Д-р Янко Станев: Не разбирам, защо бавим парите за ДКЦ "Св. Иван Рилски" в Аспарухово
"Хората са там – болни, една част от докторите са там – работещи. Трудна е медицинската дейност, защото липсва като съвкупност, но тези, които са на поста си от медицинския персонал, вършат чудеса!"
"Комисията по здравеопазване да свика специална сесия, на която да поканим всички общински съветници, да поканим обществеността и да видим – „тупаме ли топката", както вече 7-8 месеца, или вземаме отговорни решения по казуса с ДКЦ-то в Аспарухово, което означава, да го субсидираме." Това предложи д-р Янко Станев на членовете на постоянната комисия по здравеопазване към Общински съвет-Варна.
На днешното заседание на ПК "Здравеопазване" д-р Янко Станев постави въпроса за вземане на решение за отпускане на средства, за които вече има взети положителни становища от ПК "Здравеопазване" и ПК "Финанси и бюджет", но не е взето решение на сесия на Общински съвет-Варна, за да се покрият неотложните нужди на ДКЦ 2 "Св. Иван Рилски" – закупуване на рентгенов апарат, ремонтни дейности на сградния фонд (за които има одобрения по график) и покриване на неизплатени трудови възнаграждения и други задължения.
"Казвал съм и друг път, че от около 28 000 души, живеещи в район Аспарухово, около 2000 – 2500 са здравно неосигурени. Този факт дава представа какви хора разчитат на прегледи в ДКЦ-то в квартала. Липсата на рентген в ДКЦ-то е един основен проблем там – трупането на дългове, поради невъзможността да се извършва цялостна медицинска дейност", каза д-р Станев.
"През последната седмица посетих няколко пъти ДКЦ-то с цел да създам собствени впечатления. Хората са там – болни, една част от докторите са там – работещи. Трудна е цялостната медицинска дейност, защото липсва като съвкупност, но тези, които са на поста си от медицинския персонал, вършат чудеса. Забавянето на решенията за спешния въпрос с рентгена ще увеличава загубите на ДКЦ-то - месечно с 20 до около 25 хиляди."
Д-р Янко Станев се позова на пример: "Майка с две деца, и двете – болни. Пращаме ги на частния рентген, защото нямаме рентген в ДКЦ-то. И след три дни – тежки пневмонии и се налага децата да бъдат приети в болница за лечение. За нас тук това е управленски проблем, но за тази майка и нейното семейство е здравен проблем."
През месец юни на свои заседания и ПК "Здравеопазване", и ПК "Финанси и бюджет" одобриха средствата, които управата на ДКЦ 2 "Св. Иван Рилски" настояваше да ѝ бъдат отпуснати за купуване на рентгенов апарат и решаването на казуса с дълговия инструмент. Старият рентген е произведен преди десетилетия и просто вече не се произвеждат резервни части за него. Поддръжката му е невъзможна. Без рентген лекарите не могат да направят нужното и в крайна сметка пациентите са принудени да търсят алтернативи, които често просто не могат да си позволят – било поради финансови затруднения, било поради трудна подвижност.
Одобрените от постоянните комисии средства трябваше да се гласуват на заседание на Общинския съвет през лятото. Такава точка обаче и до днес не е разглеждана на сесия на Общински съвет-Варна.
Днес д-р Янко Станев беше категоричен от трибуната на заседанието на ПК "Здравеопазване": Не разбирам, защо бавим решенията?! И няма да разбера! Може да не съм юрист - и не искам да бъда, обаче не разбирам… Има два варианта: Затваряме ДКЦ-то, затова го оставяме да потъва, или вземаме управленската си отговорност и го субсидираме, защото това е интереса на живущите в Аспарухово.
Колкото повече се бавим, толкова по-лошо става! И става по-лошо, защото медицината е специфична дейност, в която човешкият фактор – медикът – е от основно значение… в един момент ще купим рентген, ще купим всичко, ами ако човешкият фактор се е пръснал?! Лекарите ги няма?! Пациентите губят доверие в нас… Не дай си Боже, стане една катастрофа на Аспарухов мост?! ДКЦ-то в Аспарухово има стратегическо значение. Трябва да има и спешна помощ, и не бива да допускаме проблема да се задълбочава.
Затова предлагам нашата комисия да стане активна - да свика специално заседание и да поканим тук целия съвет, да поканим обществеността и да видим, можем ли или не можем да вземем решение, за да се знае какво ще правим и какви алтернативи предлагаме. Дори средствата, които са в този доклад – става въпрос за субсидията – дори те да не са достатъчни, самият факт, че гласуваме рентгена, или гласуваме една частична субсидия, ами от това по-хубаво няма…
Елате да отидем сега, в 9:30 ч., ще видите, че в дясно, като влезете в ДКЦ-то, има 30-40 пациенти… Елате да отидем след обяд, да се видим при ортопеда – няма рентген, а има 20-30 пациенти. Живи хорица… За тях трябва да мислим! Благодаря!"
Днес+