"Величие" внесе Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения

Относно Законопроект № 51-554-01-127 за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения
Българската здравна система продължава да бъде поставена под натиск от задълбочаваща се кадрова криза, неравномерно заплащане и липса на контрол върху използването на публичните ресурси. В последните години здравните работници - особено младите лекари, медицинските сестри, акушерките и помощният персонал - напускат системата или страната заради ниските възнаграждения, липсата на предвидимост и унизителното разминаване между вложения труд и полученото заплащане.
В отговор на тази продължаваща несправедливост четирима народни представители от парламентарната група на ПП „Величие" - Ивелин Михайлов, д-р Любиша Блажевски, Павлин Петров и Стилиана Бобчева - внесоха законопроект със сигнатура № 51-554-01-127, който предлага първото по рода си обвързване на минималните възнаграждения на медицинския персонал с официално признати икономически показатели. Законопроектът цели да сложи край на практиката, при която болниците, финансирани с публични средства, разпределят бюджетите си по вътрешно усмотрение, като едни получават трохи, а други - бонуси без контрол.
Предложените мерки предвиждат основната месечна заплата на лекар без специалност да не бъде по-ниска от 150% от средната брутна работна заплата за страната. За специалистите по здравни грижи като медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти този праг е определен на 140%. Освен това се фиксират допълнителни възнаграждения: минимум 0,5% от минималната работна заплата за всеки отработен нощен час, минимум 1% за всяка година с преминато обучение и минимум 5% при придобита допълнителна квалификация. В законопроекта се предвижда още съотношението между най-ниското и най-високото брутно възнаграждение в едно лечебно заведение да не надвишава 10:1 - справедлива граница, която елиминира възможността ръководствата да си самоопределят многократно по-високи заплати.
Особено важна е въведената отговорност - лечебните заведения, които не спазват установените минимални изисквания, подлежат на санкции до 15 000 лева, а при повторно нарушение - до 30 000 лева, като отговорност носят не анонимни институции, а конкретни управители и членове на ръководствата. Контролът по изпълнението ще се осъществява от Изпълнителна агенция „Медицински надзор" и Инспекцията по труда. Създават се задължения за съсловните организации да водят публични регистри на обучените кадри, а за Министерството на здравеопазването - да актуализира поднормативната уредба в рамките на три месеца.
Финансовите параметри са изчислени в съответствие с данните на НСИ и са ориентирани към постигане на минимално приемливи, а не максимални нива - 6000 лв. нетно за лекар, 4000 лв. за специалист по здравни грижи и 1500 лв. за помощен персонал. Законът не въвежда тавани, а гарантиран минимум на професионално достойнство.
Това не е символичен жест. Това е пълна законодателна рамка, която предлага поправки не само в Закона за лечебните заведения, но и в Кодекса на труда и Закона за здравното осигуряване. Законопроектът е придружен от ясни мотиви и предварителна оценка на въздействие, в които се подчертава, че няма да се изискват допълнителни разходи от държавния бюджет или от НЗОК. Възнагражденията ще бъдат обезпечени чрез вътрешна оптимизация, ограничаване на административния разход и прекратяване на порочната практика на скрити бонуси и нецелево разпределение на средства.
С този закон ПП „Величие" предлага реална стъпка към възстановяване на баланса между отговорността на държавата, справедливостта в системата и доверието на гражданите.
Медицинските работници не могат да чакат повече. Държавата не може да продължава да финансира болници, които превръщат труда в експлоатация, а отчетността - в формалност.
bta.bg