АКЦИЯ

"МЕДУЗА": Они сами толком не знали, куда едут. В гражданской войне в Ливии погибли от 10 до 35 российских наемников

alt

В сентябре в Ливии погибли от 10 до 35 россиян — участников гражданской войны в Ливии. Официально Россия не принимает участия в боевых действиях, которые продолжаются на севере Африки уже несколько лет. Но фактически российские военные оказывают одной из сторон конфликта масштабную помощь. Взамен российский союзник в Ливии обещал отдать РФ «нефть, железные дороги, автомобильные трассы». Корреспондент отдела расследований «Медузы» Лилия Яппарова выяснила, что счет убитых в Ливии россиян идет на десятки. Кроме того, «Медуза» узнала имена нескольких погибших, хотя информация о них скрывается, а тела не хотят выдавать даже родным, объясняя это «неспокойными выборами».

alt
 

Цепочка бесконечных уличных боев

В апреле 2019 года военные столкновения в Ливии участились: установивший контроль над востоком страны фельдмаршал Халифа Хафтар (его поддерживает Россия) повел свои силы на запад страны, который контролирует созданное под эгидой ООН Правительство национального согласия (ПНС) — поддержку ему оказывают западная коалиция во главе с США и Турцией. 25 сентября агентство Bloomberg сообщило о появлении на передовой бойцов ЧВК «Вагнер», около 100 российских наемников и сейчас помогают Хафтару в наступлении на столицу.

Сведения о составе российских потерь в Ливии «Медузе» передали четверо наемников, человек из руководства «Союза добровольцев Донбасса», а также связанный с рынком ЧВК ветеран ФСБ и человек, близкий к руководству «Вагнера». Число погибших может доходить до 35 человек. Это выходцы из трех регионов России: Краснодарского края, Свердловской и Мурманской областей.

Родственники членов отряда потеряли с ними связь и пока не получали ни официальных сообщений от министерства обороны или других государственных ведомств, ни информации от представителей ЧВК «Вагнер», которые обычно в случае боевых потерь привозят родным справки о смерти и награды погибших.

Первые сообщения о гибели россиян в Ливии появились 9 сентября 2019 года: в арабоязычном твиттере писали, что «семеро наемников ЧВК „Вагнер“ были убиты во время авианалета на здание оперативного штаба хафтаровцев в [городе] Каср-Бен-Гашир» к югу от Триполи.

Позже похожие сообщения со ссылкой на ливийские правительственные силы опубликовал канал «Аль-Джазира», об этом же писал Bloomberg. «Такое ощущение, что удар был нанесен неслучайно, — говорит в интервью „Медузе“ специалист по Ливии, преподаватель школы востоковедения факультета мировой экономики и мировой политики Высшей школы экономики Андрей Чупрыгин. — Судя по всему, они [противники] накрыли виллу, на которой находились [наемники]. Как вилла оказалась на линии фронта? Она [линия фронта] там сейчас проходит не в пустыне, а в пригородах и предместьях Триполи. Не в песке они сидят, а воюют в населенных районах. Такая цепочка бесконечных уличных боев с применением воздушных налетов».

alt

«Мы прольем очень много крови»

Собеседник «Медузы», осведомленный о сближении ливийского командира Халифы Хафтара с Россией, вспоминает, как началось сотрудничество с фельдмаршалом: «Он обратился к России в 2015 году, когда увидел, что мы вступили в войну в Сирии. Эта история восхитила его и его окружение. Тогда, четыре года назад, его эмиссары хотели от России сразу все. Звучало это примерно так: „Дайте нам людей, оружия, блокируйте на полгода любое решение Совбеза ООН — чтобы не было резолюций, — мы прольем очень много крови, будет очень грязно, но мы возьмем страну. И результат вам понравится. Вы получите нефть, железные дороги, автомобильные трассы — все, что захотите“».

По словам источника «Медузы», военное ведомство России сначала отнеслось к обещаниям фельдмаршала Хафтара с недоверием. «Минобороны тогда отвечало: „Что за туфта? Мы вам не верим“. Ливийцы хотели встречаться с Путиным лично, как [Башар] Асад, но делегатов от Хафтара принимали даже не в Москве, а в Грозном. Тогда нам важно было, чтобы не появилось заголовков вроде „Продолжается экспансия России на Ближнем Востоке: Ливия стала следующей после Сирии“. Даже вице-премьер Ливии и [премьер-министр ПНС Фаиз] Сарадж приезжали [не в Москву, а] в Грозный — город превратили в такой „санитарный коридор“», — говорит собеседник.

По словам этого источника, несмотря на то, что переговоры были непростыми, помощь России Хафтар все же получил. Первые сообщения в СМИ о присутствии россиян в Ливии появились в октябре 2018 года: газета The Sun со ссылкой на источники в британском правительстве сообщила, что Россия направила на поддержку фельдмаршала несколько десятков военнослужащих спецназа и сотрудников Главного управления Генштаба. В Бенгази и Тобруке, утверждало издание, были открыты военные базы.

Собеседник «Медузы» в Министерстве обороны, который был военным советником в Ливии еще при Каддафи, про период гражданской войны 2018-2019 годов говорит: «В Ливии [тогда было] горячо: база в Бенгази работает, всем руководят российские военные советники». Российские и западные СМИ рассказывали, что Москва поставляла вооружение ливийскому фельдмаршалу Хафтару, его армию обучали российские военные специалисты.

В ходе своего последнего публичного визита в Москву в ноябре 2018 года Хафтар провел переговоры с российскими военными, включая министра обороны России Сергея Шойгу. За одним столом со всеми сидел совладелец группы компаний «Конкорд» Евгений Пригожин, которого считают фактическим владельцем ЧВК «Вагнер».

alt

Евгений Пригожин

Пригожина видно на видеозаписи, которую Ливийская национальная армия опубликовала на своем ютьюб-канале — внимание на этот факт обратила «Новая газета». Тогда РИА «Новости» со ссылкой на свой источник объясняло, что Пригожин не был участником переговоров, а присутствовал на встрече как организатор официального обеда.

Впервые собеседники «Медузы» среди наемников заговорили о том, что их приглашают повоевать в Ливии, еще зимой 2018-2019 годов. «Пригожина в стране интересует только нефть, — рассказывал тогда же собеседник „Медузы“ из ФСБ. — В Ливии сейчас ренессанс в отношениях между Пригожиным и Хафтаром».

В январе 2019 года французский информационный ресурс Maghreb Confidential сообщил, что наемники предложили Хафтару помощь в охране нефтяных месторождений. Близкий к минобороны собеседник РБК также утверждал, что российское присутствие в Ливии связано с нефтегазовыми интересами.

В марте The Telegraph писал, что численность группировки «Вагнера» в Ливии составляет уже 300 человек. С началом наступления на Триполи в апреле 2019 года фотографии предположительно российских наемников появлялись в ливийских социальных сетях несколько раз.

alt

ЧВК "Вагнер" в Ливии

По данным Bloomberg, наемники оказывали силам Хафтара артиллерийскую поддержку. Близкий к ФСБ собеседник говорил «Медузе», что «вагнеровцы охраняют поставки оружия и все [логистические] потоки, связанные с людьми Хафтара». «Они готовят людей, технику, проводят разведывательные операции, — рассказывает „Медузе“ эксперт по Ливии из ВШЭ Григорий Лукьянов. — То, что российские наемники там действуют, это факт».

Один из участников боевых действий на севере Африки и ветеран ЧВК «Вагнер» объясняет, что положение российских наемников в той части страны, которую контролирует фельдмаршал, сейчас непростое. «Ливия — это не Сирия: там нет [сил российского] министерства обороны, там нет никого вообще, там люди предоставлены сами себе, — жалуется он в разговоре с „Медузой“. — Кроме людей „Вагнера“, там больше никого нет — не договорились наши с Хафтаром [о более масштабном взаимодействии]».

Источник, близкий к российско-ливийским переговорам, соглашается с участником военных операций. Он утверждает, что сейчас «у России нет рычагов влияния на фельдмаршала Халифу Хафтара» — поскольку тот пользуется не только поддержкой России, но также принимает помощь Египта и Саудовской Аравии, а значит, мало зависит от своих российских партнеров.

«Погибших будет больше»

В Свердловскую область первая информация о потерях поступила в субботу, 28 сентября. «Их накрыло авиаударом на линии фронта. Просто в расчете боевом стояли, и что-то пошло не так, как говорится», — пересказывает «Медузе» полученные сведения близкий знакомый двух погибших, сам воевавший на Донбассе.

alt

ЧВК "Вагнер" в Ливии

Другой собеседник «Медузы», боец ЧВК «Вагнер», обсуждал подробности атаки в Ливии с двумя своими знакомыми — командирами среднего звена, попавшими под авиаудар. «Эти два отряда должны были составить штурмовой кулак наступления на Триполи. Правда, как бы они это делали без [тяжелой военной] техники, для меня загадка», — говорит он. По его словам, по отряду ЧВК «отработала авиация Правительства национального согласия», которое воюет против Хафтара. «[Удар наносили самолеты] штурмовики — соответственно, и потери все отсюда. Возможно, была утечка [информации], что российские наемники находятся в этом месте. Им нанесли упреждающий удар, как бы сказали: „Ребята, не суйтесь“», — говорит наемник. По данным собеседников Bloomberg, поддержку силам ПНС с воздуха сейчас осуществляет турецкая авиация.

Лично знакомый с погибшими собеседник «Медузы» утверждает, что информация о потерях поступила непосредственно с фронта: руководитель уральского отделения «Союза добровольцев Донбасса» Максим Хлопин «созвонился с [находящимся в Ливии] командиром [ЧВК], на чьих глазах это произошло, и подтвердил имена: Артем Невьянцев [с позывным] „Халк“ и „Беня“ — Игнат Боричев. У „Бени“ брат погиб в „личке“ [личной охране] у „Бэтмена“ [начальника штаба 4-й бригады Луганской народной республики Александра Беднова]».

Хлопин подтвердил «Медузе», что получил информацию о гибели Боричева и Невьянцева, и уточнил, что «[погибших] будет больше». Минобороны к моменту публикации не ответило на запрос «Медузы».

Екатеринбуржец Артем Невьянцев с позывным «Халк» упоминается на сайте «Миротворец»: согласно этим данным, Невьянцеву 38 лет, он ветеран второй чеченской кампании, на Донбассе с 2014 года был военным разведчиком, пулеметчиком и участвовал в штурмах. Когда Невьянцев уехал с юго-востока Украины, неизвестно, но во время своего присутствия на Донбассе россиянин состоял в подразделении «Казачий корпус» самопровозглашенной Донецкой народной республики и в батальоне «Степь». Собеседники «Медузы» называют «Степь» «казачьим подразделением», «Радио Свобода» упоминало, что так называлась одна из двух первых тактических групп в составе ЧВК «Вагнера».

Указанные на «Миротворце» страницы Невьянцева в социальных сетях закрыты, но сервис распознавания лиц FindClone нашел фотографии ветерана в аккаунтах трех пользователей «ВКонтакте» — на снимках Артем Невьянцев и его спутники в военной экипировке, и, по всей видимости, эти фотографии сделаны в зоне боевых действий на Украине. На других фото, доступных только через FindClone, Невьянцев стоит в кубанке и камуфляже, на шевроне которого различим его позывной — «Халк». На нескольких снимках он вместе с семьей: женой Оксаной Чумаковой и ребенком.

alt

Артем Невьянцев на Донбассе

«Медуза» написала Оксане Чумаковой в соцсетях — она ответила аудиосообщением. Ее голос звучит встревоженно: «Я не знаю, где он. Вы мне сейчас такое пишете все, я не пойму, блин, это прикол какой-то или что? Я не знаю, где он, что с ним — мне волноваться нельзя, а тут такие сообщения весь день приходят». Женщина не уточнила, кто еще писал ей о ее муже, но сказала, что ей «еще никто не звонил», а командировка мужа засекречена. «Они сами толком не знали, куда едут», — заявила она.

Игнат Боричев — второй екатеринбуржец, который, по сведениям собеседников «Медузы», погиб в Ливии. В 2015 году он давал интервью местным журналистам с сайта «Е1», когда те делали репортаж с похорон старшего брата Игната. Романа Боричева с военными почестями похоронили больше четырех лет назад — он погиб, защищая бывшего министра обороны ЛНР Александра Беднова, первого из влиятельных полевых командиров, погибших в волне покушений 2015-2016 годов.

Игнат Боричев, как и его брат, был телохранителем Беднова, но пережил покушение на своего командира. «Мы ехали на Донбасс [воевать] не конкретно к „Бэтмену“. Думали, к кому попадем, к тому попадем, — вспоминал Игнат в разговоре с журналистами в 2015 году. — Уже на границе узнали об отряде Беднова и решили остаться там. Занимались личной охраной как телохранители. На гражданке мы тоже это делали [работали телохранителями], и начальник службы безопасности командира решил пригласить нас».

Страница Игната Боричева «ВКонтакте» закрыта. Его мать и родные не ответили на вопросы «Медузы», отправленные в соцсетях.
Тела не выдают из-за «волнений после московских выборов»

Точных данных об общем числе россиян, погибших в Ливии, нет, но собеседники «Медузы» оценивают потери в диапазоне от одного до трех десятков с лишним человек.

«Всего из [Свердловской] области [погибли] 15 человек, а со всей страны, нам сказали, 35», — говорит «Медузе» знакомый погибших из Екатеринбурга.

«Речь пока идет о шести подтвержденных [смертях] в УрФО, — утверждает боец „Вагнера“, поддерживающий связь с ранеными под Триполи россиянами. — А всего речь идет о 10-15 [погибших] — это вообще по личному составу [частной военной] компании».

Собеседник «Медузы» в Ростовской области — бывший командир одной из российских ЧВК — говорит, что общие потери от авианалета в Ливии составляют 20 человек. «Если они [россияне под началом Халифы Хафтара] возьмут Триполи, они будут контролировать страну, и 20 человек потерь для такой операции — это ничего».

alt

Работающий на рынке ЧВК ветеран ФСБ тоже знает о российских потерях в Ливии — и боевых, и небоевых. «Одному [участнику конфликта из России], например, стопу отхерачило, но это невоенная потеря — провалился туда, где бульдозер работал, ему ковшом рубануло, а из-за воспаления пришлось отрезать», — рассказывает он.

В разговоре с «Медузой» неофициально признал факт потерь в Ливии и представитель министерства обороны России. Он попросил не раскрывать его имя и звание, но подтвердил присутствие в стране российских наемников, а также рассказал об одном погибшем за все время кампании гражданине России. «Был один несчастный случай. В остальном наши [военные] советники максимум царапиной отделываются: мы же воспитываем сейчас личный состав, бойцы бегают, прыгают — удары, ушибы», — заявляет военнослужащий.

Поддерживающий контакт с ранеными к югу от Триполи командирами-вагнеровцами собеседник «Медузы» напоминает, что последствия авиаудара, унесшего жизни россиян, уже всплывали в открытых источниках. 25 сентября лояльная ПНС группировка «3-я триполийская пехотная рота» опубликовала видео с личными вещами наемника, брошенными им во время воздушной атаки: бумажным образом Богородицы, фотографией ребенка в матроске, лекарствами, распечатанным электронным билетом на самолет, а также банковской картой Сбербанка на имя VADIM BEKSHENEV. Об этой же находке уже писала расследовательская команда журналистов Conflict Intelligence Team. Собеседник «Медузы» знал Вадима Бекшенева. «Он командир взвода в шестом отряде [ЧВК „Вагнер“]. По нему непонятно, погиб или нет, пока что он считается без вести пропавшим».

Три собеседника «Медузы» рассказывают о погибших из Краснодарского края. Фамилию первого из них изданию выяснить не удалось, хотя известно имя и позывной. «Денис (позывной „Вектор“) родом из станицы Кущевской. У него остались жена, дети в первый-второй класс пошли», — рассказывает боец «Вагнера». Другой наемник на вопрос, знает ли он о гибели в Ливии уроженца Кущевской Дениса «Вектора», ответил утвердительно — и положил трубку. Также гибель человека с позывным «Вектор» подтверждает близкий к ЧВК «Вагнер» источник: «Когда-то я всю эту ******* [сволоту] готовил на юго-восток [Украины]».

alt

Собеседник в ЧВК «Вагнер» рассказал «Медузе», что «командир первого отряда [ЧВК „Вагнер“ с позывным] „Ратибор“ тяжело ранен и находится в Питере, куда его быстро вывезли [из Ливии]». «Ратибор» — это позывной Александра Кузнецова, одного из командиров военной компании, который есть на фото с приема в Кремле в декабре 2016 году, который давал президент Владимир Путин в честь кавалеров Георгиевского ордена, орденов Героя России и Советского Союза. Еще один знакомый с ситуацией источник утверждает, что «с „Ратибором“ попали под замес люди из „Русича“ [диверсионного отряда, участвовавшего в конфликте на Донбассе]».

Другой близкий к наемникам собеседник «Медузы» сообщает, что тело одного из погибших в Ливии уже привезли в Мурманск. Об этом погибшем изданию не известно ничего, кроме его позывного — «Академик».

Тела погибших доставят в Россию только в конце октября, рассказывает близкий к руководству ЧВК «Вагнера» собеседник: «Еще не прошли волнения после выборов [в Мосгордуму]: люди переживают, так что тела там еще в Ливии в холодильниках полежат. Примерно 30 „двухсотых“. В каком состоянии? Ты представляешь вообще, что такое „двухсотый“? Тебе это лучше не знать».

Автор: Лилия Яппарова

Редакторы: Алексей Ковалев, Владислав Горин

 
АКЦИЯ
News image

Радев реди правителство за 8-ми май, що да не отиде на парада при Путин, а дано, ама надали. Кинтите са от ЕС

Румен Радев реди правителство за 8-ми май, що да не отиде на парада при Путин на 9-ти, а дано, ама надали.   Радев спечели триумфална победа с бонус проруски вот, нахака го на БСП, която два пъти го издига за президента.   Такива са военните пилоти, еле пък генералите, фъндък...

News image

Радев ще се подготвя за лавиране пред ЕК заради неуспехите на ВС на РФ, но дали ще действа бързо? А Фон "Урсула"?!

"Радев е класически генерал. Той се подготвя, подготвя, подготвя и после действа бързо.", заяви в коментар пред bTV Андрей Райчев.   Точно. Девет години се подготвя президентът Румен Радев и нанесе кин гери на каратиста Бойко Борисов на изборите, ще стане премиер. И?   И като...

News image

Радев няма да разгражда олигархичния модел, ще го пренареди. Лидерите в бизнеса ще имат достъп до властта, те са властта

"Те заявиха, че ще разграждат олигархичния модел, но той има два аспекта – достъпът до властта и комфортът на едрия капитал. Те се фокусират върху първото, но нямат амбиция да преразгледат второто", каза рредседателят на БСП Крум Зарков в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" на...

News image

Илиян Василев: Владимир Малинов продължава да се самопредлага за министър на енергетиката

Натискът върху Румен Радев да назначи министри, свързвани с олигархични кръгове, очевидно се засилва.   Не мога да говоря за всички ресори, но около поста на енергиен министър се чуват достатъчно показателни истории. Те поставят под съмнение изобщо идеята за разграждане на модела Пее...

News image

Падна мита за "Бостана". Няма да има презент от Божков за Радев. Таки не лапа череши с костилки...

"Падна мита за "милиардера" Бостанджиев - собственик на Левски.   Активите от Залива, САЩ и Европа не били руски ?!    А руските, които той управлява през ВТБ Лондон изчезнаха и не са по разни компании на Запад и Залива.    Инвеститорите искат висока доходност и миним...

News image

Няма интрига в "Левски", там е Таки форевър. Пренареждане при босовете във футбола, но и Ресурс от Путин

Няма интрига в "Левски", там е Таки форевър с руски босове, обичайни пренареждания при босовете, които са във футбола, когато се сменя властта.   Приятел ни съобщава "новината" днес и реди, ти нали каза, че Георги Папазки нещо движи в "Левски".   Не, пич, друго казахме - "Ти ...

News image

Егати раздувките за купуване на вот, сефте се кеши. "Радевци" кешили с "пеевски" башове, що не ги спряхте с дроновете?!

Егати раздувките за купуване на вот, сефте се разкешва за гласове. "Радевци" кешили на макс за преференции в Трети МИР-Варна, бивши "пеевски" башове били в тяхната схема. И?   Айде МВР правело "чадър" за търговците на вот за "радевците". Бивши шефове в службите бяха кандидат-депутати...

News image

Атанас Михов остава областен управител на Варна. Марио Смърков ще е депутат, може да поеме ДАНС

Старши комисар о.р. Атанас Михов, бивш директор на ОДМВР, остава областен управител на Варна, разкриха източници от службите и политическите среди.   Смяташе се, както написахме в началото на предизборната кампания, че Марио Смърков, ще бъде обастен управител, но ще е депутат, а може...

News image

Зарков с номерата на Нинова, иска вот от пленума. Какъв вот, БСП фалира - пленуми на палатки на Бузлуджа, на чист въздух

"Резултатът ни е много лош и ни оставя извън парламента. Не сме в парламента, но ще излезем на чист въздух!   Поемам пълна отговорност и още тази събота ще го направя пред Националния съвет. Ще поискам вот на доверие, ако не го получа - подавам веднага оставка. Получа ли го - продълж...

News image

Андрей Райчев, духаш ли, или само ближеш, пич?! Какъв Радев ще се справи с Украйна, може само с "Баба Гицка"

Няма по-нагъл комуняга-милионер от Андрей Райчев, който откри Америка, че Румен Радев можел да яде голям Салам заради шляканата си позиция срещу Украйна.      Андрей Райчев, духаш ли, или само ближеш, пич?! Не, не на тази, която замени "Виза", "еврейката-македонка", комуняго...

News image

"Аемо Сърбия!" с DOKAZ. Вучич пръв поздравил Радев, Генерале, този агент на СВР, не е Сърбия. "Деси" да ти пусне DOKAZ

"Аемо Сърбия!" с DOKAZ! Дадохме битка с един "македонец", пич отвсякъде, загубихме, не че можеше да бъде друго при новия Месия, но я дадохме, най-вече той, ние можехме и повече, ако не беше преиграването на Ивелин Михайлов срещу великите воини на Украйна.   Колкото и да е преигравал ...

News image

"Стела" форевър, пардон, Ангел Дерменджиев. Стела Николова измести "Калоян" от втората позиция с преференции

Някой да е изненадан, че Стела Николова отново ще бъде депутат с преференции, сигурни сме, че топ изборджията Цанко Цаков, който загуби бас с нас на "Черно Джони", защото надцени вота на "Величие" на миналите избори, не, той е наясно кой е Ангел Дерменджиев.   Сега шяхме да загубим и...

News image

"Величие" даде битка, но Радев вдигна активностт, вотът потъна и повече от половината влиза в сметката на президента

"Величие" даде мъжка битка и потвърди вота си от изборите през октомври 2024 г., но това не стигна за влизане за трети път в парламента при по-високата избирателна активност.   Партията получи на 3% от вота с много силна предизборна кампания, но факторът "Радев" я спря за Народното с...

News image

Ружа Райчева: "В ГЕРБ са ЛЕКИНКО изнервени ми се види". Делян Добрев призовава за вот, че ГЕРБ да не е след ПП-ДБ

"В ГЕРБ са ЛЕКИНКО изнервени ми се види", редна иронично Ружа Райчева във Фейсбук, след като Делян Добрев призовава за вот на финала, че ГЕРБ да не е след ПП-ДБ.   Само че има едно подробно, и ние смятахме, че ГЕРБ може да приложи стратегията за финален спринт, но след изборите през ...

News image

Радев мачка наред, от ГЕРБ през "Възраждане" до "малките партии". Победата може и да не е Пирова

Румен Радев мачка наред, от ГЕРБ през "Възраждане" до "малките партии", само ПП-ДБ му се опря с вота в София. Победата може и да не е Пирова, както предполагахме след последните проучвания на агенциите, партията на Радев и тях опроверга.   И това в 17 часа, ако избирателната активнос...

News image

Екзитполовете са стара мушенгия, помпат Радев очаквано. Може да има изненадани с атака на ПБ, ГЕРБ и ДПС след 16 часа

Екзитполовете на агенциите са стара мушенгия, някои са очевидно разкешени, помпат Радев от сутринта, както написахме, че ще е играта, сега го свалят леко-леко, не съвсем, с едни 7-8%.    Може да има изненадани с атака на ПБ, ГЕРБ-СДС и ДПС след 16 часа, когато се очаква да започне на...

News image

"Троянският кон на Путин": "Не е вариант да ходим отново на избори", щото на следващите ще е "Чао, Бамбино, Сори"

Румен Радев заяви "Не е вариант да ходим отново на избори", след като гласува,  щото на следващите ще е "Чао, Бамбино, Сори", ако не може да състави правителство, както се очертава без подкрепата на "олигарсите" или "шарлатаните".   Ама може да му се наложи, след като "Военное обозре...

News image

Путинските "решалы" правят Пировата победа на Радев Орбанова загуба и прецакват проруски идеалист като "Ивелин"?!

Нидялковските критикуваха Путин, че бил "либерал" и "бавел" Зеленски, не, готини, не може да го "оправи" - отсреща е "МОСАД" и ще има Ресто за евреина, а "Вова", въпреки че жертва спецназа на ГРУ за Мариупол, обича не само "курвите", но и разкоша, като всеки бивш кагебист, който е споделял с...

News image

Брокери в СИКовете и договорняк с босове може да опровергаят Радев. ГЕРБ и ДПС получават бонус вот от четири партии?!

Брокери в СИКовете и договорняк с босове, не само с Валтер Папазки, може да опровергаят "прогнозите" на агенциите и Румен Радев, който след финалните "прогнози" се носи на вълната на победата.   Опровержението може да е както за резултата на "Прогресивна България", така и за този на ...

News image

Пирова победа и за ТАСС. Ивелин Михайлов направи силно закриване на кампанията, но атаката му по Радев е... "проруска"

Пирова победа се очертава и за ТАСС, не само за Румен Радев, генералът се прави, че не забелязва как руската армия спря на фронта в Украйна.   Радев бил против да се оказва военна помощ на Украйна, цитира го ТАСС, като че ли нашите ресурси са определящи, срещу е Споразумението в отбр...

News image

Д-р Янко Станев, заместник-председател на СДС: Решението е в неделя!

"Нищо не е решено за изборите в неделя. Старанието емоцията да е водеща в тази кампания, е част от тезата на популизъм чрез "светло бъдеще" и "нови лица".    Цифри, конкретика и визионерство за реално развитие на страната, присъстват единствено в програмата на ГЕРБ-СДС.    Ви...

News image

200 000 евро "партия" на ДПС и ГЕРБ?! Георги С. минал от СДС в ДПС, делкат лихварски мрежи

200 000 евро, прибрани при акция от ОДМВР и ГДБОП, може да се окажат "общак" на ГЕРБ&ДПС.   Мухамедин С. е бил общински съветник от БСП, но е минал към ДПС, а Георги С. от СДС преминал към партията на Делян Пеевски.   Схемата не може да промени вота, който ще бъде бонус за ГЕ...

News image

Лихвари са касиери на коалиция ГЕРБ-ДПС във Варна. "Бойко" сменя Портних с прокси на варненския Мазарини&Фуше?!

Лихвари ли са "касиерите" на коалиция ГЕРБ-СДС във Варна?! Общинският съветник от ГЕРБ в Провадия Георги С. е само преносител на кинтите от 200 000 евро за купуване на гласове, заяви топ ивформатор от ГДБОП, мангизите са на баща му, който е от онбашиите в този бизнес, а "Бойко" е бил на мног...

News image

ОДМВР-Варна и ГДБОП мачкат ДПС, но този път гепаха ГЕРБ на дупката с 200 000 евро. Дудука само дето ги редна на КОЙ

ОДМВР-Варна и ГДБОП мачкат ДПС, но този път гепаха ГЕРБ на дупката с 200 000 евро, надиплени от общинския съветник на партията в Провадия Георги С. и лихварска мрежа. Дудука само дето ги редна "евраците" на КОй.   Водачът Румен Радев получи презент да юрка Бойко Борисов, че купува гл...

News image

"Маркет" редна "прогноза" с "разкопчана съвест" и разтвори Дюкяна за бърза френска с "българския Орбан"

Данните, представени от "Маркет", са уйдурма отвсякъде, а "прогнозата" им три дни преди вота е лайна со говна без кавички.   Стефан Продев имаше сочна метафора - "разкопчана съвест", е, "маркетаджиите" си "разкопчаха съвестта" и разтвориха като ексхибиционисти Дюкяна за "българския О...

РЕКЛАМА
Банер
СНАЙПЕР

"Будката на суфльора" подаде репликите и Кирил Темелков е нареден за министър?! Малинов аут...

News image

"Будката са суфльора", Писачката и "Делян", подаде репликите и Кирил Темелков е нареден за министър на енергетиката.    Вече написахме, че за номинацията на министъра на енергетиката се заформя интрига - "Заформя се дженк кой да бъде министър на енергетиката, а "темелковският" пласме...

Америка фърст за министър на енергетиката, "Люси" секънд, трети играч, Пеевски, в Зара. Суфльорът "Делян" е "в джаза"?!

News image

Заформя се дженк кой да бъде министър на енергетиката, а "темелковският" пласмент е само доосветяване на интригата.   Америка е фърст в играта, "Люси" секънд, трети играч (пеевски) е в Зара. Суфльорът "Делян" е "в джаза"?!   Прокси на американците е смятан за фаворит за минис...

Каква "куртизанка" е "Севда", там е "Пашата", който остана единствен на 100% лоялен на "Бойко"

News image

"Веждичката" редна мръсна пеевска интрига с "девойка", която кадрувала в ГЕРБ и провалила партията на изборите.   И се почна - "Рая", "Ванина", "Севда", шлякани поръчкови медийни етюди, поръчани от "Делян".   Борисов кадрува в ГЕРБ - "Влади" той го редна, но и босове бяха "в ...

ПОЛИТИКА

Вълшебницата "Мария" може да измести "Ванина" при "Бойко", може да засенчи "Мис Тату". Целта й е друга - "Софрата"

News image

Когато написахме, че Велико Желев-"Вичо" и три букви от корпоративната азбука, а и не само те, "Ники", пич отвсякъде, също, както и знаков варненски политик, ще дадат рамо с преференции на Мария Димитрова в Трети МИР-Варна и тя ще стане депутат, някои баха за... сайдер, газиран.   До...

Радев е "царят на Софрата", ДП и ББ са "Гарсон, подай тортичка на "Мис Тату". Стратегическо планиране от втори ред

News image

"Като унищожава съоръженията, които поддържат тези системи, Украйна едновременно отслабва руските възможности за събиране на разузнавателна информация и ограничава способността на Русия да извършва дронови удари срещу украински позиции. Това е отличен пример за планиране от втори ред.   ...

Радев го атакуват за "руса кака", ценим и брюнетки. Мис "Прогресивна кака" ще е жега на плажа, Мис "Тату" печели

News image

Румен Радев го атакуват за "руса кака", що така, готина е, освен това е като "две капки вода" с предишната кака, пардон, тя е по-млада.   Радев има девет депутатски мандата от Трети МИР-Варна. Ние брояхме до седем и някои гербаджии се коркаха, а те станаха девет, "царска" победа. ...

КИЛЪРИ

Миланов, Румене, генерале, срам нямаш ли за охраната на Пеевски и Борисов?! Ако Радев не я свали, одма е Чао

News image

Миланов, Румене, генерале, срам нямаш ли, ти, който си реднал като шеф на ГДБОП за разстрела на Жоро Каратиста, че имало "много групировки", сякаш не знаеш защо беше праснат от словенеца и хърватина Поли Пантев за Ресто, а, генерале?! Да ви ебем у топ ченгетата, подложени, генерале!   ...

Аман, Пеевски, аман, бей, редят те в Загреб. Схемата с "Левски" е скофтия от Таки и "рашките", дали те вади, mon amour?

News image

Аман, Пеевски, аман, бей, редят те в Загреб в култовата кафана "Стефанович", апропо, детайл за удостоверяване, проверявай, под акордите на "загребско" парче на Брена.    Константин Димитров-"Самоковеца", аман, бей, Пеевски, "лейтенантът" на Васил Илиев, го редеше иначе - "Поръчан си!...

МАФИЯ

Пеевски "рибки бананки", станали радевски, редят "Бойко" като "цар на тревата". Хак му е, но с "Мишо Мечката" е кофти

News image

Пеевски медийни мърши, станали радевски, редят "Бойко" като "цар марихуаната". Хак му е, много "поръчки" е редил.   Ще си счупят ръчичките да копипействат, няма лошо, мишки, обслужвали сте гербаджии с френска, пеевски, сега радевски, оннадър с пеевски, найс ли ви е да духате?!   ...

Батман Бареков свали Пеевски, той го "поръчал" сякаш е "Асан ага". Деветото джудже в прокуратурата да действа

News image

Скука. Мокро. Румен Радев редна лека ирония след триумфалната победа, имало вероятност той да е новият премиер. И толкова.   Само медийната звезда, сарказъм, ако нещо, както казват руснаците, Николай Бареков провокира интерес.   Деветото джудже в прокуратурата не наредило да ...

РЕКЛАМА
Банер