Офисите на лидери в бизнеса не са партийни клубове, корпоративните мрежи са по-ефективни от партийните структури
Партиите на двете най-влиятелни бизнес групи във Варна постигнаха успех на вота за Общинския съвет и дават заявка за свой кмет не само защото избирателната активност е ниска, както коментира кметът Благомир Коцев.
Избирателната активност е важен фактор, но той е проблем на класическите партии, които неглижираха идеологическите послания и заложиха на преференциалния вот за партийни кандидати, който да изиграе роля на мажоритарен вътре в партийните листи.
Всъщност преференциалния вот е "скрит" спонсориран вот и е пробит от бизнес групите, което се видя най-ясно при гласуването за кандидат-депутатската листа на ГЕРБ, която беше пренаредена от двама кандидати на една от бизнес групите.
Неглижирането на идеологическите послания превърна корпоративността в "идеология" във Варна, където бизнес групите винаги са имали силни позиции чрез партиите на власт.
След като в третия кметски мандат на Иван Портних бизнес кръгове в ГЕРБ включиха "на турбо", както коментира знаков представител на старите политически влъхви, на лидер на бизнес група вероятно му е дошло в повече, както и на партньорите му, които представиха защитата на бизнес интересите си като идеология на партията-движение "Алтернатива на гражданите".
Другата бизнес група, която подкрепяше Портних, се присъедини към корпоративния алианс, след като кметът Благомир Коцев заяви, че бизнесът има политическо представителство в Общинския съвет, но не е "скачен" с администрацията и скандалите с ПУПове и за 100-те милиона, които станаха 80.
Бизнес групите вероятно ще усилят натиска срещу кмета чрез влиянието си в мнозинството в Общинския съвет, (те не само имат представителство, но и доминират), след като ограничиха правомощията на Благомир Коцев да пренарежда пера в бюджета като "компенсирани промени".
Така бизнес групите, чието политическо представителство в Общинския съвет не е "скачено" с администрацията, показаха, че разполагат с ресурс за влияние върху администрацията и кмета.
Дали ще тръгнат да свалят кмета с протести "под индиго" като срещу Кирил Йорданов ще зависи и от това дали ще се състави правителство.
Бизнес групите нямаше да имат толкова мощен ресурс за влияние, ако ПП-ДБ имаше мнозинство в Общинския съвет или можеше да се договаря с ГЕРБ като при "сглобката", когато след инструкции по телефона от Бойко Борисов до Иван Партних беше гласуван бюджетът.
Сега кметът атакува ГЕРБ и "Възраждане", че се договаряли с партиите на бизнес групите. "Възраждане" и едната бизнес група подкрепиха Благомир Коцев на балотажа, но вече са в другия отбор.
Защо, когато бизнес групата и "Възраждане" го подкрепиха на балотажа, Благомир Коцев не коментираше ниската избирателна активност?
Тя е фактор, но не по-малко влияещ фактор е, че офисите на лидери в бизнеса може и да не са партийни клубове, но корпоративните им мрежи са по-ефективни от партийните структури.
Партийните структури също са корпоративни мрежи на "клиентели", но тези на лидерите в бизнеса от служители и партньори очевидно са много по-лоялни и в тях няма фракции.
"Големите партии" и "големите коалиции" вече не могат да се върнат към класическите идеологически послания - "десни", "леви" и прочие, защото иделогията им всъщност е клиентелизмът. Какво тогава ще противопоставят срещу класическата корпоративност?
bgsniper.com