Андрей Пионтковски: Европейските лидери и републиканците в САЩ не биха позволили на Тръмп да "продаде" Украйна

Руският анализатор, който живее в САЩ, проф. Андрей Пионтковски и украинският журналист Роман Цимбалюк обсъдиха актуалните събития, свързани с международната политика и войната на Русия срещу Украйна в канала на Цимбалюк.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" и "бесен" от факта, че руският диктатор Владимир Путин се е усъмнил в легитимността на президента на Украйна Володимир Зеленски, като призова за установяване на "временна власт" на ООН в страната.
Тръмп заплаши да засили натиска върху Москва, ако Кремъл продължи да забавя мирните преговори. Такива изявления американският лидер направи в интервю за NBC News. После нападна и Зеленски за отказа от сделката с полезните изкопаеми и го заплаши с големи проблеми.
Досега се създаваше впечатлението, че американската администрация, а следователно и Съединените щати, са "напуснали чата" по въпросите на мира на тази планета.
Анрей Пионтковски коментира:
Впоследствие се разбра, че американският президент е бил раздразнен, нервен и в лошо настроение. Той дори използвал американски израз, означаващ крайно раздразнение. Въпросът, който се постави, беше дали това негово възмущение ще отшуми бързо, както беше в случая с Канада, или ще доведе до реални решения. Досега се създаваше впечатление, че американската администрация, а следователно и САЩ, се бяха дистанцирали от процеса по установяване на мир на планетата.
Тази реакция на Тръмп обаче беше инспирирана от двама лидери, които в продължение на четири часа го убеждаваха по украинския въпрос. В резултат на това Тръмп реагира с гняв към Путин, което беше положителен сигнал за Украйна. Но заедно с това, той продължаваше да прави противоречиви изявления, поставяйки под въпрос позицията на Зеленски и отказа му да приеме определени условия. В крайна сметка Тръмп също е спекулирал с идеята за нелегитимност на украинското ръководство.
Същевременно Европа започна да поема все по-голяма отговорност за своята и украинската сигурност. В Киев пристигнаха началниците на генералните щабове на Великобритания и Франция за обсъждане на действията на т.нар. коалиция на волята (а не "коалиция на желаещите"). Европа започна да развива своята отбранителна индустрия и да разширява подкрепата за Украйна. Финансовите ресурси не представляваха проблем, а основният въпрос беше доставката на оръжия, включително ракети "Пейтриът".
Тръмп, макар и принуден да реагира, все още беше непредвидим фактор. Европейските лидери и републиканците в САЩ обаче изглежда не биха му позволили да "продаде" Украйна. Въпреки това напрежението между него и Киев, както и Москва, оставаше осезаемо. Песков заяви, че Русия продължава да води преговори със САЩ за двустранни отношения и урегулиране на конфликта в Украйна.
В крайна сметка стана ясно, че Путин не е успял да наложи своята визия за "мирно споразумение", което ограничава суверенитета на Украйна. Войната, чиято цел беше подчинението на Украйна, реално вече е загубена от Кремъл. Европа зае твърда позиция в дългосрочен план, а Тръмп, въпреки опитите си да балансира, беше поставен в сложна ситуация.
Но ние не обсъждаме дали Тръмп е добър или лош – Тръмп си е Тръмп, ясно е. Ние говорим за това как действат американците и всички други играчи. Разбира се, за нас беше вдъхновяващо да видим такава реакция – че Путин проваля мирните преговори.
Не че хваля Тръмп, но веднага ще кажа, че заплахите му към Путин са като да плашиш таралеж с гол задник. Вторични санкции за петрола? Китайците както купуват руски нефт, така и ще продължат да го купуват.
Но Тръмп наистина има сериозен коз срещу Путин. Най-важното за нас в момента е какво ще направи Тръмп в контекста на нашите отношения с Европа, която осъзна заплахата и пое отговорност не само за сигурността на Украйна, но и за собствената си.
На мой език казано – "от лошата американска овца поне вълна да вземем". И тази "вълна" е важна. Вие потвърждавате, че военната помощ за Украйна засега идва и като цяло Байдънският пакет се изпълнява. Това за нас е от решаващо значение.
Как се роди това приятно за нас изказване на Тръмп? Сега стават ясни детайлите: след едночасова игра на голф с президента на Финландия и сенатор Линдзи Греъм – както подчертавам – с, те двамата с огромно удоволствие разказваха как четири часа са "обработвали" Тръмп по украинския въпрос, докато накрая той не започнал да пише вбесени постове.
Това е добре, макар че възмущението му беше доста нелепо. Той изрази гняв колко нагъл е Путин, че иска "външно управление" за Украйна. Но нали самият Тръмп активно подкрепяше идеята, че Зеленски е нелегитимен?
Достатъчно е да си спомним за неговия агент Уиткофф (или "Витёк", както го наричат в Москва). Това вече е в миналото, но самият Тръмп няма ясна позиция – каквото му хрумне, това казва.
Днес ни разочарова с други свои изявления. Вчера също – не само Путин твърди, че Зеленски е нелегитимен, но и Тръмп обвинява Украйна, че отказва да приеме "прекрасния" план за мир.
А този план е чист шантаж. Държавата, която кърви, защитавайки Запада (включително и САЩ), получава ултиматум: "Предайте ни всичките си ресурси, цялата си икономика, индустрия. Освен това ни дължите между 300 и 500 милиарда долара."
Украинското ръководство, парламентът, обществото са поставени в интересна ситуация. Естествената реакция е да пратят този "план" по дяволите.
Ясно е какво е общото отношение на Тръмп и екипа му към Украйна. Затова основната задача по гарантиране на нашата сигурност ще решаваме с Европа.
Днес в Киев пристигат началниците на генералните щабове на Великобритания и Франция, за да обсъдят действията на "Коалицията на волята" (трябва да се превежда така, а не "Коалиция на желаещите").
Важно е да съхраним "вълната от американската овца". Европа се нуждае от време, но вече осъзнава, че финансите не са проблем. Най-щедрата помощ за Украйна идва оттам.
Два ключови пункта:
Европа разширява военно-промишления си комплекс.
Структурата за подкрепа на Украйна се засилва – особено с ракети за Patriot.
С ракетите е по-лесно – Тръмп ще ги продава, разбира се. Въпросът е дали Европа ще ги купува, за да изпрати своите на Украйна, или те ще идват директно през Полша.
Важно е, че Европа разбира – войната с Русия е неизбежна: или сега, или след поражението на Украйна.
Трябва да запазим тази линия.
Зеленски вече даде първи коментар – че Украйна подкрепя инициативата, но условията се променят постоянно. Нужно е да се уточнят детайлите.
Това ни очаква в близко бъдеще.
Междувременно САЩ и Русия започнаха преговори за съвместни проекти по добив на редкоземни метали. Това беше съобщено от Кирил Дмитриев, пълномощник на руския президент по международното сътрудничество и ръководител на Руския фонд за преки инвестиции, по време на интервю за руски медии. Той подчерта, че става въпрос за важна сфера и за двете държави. По-рано руският диктатор Владимир Путин беше предложил на САЩ съвместно проучване на находища в Русия като част от бъдещо икономическо сътрудничество. Ставаше дума основно за алуминий, залежите на който са в Красноярския край, както и за окупираните полезни изкопаеми на Украйна.
Източник: "Фактор.бг"