АКЦИЯ

Кто из турецких генералов руководил атакой на Карабах

alt
Аналитики подводят итоги важнейшего военного конфликта последнего времени – победы Азербайджана над Нагорным Карабахом. Особенно внимательно изучается роль турецких военных, в том числе с точки зрения управления беспилотниками. Кто из турецкого генералитета стоял за успешным наступлением азербайджанской армии и чем недовольны военные в Баку – в расследовании газеты ВЗГЛЯД.
 
Несколько дней назад, в разгар наступательной операции Азербайджана в Карабахе, сразу несколько российских и азербайджанских изданий сообщили об отстранении первого заместителя министра обороны Азербайджана – начальника генерального штаба генерал-полковника Наджмеддина Садыгова и даже о его аресте. Якобы Садыгова обвинили в измене и сотрудничестве с российской военной разведкой. При этом заявлялось, будто бы генерал выступал против «турецкого засилья в руководстве вооруженных сил Азербайджана».
 
alt
 
Наджмеддин Садыгов
 
Министерство обороны Азербайджана опровергло данные об аресте начальника генштаба. Однако с тех пор он не появлялся на публике, а его страничка внезапно исчезла с официального сайта военного ведомства.
 
«Отдать туркам армию и своих жен»
 
Кресло под генералом Садыговым шаталось давно. Еще в середине лета в медийное пространство стран Южного Кавказа был вброшен целый пакет обвинений. Садыгова попрекали рождением в дагестанском Дербенте и лезгинским происхождением, плохим знанием азербайджанского языка, наличием родственников в России. А главное – тем фактом, что его двоюродный брат якобы служил в российской армии на территории Армении в составе 102-й военной базы в Гюмри.
 
Все это лишний раз напоминает, что в азербайджанской армии существует серьезный раскол. Он появился давно, а активные военные действия его только усилили и обострили. Турецкие советники и раньше пользовались в азербайджанской армии значительным влиянием, отвечали за переобучение и перевооружение, однако с началом операции в Карабахе заняли доминирующее положение. Это понравилось далеко не всем. Тому же генералу Садыгову приписывают фразу, которую он бросил на одном из совещаний: «Если мы отдаем туркам армию, может, и жен своих тоже?».
 
Отчасти линия разлома – поколенческая. Армию в Азербайджане зачищают от тех офицеров и генералов, кто начинал службу еще в Советском Союзе, учился в советских военных училищах и потому может иметь армейских друзей в других постсоветских государствах, в том числе в России и Армении. На ключевые позиции ставят тех, кто прошел стажировку или обучение в Турции. Над ними ставят турецких советников.
 
«Группа, возглавляемая начальником оперативного управления сухопутных войск Турции генерал-майором Бахтияром Эрсаем, непосредственно участвовала в организации боевых действий против Нагорного Карабаха», – рассказывает газете ВЗГЛЯД чиновник, близкий к руководству министерства обороны Азербайджана. По понятным причинам, свои имя и фамилию он просит не называть. «Эрсай находится в Баку. После отстранения начальника генштаба ВС Азербайджана Наджмеддина Садыгова он лично курирует генеральный штаб по вопросу операции против Карабаха. Отчитывается он перед высшим военно-политическим руководством Турции о ходе операции», – продолжает собеседник.
Также участие в планировании и осуществлении операции в Карабахе принимал генерал-лейтенант Шереф Онгай, командующий 3-й полевой армией сухопутных войск Турции, расположенной в районе Эрзинджана в восточной Анатолии. «Он приезжал в Азербайджан в сентябре и октябре, а до этого – летом. Онгай и еще несколько турецких генералов осуществляли планирование турецко-азербайджанских совместных наступательных операций», – добавляет собеседник.
 
Информацию об участии в конфликте генералов Эрсая и Онгая газете ВЗГЛЯД на условиях анонимности подтвердил еще один источник в Баку – бывший высокопоставленный дипломат. «По моим данным, Эрсай является военным руководителем всей операции в Карабахе», – рассказал он.
 
Из мятежников в борцы с партизанами
 
alt
 
Генерал-майор турецкой армии Бахтияр Эрсай (фото: cukurca.meb.gov.tr)
 
Генерал Эрсай – закрытая и непубличная фигура. До настоящего времени он не упоминался в российских медиа. Он также почти не упоминался в англоязычных медиа. В турецкой прессе Эрсай фигурирует лишь в нескольких заметках.
 
Наиболее полно историю генерала в августе 2016 года рассказала газета Hürriyet («Свобода»). В 2003 году офицер разведки Эрсай участвовал в попытке военного заговора против Реджепа Эрдогана, который тогда только занял пост премьер-министра (заговор военных получил название «Операция кувалда»).
 
Информация о перевороте была раскрыта только в 2010 году. Эрсай был арестован и осужден на 16 лет, но сразу после приговора был помилован. Причина такой мягкости турецких властей не ясна. По некоторым данным, Эрсай пошел на сделку и дал показания на других участников заговора.
 
Так или иначе, но вместо срока он получил звание бригадного генерала и был переброшен на «курдский фронт»: возглавил 2-ю бригаду Commando, которая принимала активное участие в боевых действиях против вооруженных формирований Рабочей партии Курдистана (РПК) на севере Турции. Уничтожил несколько сотен курдских боевиков, считался одним из лучших специалистов по «контрпартизанской войне».
 
«Все что я о них знаю – они каратели. Они действовали очень жестко, в том числе в отношении мирных жителей, кто симпатизировал РПК. Не брали пленных, но для турецких военных это обычно. Среди солдат было много добровольцев, были также «Серые волки» (турецкая организация ультраправых националистов – прим. ВЗГЛЯД). У бригады плохая репутация», – рассказывает корреспонденту газеты ВЗГЛЯД активист голландской радикальной левой партии «Социалистическая альтернативная политика» (SAP) Альберт Барри, который в середине 2010-х годов вместе с еще несколькими европейцами присоединился к РПК. 
 
Также, по данным Hürriyet, Эрсай участвовал в операциях в Ливии. В частности, отвечал за эвакуацию турецких граждан из страны после падения режима Муаммара Каддафи. Участвовал в обучающих семинарах в Объединенном военном центре НАТО в Ставангере в Норвегии. В августе 2019 года медиахолдинг Haber сообщил, что Высший военный совет Турции (Yüksek Askeri Sura, YAS) присвоил Эрсаю звание генерал-майора.
alt
 
Генерал-лейтенант турецкой армии Шереф Онгай (фото: kars.gov.tr)
 
Открытые данные о генерал-лейтенанте Шерефе Онгае очень скупы. В 1982 году он окончил военную академию в Анкаре, служил в различных частях сухопутных войск. В 2014 году был назначен командующим 9-м армейским корпусом. Некоторое время был начальником пехотной школы в Тузле.
 
По словам собеседников газеты ВЗГЛЯД, работу турецких генералов в Азербайджане обеспечивает примерно 200 военных советников. Они не находятся на передовой, а занимаются организационной и штабной работой. Для нужд турецких специалистов развернуты две станции специальной спутниковой связи – в Баку и на территории военного аэропорта в Габале. Азербайджанским военным пользоваться этими станциями запрещено. Азербайджанским военным приказано также выполнять все указания и пожелания советников, не спорить и не перечить им. Это часто вызывает недовольство.
 
«Карабах принадлежит Азербайджану! Запишите это и опубликуйте обязательно. Я хочу, чтобы меня поняли правильно, – говорит корреспонденту газеты ВЗГЛЯД подполковник азербайджанской армии в отставке Олег Гулиев, сейчас он проживает в Москве. – Азербайджан должен полностью вернуть Карабах, это правильно и справедливо. Но вернуть Карабах мы должны сами. Если мы его вернем на турецком поводке, то мы вернем только Карабах, а потеряем всю остальную нашу страну». 
 
Генерал воздушных дронов
 
alt
 
Генерал-майор ВВС Турции Гексель Кахья (фото: eskisehir.meb.gov.tr)
 
Еще один турецкий военачальник, который принимал участие в руководстве операцией в Нагорном Карабахе – генерал-майор, начальник 1-го Центра снабжения и технического обслуживания ВВС Турции Гексель Кахья. В минувшее воскресенье президент Азербайджана Ильхам Алиев встретился в Баку с главами МИД и Минобороны Турции Хулуси Акаром и Мевлютом Чавушоглу. Подробности не разглашались. Гексель Кахья также участвовал в переговорах. Официально об этом не говорилось, но по фотографиям со встречи его идентифицировал Telegram-канал Razm.info.
 
Примечательно, что это уже вторая встреча Кахья с Алиевым. Первая прошла в августе. Точно так же были названы все участники встречи, кроме Кахья. Его самого тогда, тоже по фотографии, идентифицировала группа Nagorno Karabakh Observer. По данным газеты ВЗГЛЯД, Кахья находится на территории Азербайджана как минимум с июля.
 
До того, как приехать в Азербайджан, Гексель Кахья весной и летом прошлого года организовывал в Ливии работу Глобального центра безопасности и операций (Global Center for Security and Operations, GСSO). Роль центра сводилась к управлению турецкими беспилотниками Bayraktar TB2 для поддержки войск Правительства национального согласия (ПНС), которое противостояло фельдмаршалу Халифе Хафтару.
 
Эффект от применения Bayraktar TB2 был переломным. Силы ПНС остановили наступление Хафтара, хотя тот уже был готов к штурму Триполи. На некоторых участках фронта им даже удалось организовать контрнаступление и отбить прибрежные города Сурман, Сабратах и Аль-Айялат.
 
Участие Кахья вскрылось, когда армия Хафтара захватила в плен нескольких турецких советников и получила в свое распоряжение их переписку, а также копии паспортов всех турецких специалистов, работавших на GCSO. В результате переговоров между Анкарой и Хафтаром пленных отпустили, а вот сканы паспортов, в том числе паспорта Гекселя Кахья, опубликовало издание Al Marsad.
 
Появление Кахья в Азербайджане, где точно так же, как в Ливии, массово применялись беспилотники, еще одно совпадение – слишком знаковое и вряд ли случайное. «Безусловно, Гексель Кахья осуществляет руководство всеми полетами Bayraktar TB2 в зоне боевых действий в Нагорном Карабахе. Вся оперативная разведывательная информация, получаемая с помощью Bayraktar TB2, докладывается именно ему, а он, в свою очередь, докладывает эту информацию президенту Турции Реджепу Эрдогану», – заключает директор Международного центра политического анализа и прогнозирования, специалист по странам Закавказья Денис Коркодинов.
 
О том, что именно Кахья координирует использование Bayraktar TB2 в Нагорном Карабахе, со ссылкой на собственные источники на днях сообщил кипрский аналитический центр Geopolitical Cyprus, специализирующийся на военно-политических исследованиях в странах Восточного Средиземноморья и Ближнего Востока.
 
***
 
Беспилотники Bayraktar TB2 стали главным козырем Азербайджана в ходе этой военной кампании. Большая часть видео с уничтожением армянской техники и солдат была сделана именно с них. План был турецкий, генералы – турецкие. И беспилотники тоже турецкого производства. Однако кому они принадлежат и кто ими управлял – открытый вопрос.
 
Дело в том, что официальных сообщений о покупке Азербайджаном Bayraktar TB2 нет. Впервые о намерении Баку приобрести у Анкары беспилотники в эфире азербайджанского телевидения лишь в июне этого года заявил министр обороны Закир Гасанов. Сообщений, что сделка была закрыта, не публиковалось. Тогда откуда они у Баку?
 
«Это очень интересный вопрос. Тут есть два варианта, примерно равноценных. Или это сделка была совершена тайно, чтобы не привлекать внимания, такая практика существует. Или это беспилотники турецкой армии. При этом надо понимать, что подготовка квалифицированных операторов для беспилотников занимает как минимум несколько месяцев. Мое предположение состоит в том, что при любом из этих вариантов операторами беспилотников должны быть турецкие специалисты», – объясняет директор Центра анализа стратегий и технологий (ЦАСТ) Руслан Пухов.
 
Таким образом, Баку может праздновать победу. Но с точки зрения управления войсками победу могут праздновать турецкие генералы.
 
"Взгляд"
 
АКЦИЯ
News image

След като взе на абордаж руски танкер, Тръмп мачка Путин с 500% санкции за страни, които купуват руски петрол

След като взе на абордаж руски танкер, взривил турбо патриотите в Русия, Тръмп мачка Путин с 500% санкции за страни, които купуват руски петрол.   Тръмп показва, че не се задава никакъв "многополярен" свят, а САЩ продължава да е хегемон, коментират дори сайтове като "Московский комсо...

News image

САЩ потвърдиха задържането на руския танкер. Предупредителни изстрели при десанта, руската подводница не се намесва

Европейското командване на Въоръжените сили (ВС) на САЩ потвърди задържането на руския нефтен танкер "Маринера" в Атлантическия океан, се казва в съобщение на ведомството в социалната мрежа Х. Екипажът също е задържан.     "Корабът M/V Bella 1 беше задържан за нарушаване на ...

News image

Запад пишет о захвате спецназом США шедшего под флагом РФ танкера Marinera

Западное информагентство Reuters публикует материалы, в которых говорится о преследовании танкера «Маринера» натовским спецназом в водах Атлантики.    Сначала поступали сообщения о попытке высадки десанта с вертолёта на борт танкера, который идёт под флагом Российской Федерации. Чере...

News image

Арестът на Мадуро разби мокрите сънища на кремълския пропагандист Валентин Вацев

Арестът на венецуелския диктатор Мадуро и екстрадирането му в САЩ разби на пух и прах натрапчивата пропутинска пропаганда, която се лее като вода през последните години по русофилски сайтове и в социалните мрежи.    Категоричните действия на президента Тръмп опровергаха напълно фалши...

News image

Партията "Радев" стана медийна дъвка, вече правят балончета. И отново "Алтернатива за България" на дневен ред

Партията "Радев" отново стана медийна дъвка, вече правят балончета. Ден преди на Богоявление президентът Румен Радев да заяви - "Тази партия явно вече съществува, щом като опонентите ни не спират да я спрягат", сайтът "struma.news" написа, че той се "подготвя да обяви нов политически проект"...

News image

Поклонническа група достигна манастир Зограф след затруднено пътуване в Света гора

Поклонническа група започна своето пътуване в Света гора от Ватопедския манастир. Поради неблагоприятни метеорологични условия придвижването по море беше затруднено, което наложи акостиране на около 10 километра от манастир Зограф.   Заради лошото време групата е претърпяла приблизит...

News image

"Нексо", врагове на Пеевски, на далавера, биткойнът в пик. САЩ се готвят да конфискуват крипто резервите на Венецуела

Крипто кралете от "Нексо", врагове на Делян Пеевски, който, апропо, приветства акцията на Тръмп във Венецуела, които напират чрез близостта си до Тръмп, да го "уредят" с RICO, са на далавера, биткойнът стигна пик след военната операция на САЩ срещу Боливарианската република.    ...

News image

Американцы провели полноценную войсковую операцию при захвате Мадуро

Бросок американского спецподразделения «Дельта» в Каракас и похищение венесуэльского лидера Николаса Мадуро и его супруги были полноценной войсковой операцией, а не маленькой «группой спецназа на вертолетах». Высадка десанта стала лишь кульминацией и самой освещенной в СМИ частью. Об этом у ...

News image

Руски турбо патриоти се точат "Тръмп да стане съсед на Кенеди". Преди Мадуро беше "Тръмп наш", шампанско пиха, найс, а?!

Руски турбо патриоти се точат "Тръмп да стане съсед на Кенеди", защото с операция "Абсолютна решиjелност" във Венецуела "подставил" Путин, сякаш той сам не се прецака със "СВО" срещу Украйна, която се превърна в четириhодишна война, засега, в която загинаха стотици хиляди руски воини.   ...

News image

"Доктрина Донро": что происходит, когда нефть больше не ограничивает Пентагон. Вашингтон удержит цену ниже 50 долларов з

Последствия неограниченного доступа к резервам Венесуэлы, крупнейшим в мире, сразу стали очевидны для всех, кто работает в энергетическом и товарном секторе, особенно для оппонентов Америки. Олег Дерипаска, попавший под санкции США российский олигарх, в субботу хорошо выразился: у Вашингтона...

News image

Пит Хегсет се подигра над руската ПВО във Венецуела - "Като че ли не сработи много добре, не е ли така?!"

Пит Хегсет, министър на войната на САЩ, се подигра над руската ПВО във Венецуела - "Като че ли руската ПВО не сработи много добре, не е ли така?!", заяви Хегсет в корабостроителница в Нюпорт-Нюс, щат Вирджиния.   "Приблизително двеста наши доблестни съотечественици проникнаха в самот...

News image

Медийни "герои", бивши "клиенти" на Пеевски, го разтерзават в сайтове, той не ги отразява, даже и "Цецо Банкера"

Медийни "герои", бивши "клиенти" на Делян Пеевски, го разтерзават в сайтове, той не ги отразява, не само тях, но и "Цецо Банкера". Защо ли?   Пеевски кроял заговор как да спре Андрей Гюров да стане премиер на служебното правителство, как да редне за служебен премиер и министър на вът...

News image

Егати президента на Венецуела, охраняван от кубински наемници. "Делта" елиминира 32 кубинци. Куба не мъцна срещу Тръмп

Тръмп, този американски каубой, който си падал не само по руски проститутки, показа на Путин кой на кого е "лейтенант" с акцията срещу Венецуела - петрол може и да има за Китай, поне двата блокирани танкера, за Русия няма да има, нещо повече, ще се срине цената на руския, а това за СВО е коф...

News image

Рубио се подигра на Русия за Мадуро. Ако Лавров гледа, Сергей, Весела Коледа! Шойгу шеше да пази Мадуро, да върне медала

"Не ни безпокои ескалация в отношенията с Русия заради Венецуела. Винаги сме очаквали те (руснаците) да окажат подкрепа за режима на Мадуро като реторика. Заети са в Украйна.   И ако Лавров гледа - Сергей, Весела Коледа. В края на краищата очаквахме да кажат това, което казаха. Подк...

News image

Тръмп не вярва, че Киев е нанесъл удар срещу резиденцията на Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не вярва, че Украйна е нанесла удар по резиденцията на руския президент Владимир Путин.    "Не вярвам, че този удар се е случил", каза той пред журналисти на борда на самолета си, на път за Вашингтон от Уест Палм Бийч, Флорида, където прекара...

News image

Тръмп: САЩ се нуждаят от контрол над Гренландия. Тя е обкръжена от руски и китайски кораби

Съединените щати се нуждаят от контрол над Гренландия с отбранителни цели. Това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в интервю за списание The Atlantic, като подчерта, че островът има ключово значение за националната сигурност на страната.   "Безусловно, ние се нуждаем от Гренландия...

News image

Голямата цел на Рубио, стратегът на акцията срещу Венецуела, е Куба. Само да не затънат САЩ като Русия в Украйна

Голямата цел на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, стратегът на акцията срещу Венецуела, е Куба, но едва ли бърза атака срещу "Острова на свободата" е на дневен ред за Вашингтон.   ЦРУ първо ще отстрани атентите на службите за сигурност на Хавана във Венецуела, след това Тръмп ще...

News image

Достать Путина через Мадуро: американская спецоперация в Венесуэле нацелена на лишение России свободы маневра

У каждого высшего государственного лидера есть свой стиль, свой излюбленный метод атаки на противника. Как в очередной раз показал стремительный американский налет на Венесуэлу, излюбленный метод атаки Дональда Трампа можно охарактеризовать как гоп-стоп, быстрое нападение из засады с не мене...

News image

Няма по-неефективна от кремълската пропаганда - "ишак с золотом". Турбопатриоти вопият за "Вагнер" в двореца на Мадуро

Е, няма по-неефективна от кремълската пропаганда, за да не напишем друго, нецензурно, че някои приятели-русофили се коркат.    Никаква брилятна военна операция на ЦРУ, Пентагона, "Делта форс" и DEA няма според пропагандата на Кремъл.   Има "подло американско нахлуване" и "иша...

News image

Пропагандата на Кремъл възмутена от "подлото американско нахлуване", нещо за подлото руско нахлуване в Украйна

Пропагандата на Кремъл била възмутена от "подлото амеликанско нахлуване" във Венецуела, нещо за подлото руско нахлуване в Украйна да редне.    Американците са ясни - правят военни операции за нефт в Ирак и Либия и "борба" срещу наркотрафика в Афганистан.    Военната операция ...

News image

Тръмп вече е Путин "под индиго", нападна суверенна държава. Разликата е, че направи показна СВО на Государя в Кремъл

Тръмп вече е Путин "под индиго", нападна суверенна държава. Медийните дудуци-путинисти пласират американска критика срещу Тръмп заради военната операция във Венецуела, но не атакуват Путин за четиригодишната война срещу Украйна, представена като СВО, в която затъна и загинаха стотици хиляди ...

News image

Румен Радев щял да вземе между 80 и 100 мандата. Кога, бе, Яворе? На кои избори? С коя партия? И с кои избиратели?

В интервю с Бойко Борисов Явор Дачков казва, че според "почтената социология" (имало и такава), Румен Радев щял да вземе между 80 и 100 мандата.    Кога, бе, Яворе? На кои избори? С коя партия? И с кои избиратели?    Само едно незначително допълнение - Явор Дачков е близък с ...

News image

Тръмп: "Мадуро е заловен и е изведен извън страната!". Това е показно "СВО" за часове за Путин - 3 часа и 34 минути

"САЩ успешно проведоха мащабен удар по Венецуела и нейния лидер, президентът Николас Мадуро, който заедно със съпругата си е заловен и изведен извън страната", написа президентът на САЩ Доналд Тръмп в Truth Social.     Това е показно за Путин как се прави "СВО" за часове - з...

News image

Тръмп започна Pizza "СВО" срещу Венецуела, въпросът е пиците да не се окажат с "кристали" и да не затъне като Путин

Тръмп започна Pizza "СВО" срещу Венецуела, въпросът е пиците да не се окажат с "кристали" и да не затъне като Путин в Украйна, засега като че ли му се получава пиарът.   През нощта преди атаката срещу Каракас в района на щаб-квартирата на Пентагона са се увеличили с 333% поръчките за...

News image

Пропагандата на Кремъл: "Те нанасят удари с ракети! САЩ започна агресия срещу Венецуела.". Нещо за Путин срещу Украйна?!

Пропагандата на Кремъл протръби: "Те нанасят удари с ракети! САЩ започна агресия срещу Венецуела.", иначе нападението срещу Украйна е "СВО".   Нагла е както винаги кремълската пропаганда, разбира се, че нападението на САЩ срещу суверенната държава Венецуела е агресия.    Проп...

РЕКЛАМА
Банер
СНАЙПЕР

Ивелин Михайлов: "Величие" обявява тотална война на Борисов и Пеевски. Борисов има опит с наемни убийци, да действа!"

News image

"Величие" обявява тотална война на Бойко Борисов и Делян Пеевски", заяви лидерът на партията Ивелин Михайлов във видео, провокиран от медиен пласмент на Нидал Алгафари.   "Ако от БСП предложат вариант, при който министър-председателят да бъде добре приет от всички формации, и кабинет...

"Сръбска веза" не е имало за "Бойко", може да няма и за "Делян", но за "Цецо Банкера" не е сигурно

News image

Повече от 20 години беше медийна дъвка как Сретан Йоцич-Йоца Амстердама, известен у нас като Сретен Йосич, ще бастиса Бойко Борисов. И какво стана?    Защо да го бастисва, след като винаги са били "партия", нещо повече - другови, както казват сърбите, Милчо Борисов-"Бай Миле" ги е св...

DEA задържа само "конкуренти", не и агенти като Таки&Сo. Тръмп го "наби с двеста" на Путин, Медведев нещо мъцна

News image

DEA задържа само "конкуренти", не и агенти като Таки&Сo, показа светкавичната операция на ЦРУ, Пентагона, "Делта форс" и DEA във Венецуела.   Оказа се, че не само бойци на "Делта Форс" са участвали в задържането на президента на Венецуела Николас Мадуро, обявен от САЩ за "наркотерори...

ПОЛИТИКА

Невзоров: "Мадуро е само репетиция! Путин го разбра". Това е в повече, Путин има ракети и огромна охрана - ФСО и СБП

News image

Александър Невзоров не спира да провокира Путин, след сарказма за провалената "СВО" в Украйна, дойде ред и на ехидната язвителност подир отвличането на Мадуро от "Делта", да се готвел Государят в Кремъл.      "Но е ясно, че Мадуро е репетиция. Путин намека разбра, разтрепери...

Как Путин постла "червения килим" на Тръмп да "прибере" Венецуела. Имало сделка в Анкоридж, че и за България...

News image

Военните били предали Мадуро, нямало никаква "блестяща военна операция" тръби пропагандата на Кремъл, след като Тръмп направи показно на Путин как се организира и провежда СВО.   Всъщност Путин постла "червения килим" на Тръмп да "прибере" Венецуела с неговата четиригодишна, засега, ...

"Idemo svi!" за Нова година, някои от "сви" вече са в Одеса за бизнес. Други вещаят партия "Радев", дали

News image

"Kad bi bio ranjen", Ceca Usce 2006 (Live), изпратихме на приятели за Нова година, посрещната с минаващи за Украйна сръбски другови.    Някои от "сви", като Сърджан и Бранко, вече са в Одеса за бизнес. Смятайте дали се коркат от заявката за "Орешник" по този "руски и малко еврейски г...

КИЛЪРИ

Пеевски ще стане капо ди тути капи на българската мафия, колкото Илия Павлов и Георги Илиев станаха

News image

"Идеята на Пеевски била да открадне ГЕРБ на Борисов и да стане най-голямата партия и най-голямото ОПГ в България, а едновременно с това да стане и капо ди тути капи на българската мафия", написа BNews. Дали?   Пеевски ще стане капо ди тути капи на българската мафия, колкото Илия Павл...

Няма как клошар да стреля в Пеевски като по Луканов. Ако го наредят, ще е като Зъбчето и Главния, но е партия с босовете

News image

"А Пеевски — той вече се движи с повече охрана от държавен глава. Очевидно отлично разбира, че когато всеки ден трупаш грехове, все някой ден може да се намери и някой, който да поиска да те изравни със земята. Както ми каза един стар познавач на прехода: "Съдбата на Пеевски ще е същат...

МАФИЯ

BIRD преосвети Таки. Предстои "дубайско пренареждане" между ДП и ББ и "руски паспорт" за BG Лъки Лучано?!

News image

BIRD преосвети Таки, кофти за големия бос, не че за Красимир Каменов-Къро и Алексей Петров нещата не бяха ясни. Кой ги поръча, кой ги нареди и кой ги изпълни - не е КОЙ, разбира се, но се възползва на макс от отстраняването на "Трактора" от Сглобката.   Таки бил под Борисов, а, Ивели...

Таки може да е Лъки Лучано, Борисов не е Тото Риина, без ген. Чавдар Чернев, десарите и босовете щеше да е...

News image

Таки може да е Лъки Лучано, но Борисов дори не е близо до Тото Риина. "Бойко" без ген. Чавдар Чернев, лидер на кръга "Бялата къща" в Банкя, десарите и босовете щеше да е... бивш пожарникар и охранител, разтривал ушите на ТЖ.   Бойко Борисов бил българският Тото Риина според Ивелин Ми...

РЕКЛАМА
Банер