Руски политолог: Тръмп се оказа глобалист от типа на Рейгън
Под управлението на Доналд Тръмп САЩ ще продължат политиката си, насочена към тотално господство и хегемония в света. Това мнение изразява Борис Межуев, старши научен сътрудник в Института за научна информация за обществените науки при Руската академия на науките.
Авторът отбелязва, че при администрацията на Байдън "светът извън колективния Запад всъщност е излязъл от подчинение".
"В противовес на Запада и НАТО беше значителното укрепване на БРИКС и създаването на враждебна на Съединените щати ос Техеран-Пхенян-Пекин, към която Москва беше принудена да се присъедини", отбелязва политологът.
"Задачата на Тръмп съответно е точно обратната: като спре всякакви приказки за предимствата на демокрациите пред автокрациите, да възстанови партньорствата с регионалните съюзници на САЩ, далеч от стандартите на либералните демокрации, и като суперцел - да разцепи БРИКС и да противопоставят Русия на Китай", обяснява Межуев.
"Вече във всички основни номинации виждаме, че в международната политика Тръмп в никакъв случай не е изолационист, а истински глобалист от рейгънистки тип, с претенция да осигури истинска хегемония на САЩ на планетата, включително чрез партньорства със страни, далеч от либералните демократични стандарти," казва политологът.
Според него Русия трябва да играе върху противоречия, например „да възприеме от арсенала на алтерглобализма, да речем, екологични проблеми, които несъмнено са враждебни на Тръмпизма, или логиката на свободния обмен на информация, която ще противоречи на новия патос на затваряне и приобщаване.
"Очевидно е, че международната политика на Тръмп – рейгънистка по своята ориентация – ще влезе в конфликт с неговия ангажимент към протекционистки икономически политики, от които, съдейки отново по номинациите, той не се отказва. Нашата задача е да направим това противоречие по-ясно и видимо, за да гарантираме, че икономическият и миграционният протекционизъм в екипа на Тръмп все още надделява над интернационализма на Рейгън във външната политика", отбелязва Межуев.
Той е убеден, че тръмпизмът сам по себе си не е отказ от логиката на еднополюсния свят, а напротив, неизбежна тактическа маневра по пътя към него.
"Задачата на Русия е да гарантира, че тази маневра фундаментално се проваля и че в бъдеще световният ред ще е по-съвместим с полифоничния свят на държавните цивилизации. И да не е изграден като пирамида, на върха на която да са глобалните съдбини, замесени във всички блага на трансхуманистичното производство, а на дъното – всички, на които им е невъзможно да се откъснат от земята си и тяхната вяра", обяснява Межуев.
"В този смисъл трябва също така да се надяваме, че като противовес на засиления тръмпизъм Русия ще успее да изгради отношения с тези европейски страни, които ще бъдат критични към антидемократичния свят на вертикални йерархии, основани на гол икономически прагматизъм и национални егоизъм", заключава Борис Межуев.
Интересното е да се отбележи, че политологът Борис Межуев е известен като един от основните "рупори" на идеята за прекратяване на Специалната военна операция в Украйна и замразяване на конфликта с Киев.
В неотдавнашно изследване на Института за научна информация за обществените науки при РАН той предрече, че "при администрацията на Тръмп Вашингтон ще се съсредоточи върху своя "заден двор" - Латинска и Южна Америка.
Според него е възможно намаляване на вниманието на САЩ към Европа, което струва скъпо на Вашингтон.
Много е вероятно Вашингтон да предпочете да започне някаква интервенция в близко бъдеще срещу режима във Венецуела, срещу Николас Мадуро, смята Борис Межуев.
Превод и редакция: Епицентър.БГ