБ Емил Радев с Олег Невзоров може да заформи напрежьонка за Благомир Коцев.   Според пепейски депутат бащата на евродепутата бил "съдружник" на Невзоров, което Радев категорично опроверга, както и заяви, че ще заведе дело срещу нар...

News image

"Варненският Копринков", осветен със знаци, но уволняват негово прокси? "Даниел" да остави кадруването само на "Иван"...

"Варненският Копринков" е осветен от "Афера" със знаци, но дали зад него няма по-голям играч, "Даниел" да остави кадруването само на "Иван", дали е вероятно, а и уволнявали негово прокси като инж. Ганка Димитрова, директор на Държавно горско стопанство-Варна.   Едва ли е чак "мюре", ...

News image

"Стари варненски тарикати" с топ източници, излизат от Кириза. Службите редели на "Външно" "Варненският Копринков"?!

"Стари варненски тарикати" с топ източници и от София, които първи миналата седмица осветиха, че Олег Невзоров е в София, а ние бяхме скептични, те са били точни, излизат от Кириза.   Даже миналата неделя, когато във "Фратели" в "Трошево" един от тамадите на "старите варненски тарика...

News image

Отстранената шефка на кадастъра във Варна: Службата ни не може да установи дали сградите в "Баба Алино" са незаконни

"Обжалвала съм предварителното изпълнение на заповедта за временното ми отстраняване". Това каза за предаването "Тази сутрин" на bTV бившата директорка на Службата по геодезия, картография и кадастър – Варна инж. Красимира Божкова във връзка с казуса "Баба Алино".   Тя уточни, ...

News image

Бивш регионален министър: Шефката на кадастъра във Варна има имот през улица от комплекса в "Баба Алино"

"Искал съм да отстраня началника на Службата по геодезия, картография и кадастър инж. Красимира Божкова и някой от ГЕРБ ми се е обаждал да не я уволня.    Тя казва "не съм знаела, гледала съм документи" и звучи невинна.    Аз знам, че тя през улицата има собствен имот и как д...

News image

"Не си ги мерим с другите, даже и да си ги мерим, никой не разбира". Бранко редна друго - "Гилза няма да събира"

Когато босове си ги мерят, а шублерът е в лубрикантни медийни играчи, може да стане кофтално.    "Не си ги мерим с другите, даже и да си ги мерим, никой не разбира", редна бос за "бос"-неофит.   Е, за някои премервания сме били в час, а както се оказа не само ние, а и вездесъ...

News image

"Антон Хонорарния" си би камшика заради Олег Невзоров, отиде на петзвездна почивка. Късо при "двуфазните"

Страх и трепет в Билдинга. "Антон Хонорарния", който е истинският бос, много повече от "кмет в сянка", си би камшика, отиде на петзвездна почивка извън страната заради връщането на Олег Невзоров във Варна, разкриха топ на топа източници от службите.   Източниците от службите казаха, ...

News image

Коев с ход през Съвета, дали ще го играе зависи и от други играчи. Балабанов е реден за и.ф. кмет. Иде Жега за Видовдан

Илия Коев, бивш зам.-кмет на Варна, уволнен от кмета Благомир Коцев, има ход през Общинския съвет, за да влезе в шорт-листата за и.ф. кмет, когато, не ако, разкарат "Хоризонтеца - от Генерала през бизнес групите до службите.   Анонсът вече е цакан, заявиха източници от ГДБОП, които с...

РЕКЛАМА
Банер
СНАЙПЕР

Кой даде рамо на кмета да застане срещу Таки&партньори за "подземните контейнери". Асен Василев и софийски бос

News image

Кметът на Варна Благомир Коцев застана на Таки&партньори за схемата със сметосъбирането и "подземните контейнери".    При това го направи въпреки акцията с палването на кметските шатри в "Хоризонт", която го вкара в ципия, не че  Таки&партньори са в темата.   Кой му даде рамо...

Живко Желев, шеф на "Икономическа", директор на ОДМВР. Демерджиев против смяна на Пировски. Даниел Славов "на коня"

News image

Живко Желев, шеф на "Икономическа" реден за директор на ОДМВР-Варна, инфото е от топ източници от службите, които пък чакат Кирил Димов да се върне като шеф на ТД "Сигурност".   Министър Иван Демерджиев бил против смяната на директора на ОДМВР Цветан Пировски, но лобито на Николай Ко...

Движуха в Дубай. BG братвата, начело с Пахана Таки, застава до Орлин Алексиев и до Пеевски тоже, ЧАО за "Бойко"

News image

Движуха в Дубай. BG братвата, начело с Пахана Таки, застава до Орлин Алексиев и до Делян Пеевски тоже, но "Бойко", който не бил чувал и виждал Таки, вервайте, бил ЧАО.    Дубайци, от Чочо Александров до Сталийски Джуниър и Радо Слънцето, поканен за голяма среща на дубайската братва п...

ПОЛИТИКА

Играта с Рафайлов кандидат-кмет на ПБ, в екипа на "Илин" или "независим" - влизане на "царски" играчи в Билдинга

News image

Христо Рафайлов "лекинко с пиниз" кандидат-кмет на ПБ за Варна може да не се окаже интрига, а двойна игра - многоходовка.   Каква е тази прословута византийска двойна игра във Варна? Рафайлов го лансират за кандидат-кмет на ПБ "царски" бизнес кръгове - "папазовски", "ралчевски", "буз...

Пласират интрига за Христо Рафайлов кандидат-кмет на ПБ, "работел много за ПБ". Вярно, във "Фратели" на "Чаталджа"

News image

Веднага след знаковото избиране на Илин Димитров за областен координатор на ПБ, реден от месеци за кандидат-кмет хем на партията, хем на големия бизнес във Варна, беше пласирана интрига, че Христо Рафайлов, бивш зам.-кмет на морската столица в ресора "Бюджет и финанси", уволнен от кмета Благ...

Илин Димитров избран за областен координатор на ПБ. Гласи ли го Генерала за кмет?! Копринков ли ще му е аватар?!

News image

Министърът на туризма Илин Димитров е избран от Изпълнителния съвет на "Прогресивна България" за координатор на партията за област Варна, съобщи "Илин" на страницата си във Фейсбук.    Гласи ли го Генерала за кмет на Варна по схемата на ГЕРБ с Иван Портних, няма как да не е неделна т...

КИЛЪРИ

Охраната за Борисов беше за фасон, за Пеевски не точно и не само. Няма никакво ГРУ за "Делян", а класическо Ресто

News image

Атакували сме Делян Пеевски, но трябва да бъдем обективни - охраната за Бойко Борисов беше за фасон, за "Делян" не точно и не само, но няма никакво ГРУ, "руската поръчка" беше схема на ДАНС в екипите да влязат и командоси от СОБТ, освен за "Асан ага".   Борисов се е договорил със Сре...

Зоран Джинджич застана на Jединицата и Земунския клан и го застреляха. Борисов на СОБТ ли е заставал, или на СИК и ВИС-2

News image

Премиерът на Сърбия Зоран Джинджич застана на Jединицата и Земунския клан и го застреляха с безцеремонна показност на излизане на неговия кортеж от сградата на Владата на Сърбия.    Бойко Борисов на СОБТ ли е заставал, или на СИК, пардон за пиниза, или на ВИС-2, че като "бивш главен ...

МАФИЯ

"Бунтът" на 200 руски "бандеровци" в Лвов активно мероприятие на ФСБ, класика за КГБ - "Всички са от нашите"

News image

Приятел-русофил, който лоялно поддържа Русия въпреки че шляканата "СВО" на Путин на петата година не е постигнала нито една от целите, поставени от Государя в Кремъл, ни изпрати клип от "бунта" на 200 руски "бандеровци" в Лвов.   Това след като му пратихме клипа на Ал Джазира за криз...

Споко, путинисти, Государя няма да джитка "Аурус"-а с "Евро-3" А60 със сяра. Ехалето ще кара с "Евро-1 с ослиной мочой"

News image

Споко, путинисти, Государя няма да джитка своя "Аурус"-броник с "Евро-3" -  А60 със сяра, а с А100 на цена 2 евро за литър, не че го плаща, апропо, толкова разкешват кримчани на военни за бензин - 200 рубли.     Путин като бакшиш също не е карал своето такси с бензин с октан...

РЕКЛАМА
Банер