Примирие с Путин няма да има. Пеевски трябва да стане премиер, за да бъде изваден от "Магнитски", а това ще срине ГЕРБ

За българските "тръмписти", които вярват, че предполагаема сделка между Доналд Тръмп и Владимир Путин ще им открие пространство за укрепване на местния автократичен модел, който има скрирта генетична свързаност с Путиновите мрежи, очаква ги горчиво разочарование. Примирие и мир с Путин няма да има, което рязко свива перспективата на бизнес с Путин. Това да го запомнят.
Те се надяват да предадат властта от Бойко Борисов – като го изстрелят в президентска позиция, на Делян Пеевски, който да ви управлява още толкова години – докато ви убеждават, че се борят срещу комунистите, ДС, срещу корурпцията. Всички включени в списъка "Магнитски", се надяват да се "откупят" чрез бизнес за американски компании, които да ги освободят от риска европейската прокуратура да разкрие корупцията им като използват политическата закрила от Тръмп, като в замяна отстъпят част от плячката. Но те никога не са били добри в прогнозирането на бъдещето и не разбират геополитическите тенденции.
Илюзия е, че могат да сключат сделки с Тръмп зад гърба на Европейския съюз. За да случи това трябва да извадят България от ЕС. Сред заблудите им е идеята, че предоставянето на правата върху "Турски поток" на американски компании да пренасят руски газ или други проекти – като фантазията на Борисов за сделка за площадката на АЕЦ "Белене" на дейта център с американски фирми – ще им спечели благоволение. Тези планове разкриват поразителен дефицит на елементарни познания, недостойни за сериозен коментар. (Подробности за други подобни инициативи ще споделя с абонатите на бюлетина след празниците.)
Докато Тръмп се насочва към диалог с Европа, за да избегне изолация, и най-вече вариант при който заради абсурдните му политики, Европа, Япония, Канада го изоставят в противопоставянето в търговската война с Китай (не е нужно да се съюзяват с Ши, достатъчно е да не подкрепят Тръмп), неговите български последователи остават закотвени в някакъв първобитен култ към всемогъществото на император Тръмп.
Без да имам кристална топка – но да ги запитам: защо Тръмп би премахнал Пеевски от списъка "Магнитски", когато това му дава мощен лост за влияние върху ключов играч на задкулисието? Докато Пеевски е санкциониран, той ще слушка и ще папка и ще изпълнява всичко, което дори се загатне като възможно желание от Тръмп. Ако бъде изваден, Тръмп губи ключов инструмент за контрол върху задкулисието. Погледнато цинично и прагматично, ако сте на мястото на Тръмп, защо да го правите. Само срещу пари и то много пари, но докато Пеевски е в санкции, можете да получите повече.
Изваждането на шефа на кабинета на Виктор Орбан от списъка "Магнитски" има различен контекст – става въпрос за високопоставен администратор, а не за политик с власт в задкулисието. За да бъде сигурен, че ще бъде освободен от санкциите, Пеевски би трябвало да стане премиер, тоест да заеме официална позиция – но това изисква установяване на диктатура през овладяването на ГЕРБ, а това ще срине тази партия. И двамата с Борисов са двойкаджии по стратегическо позициониране. Но са добри в паразитирането върху държавните пари. Там нямат равни.
В крайна сметка процесите, които тръгват от Париж, след това ще минат през Рим, през Лондон, през Рим и накрая ще финишират в Брюксел, ще изолират българските "прототръмписти" в своеобразен "остров на провалените автократи", далеч от основния поток на европейската политика. Не че това е добре за нас с вас, още по-малко за България, но това е цената на търпението ни.
Разликата между Фридрих Мерц и Ангела Меркел е огромна, а новото европейско лидерство няма да толерира подобни маневри. Ако си мисли, че през сделката с Рейнметал за завода за барут, е купил супер лобист пред Мерц, е сбъркал. Много.
Това не означава, че демократичните сили трябва да гледат отстрани и да не участват в тези процеси. Както се казва, всички плащаме техните грешки и заблуди. За това и не им пука да ги правят, не ги плащат. Но за това в анализите след вторник.
Илиян Василев, Фейсбук